Předmět: Správa živností

« Zpět
Název předmětu Správa živností
Kód předmětu VPK/NSŽ
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 3
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Škurek Martin, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek a navazujících seminářů: 1. Vymezení veřejné správy na úseku živnostenského podnikání Správa živnostenského podnikání v systému veřejné správy Právní úprava na úseku živnostenského podnikání (historický vývoj právní úpravy živnostenského podnikání v ČR, platná právní úprava živnostenského podnikání) 2. Pojem živnost, podmínky provozování živnosti Pojem a znaky živnosti (pozitivní vymezení živnosti, negativní vymezení živnosti) Druhy živností Subjekty oprávněné provozovat živnost (institut funkce odpovědného zástupce) Podmínky provozování živnosti (všeobecné podmínky, zvláštní podmínky) Překážky provozování živnosti Provozovna 3. Živnostenské oprávnění Živnostenské oprávnění Vznik živnostenského oprávnění (vznik živnostenského oprávnění u ohlašovacích živností, vznik živnostenského oprávnění u koncesovaných živností) Změna živnostenského oprávnění Přerušení a pozastavení provozování činnosti Zánik a zrušení živnostenského oprávnění 4. Organizace správy na úseku živnostenského podnikání Živnostenské úřady jako hlavní subjekty živnostenské správy Živnostenský rejstřík Zvláštní funkce živnostenských úřadů (Centrální registrační místo (CRM), Jednotné kontaktní místo (JKM), Spotřebitelský ombudsman) Czech POINT Další subjekty (Hospodářská komora, živnostenská společenstva) 5. Živnostenská kontrola Kontrolní a dozorová činnost živnostenských úřadů 6. Správní delikty na úseku živnostenského podnikání a řízení o nich Správní delikty (přestupky, jiné správní delikty) a řízení o nich

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je přinést studentům podrobné informace o organizaci a výkonu veřejné správy na úseku veřejné správy živností České republiky. Absolvent disciplíny bude ovládat základy úpravy všech podstatných institutů na úseku správy živností podle příslušných právních předpisů, zejména podle ústavního zákona č. 2/1993 Sb., Listiny základních práv a svobod a podle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání a zákona č. 570/1991 Sb., o živnostenských úřadech a podle navazujících právních předpisů.
Po absolvování předmětu by studenti by měli: mít znalost o obsahu relevantních právních předpisů upravujících veřejnou správu živností být schopni aplikovat ustanovení relevantních právních předpisů upravujících veřejnou správu živností v praktických situacích mít znalost o relevantní recentní judikatuře Nejvyššího správního soudu vydané na úseku veřejné správy živností být schopni předkládat obsahově správná (i formulářová) podání k živnostenským úřadům
Předpoklady
Pro zapsání předmětu nejsou stanoveny žádné zvláštní prerekvizity.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemný test

Znalost práce s PC, schopnost vyhledávat účinné právní předpisy ve Sbírce zákonů České republiky a judikaturu ve Sbírce rozhodnutí Nejvyššího správního soudu zveřejněných způsobem umožňujícím dálkový přístup. Pro ukončení předmětu je nezbytná aktivní účast na seminářích v rozsahu stanoveném přednášejícím.
Doporučená literatura
  • BOHADLO, David, Potěšil, Lukáš, Potměšil, Jan. Správní trestání z hlediska praxe a judikatury.
  • Červený, Zdeněk, Šlauf, Václav;Tauber, Milan. (2011). Přestupkové právo. Komentář k zákonu o přestupcích včetně textů souvisejících předpisů. Linde Praha, a.s., Praha.
  • Dušan Hendrych a kol. (2012). Správní právo. Obecná část, 8. vydání, Praha 2012. Praha : C.H.Beck.
  • Horzinková, Eva, Urba, Václav. (2013). Živnostenský zákon a předpisy související s komentářem, 13. aktualizované a doplněné vydání. Linde Praha, Praha.
  • Jurníková, J. a kol. (2004). Správní právo - zvláštní část. MU, Brno.
  • Jurníková, Jana a kol. (2013). Správní právo. Zvláštní část. Studijní text pro bakaláře. 1. vydání. MU Brno.
  • Kameník, Petr, Hrabánková, Milada, Orlová, Marie. (2014). Živnostenský zákon. Zákon o živnostenských úřadech. Komentář. 1. vydání. Wolters Kluwer, Praha.
  • Malý, Karel a kol. (2010). Dějiny českého a československého práva do roku 1945. 4. vyd.. Leges, Praha.
  • Marek, Pavel. (2006). České živnostnictvo 1945-1960. Likvidace živnostníků, řemeslníků a obchodníků v českých zemích. Brno.
  • Průcha, Petr. (2007). Správní právo : Obecná část. 7. doplněné a aktualizované vydání. Masarykova univerzita a nakladatelství Doplněk, Brno.
  • Průcha, Petr. (1998). Základní pojmy a instituty správního práva. 1. vydání. MU, Brno.
  • Průcha, Petr. (2005). Živnostenské právo. 1. vydání. MU, Brno.
  • Sládeček, V. Obecné správní právo. 2. vyd. Praha: Aspi, 2009. 463 s. ISBN: 978-80-7357-382-9..
  • Sládeček,V., Pouperová, O. a kol. (2014). Správní právo - zvláštní část.. Praha: Leges.
  • Staša, Josef, Srbová, Irena. (2005). Zákon o živnostenském podnikání (živnostenský zákon) a předpisy související. Komentář. 4. Doplnění a přepracované vydání. C.H.Beck, Praha.
  • Vaníček, Zdeněk a kol. (2011). Právní aspekty eGovernmentu v ČR. 900 publikace. Linde, Praha.
  • Vojáček, Ladislav, Schelle, Karel, Knoll, Vilém. (2010). České právní dějiny. 2. vyd. Aleš Čeněk, Plzeň.
  • Zichová, Jaroslava. (2008). Živnostenské podnikání. 1. vyd. KEY Publishing, Ostrava.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní