Vyučující
|
-
Zimek Dalibor, MUDr.
-
Miklušová Martina, MUDr.
-
Strnadová Tereza, MUDr.
-
Rous Matouš, MUDr. Mgr.
-
Polidar Petr, MUDr.
-
Pinkasová Petra, MUDr.
-
Nezval Martin, MUDr.
-
Kaiserová Michaela, doc. MUDr. Ph.D.
-
Bartoníková Tereza, MUDr.
-
Kurčová Sandra, MUDr. Ph.D.
-
Divišová Petra, MUDr. Ph.D.
-
Franc David, MUDr. Ph.D.
-
Satke Lenka, MUDr. Ph.D.
-
Svrčinová Tereza, MUDr. Ph.D.
-
Menšíková Kateřina, prof. MUDr. Ph.D., MBA
-
Šaňák Daniel, prof. MUDr. Ph.D.
-
Veverka Tomáš, MUDr. Ph.D.
-
Otruba Pavel, MUDr. MBA
-
Bártková Andrea, MUDr. Ph.D.
-
Kaňovský Petr, prof. MUDr. CSc.
-
Hluštík Petr, prof. Ing. MUDr. Ph.D.
-
Mareš Jan, prof. MUDr. Ph.D.
-
Nevrlý Martin, MUDr. Ph.D.
-
Král Michal, MUDr. Ph.D.
-
Dorňák Tomáš, doc. MUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Obsah oboru neurologie. Hraniční obory a průniky. Obecná neuroanatomie centrální a periferní nervové soustavy. Obecná neurofyziologie. Specifika neurologického diagnostického a terapeutického procesu. Cévní onemocnění nervové soustavy. Klasifikace a diagnostika, akutní a chronická terapie cévních onemocnění centrální nervové soustavy. Neurodegenerativní onemocnění nervové soustavy. Principy a mechanismy neurodegenerace. Neurodegenerativní onemocnění nervové soustavy, diagnostika a léčba neurodegenerativních onemocnění. Extrapyramidová onemocnění, diagnostika a léčba. Demence. Definice a klasifikace demencí a dalších kognitivních poruch. Diagnostika a diferenciální diagnostika demence. Léčba demence. Nervosvalová onemocnění. Onemocnění periferního motoneuronu. Diferenciální diagnostika nemocí periferních nervů a svalů. Polyneuritidy, polyneuropatie a postižení míšních kořenů. Dystrofinopatie a progresivní svalové dystrofie. Klinická neurofyziologie. Role neurofyziologických vyšetřovacích metod v komplexní diagnostice onemocnění nervové soustavy. Elektromyografie a její aplikace. Vyšetření evokovaných potenciálů a jejich klinický význam. Neuroimunologie a demyelinizační onemocnění nervové soustavy. Mechanismy vzniku demyelinizačních onemocnění. Roztroušená skleróza mozkomíšní: patofyziologie, průběh nemoci, diagnostika a diferenciální diagnostika roztroušené sklerózy. Infekční onemocnění nervové soustavy. Bakteriální infekce nervové soustavy, mozkový absces a tromboflebitis splavů. Virové infekce nervové soustavy. Specifické infekce nervové soustavy. HIV infekce nervové soustavy. Vývojová neurologie. Neurologické poruchy spjaté s vývojem CNS. Vrozené vývojové vady nervové soustavy. Dětská mozková obrna, lehká mozková dysfunkce. Autismus. Fakomatózy. Neurologické poruchy ve stáří. Fyziologické stárnutí centrální nervové soustavy a jeho poruchy. Nejčastější onemocnění nervové soustavy ve stáří. Poruchy chůze a pády ve stáří. Vertebrogenní onemocnění. Diagnostika, diferenciální diagnostika a terapie vertebrogenních syndromů. Epilepsie a epileptické syndromy. Diferenciální diagnostika epileptických a non-epileptických záchvatů. Psychogenní záchvaty a pseudozáchvaty. Role EEG v evaluaci epileptických onemocnění. Terapie epilepsií a epileptických syndromů. Léčba roztroušené sklerózy mozkomíšní. Bolesti hlavy. Klasifikace, diagnostika, diferenciální diagnostika a léčba bolestí hlavy.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
|
Výstupy z učení
|
Předmět se komplexně zabývá aktuálními tématy neurologie a neurochirurgie, včetně anatomie, fyziologie, syndromologie, patofyziologie, diagnostiky a léčby poruch periferní a centrální nervové soustavy. Anatomie, fyziologie periferní a centrální nervové soustavy. Patofyziologie, diagnostika a léčba poruch periferní a centrální nervové soustavy. Klinické neurologické vyšetření včetně anamnézy, syndromologická a topická diagnostika, plánování pomocných vyšetření (včetně vyhodnocení výsledků laboratorních, neuroradiologických, neurofyziologických a dalších vyšetření), stanovení etiologické diagnózy, terapeutického plánu u akutních a chronických neurologických poruch (epilepsie, poruchy spánku, cerebrovaskulární onemocnění, traumata, infekční onemocnění, nádory, extrapyramidové poruchy, neurodegenerativní onemocnění, bolesti hlavy, demyelinizační onemocnění, paraneoplastická a toxonutritivní postižení nervové soustavy, edém mozku, hydrocefalus, poruchy vědomí, smrt mozku, postižení periferních nervů, páteře a míchy, mozkových nervů, autonomní nervové soustavy, svalů, poruchy nervosvalového přenosu).
Studenti se seznámí se strukturou, funkcemi, strukturálními a funkčními poruchami centrální a periferní nervové soustavy. Studenti budou po absolvování schopni implementovat získané poznatky v diagnostice a terapii pacientů s neurologickým onemocněním.
|
Předpoklady
|
Absolvování Patologické fyziologie a Patologie
CH0/VCA11 a zároveň MIK/VCA12 a zároveň PVL/VCA13 a zároveň FAR/VCB11 a zároveň CJA/VCB21 a zároveň PSY/VCA13 a zároveň IN2/VCB22 a zároveň KIM/VCB12 a zároveň PAT/VCB11 a zároveň PFY/VCB12 a zároveň PVL/VCB32
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Analýza výkonů studenta
100% účast na seminářích a stážích, praktická zkouška.
|
Doporučená literatura
|
-
Kaňovský, P., Bártková A. a kol. (2019). Obecná neurologie. Univerzita Palackého v Olomouci.
-
Kaňovský, P., Bártková A. a kol. (2020). Speciální neurologie, svazek I, II. Univerzita Palackého v Olomouci.
-
Kaňovský, P. (2007). Obecná neurologie. Olomouc: Univerzita Palackého.
-
Kaňovský, P. (2007). Speciální neurologie. Olomouc: Univerzita Palackého.
|