Předmět: Správní soudnictví

« Zpět
Název předmětu Správní soudnictví
Kód předmětu VPK/NSS
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 5
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Frumarová Kateřina, doc. JUDr. Ph.D.
  • Madleňáková Lucia, JUDr. Ph.D.
  • Küchlerová Martina, JUDr. Ph.D.
  • Mácha Aleš, JUDr. Ph.D.
  • Pospíšil Daniel, Mgr.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. Pojem správního soudnictví. Role správního soudnictví v systému dělby moci a při ochraně základních práv a svobod. Historické a soudobé modely správního soudnictví ve světě. 2. Historie českého správního soudnictví od 2. poloviny 19. století do současnosti. Základní parametry soudobé úpravy českého správního soudnictví a role ústavního soudnictví při jejím vzniku. Veřejná a soukromá subjektivní práva. Vztah institucí a procedur. Role správní judikatury při tvorbě práva (soudcovské právo, precedenty, judikatorní odklon). 3. Instituce správního soudnictví: specializované senáty krajských soudů, Nejvyšší správní soud, zvláštní senát podle zákona č. 131/2002 Sb. Vnitřní struktura Nejvyššího správního soudu (rozšířený senát, plénum, kolegia, speciální senáty - "volební", "kompetenční", role předsedy soudu). Samosoudci a senáty. Občanskoprávní soudnictví a kontrola veřejné správy (institucionální aspekty řízení dle části páté o. s. ř.). 4. Pravomoc a příslušnost ve správním soudnictví. "Veřejnoprávní" versus "soukromoprávní" správní soudnictví, správní soudnictví versus "běžné" občanské soudní řízení, správní soudnictví versus řízení před orgánem moci výkonné - řešení sporů o kompetence. 5. Obecné otázky řízení: Podmínky řízení (mj. účastenství, zastoupení, překážky řízení), veřejnost a ústnost řízení, dokazování aj. Přípustnost a důvodnost návrhu. Způsob rozhodování soudů a typy a náležitosti soudních rozhodnutí. Uspokojení navrhovatele. Zatímní úprava poměrů (předběžné opatření, odkladný účinek žaloby). 6. Řízení před krajskými soudy - přehled jednotlivých typů řízení, shody a rozdíly. Kombinace žalob v rámci procesní taktiky, vztah subsidiarity a speciality mezi jednotlivými typy žalob. 7. Žaloba proti rozhodnutí správního orgánu I.: Pojem "rozhodnutí" ve smyslu s. ř. s., vyloučení soudního přezkumu, koncentrace řízení a přezkum v mezích žalobních námitek versus zásada oficiality. Obsah soudního rozhodnutí. 8. Žaloba proti rozhodnutí správního orgánu II.: Přehled nejčastějších žalob podle jednotlivých oblastí práva se zaměřením na typické sporné právní otázky posuzované správními soudy a na procesní důsledky a zvláštnosti z toho vyplývající (daňové právo, právo sociálního zabezpečení, azyl, stavební právo, správní trestání). 9. Zásahová žaloba. Nečinnostní žaloba. 10. Zvláštní typy řízení: Řízení o návrhu na zrušení opatření obecné povahy, kompetenční žaloby, volební soudnictví, soudnictví ve věcech politických stran. 11. Opravné prostředky ve správním soudnictví. Kasační stížnost - povaha a význam, rozsah přezkumu, důvody, zvláštnosti řízení (např. nepřijatelnost kasační stížnosti). Obnova řízení. 12. Předběžná otázka k Soudnímu dvoru ES ve správním soudnictví. Správní soudnictví a ústavní soudnictví.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět poskytne přehled o funkci, institucích a procedurách soudní kontroly činnosti veřejné správy. Seznámí studenty s ústavními základy a účelem existence správního soudnictví a nabídne stručný exkurs do nejvýznamnějších světových systémů správního soudnictví, jakož i do historie správního soudnictví na území ČR. Kurz bude převážně zaměřen na řízení před soudy poskytujícími ochranu proti nezákonné činnosti veřejné správy, přičemž důraz bude kladen na řízení ve věcech veřejných subjektivních práv; v přiměřené míře bude pozornost věnována i "soukromoprávnímu" správnímu soudnictví a otázkám souvisejícím (řešení sporů o kompetence mezi jurisdikcemi podle zákona č. 131/2002 Sb.). Budou zmíněna i další související témata, zejména vztah správního soudnictví a ústavního soudnictví, řízení o předběžné otázce u Soudního dvora ES v rámci správního soudnictví a soudní ochrana politických práv (volební soudnictví, soudnictví ve věcech politických stran). Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti, kteří absolvovali tento předmět získají znalosti a dovednosti nezbytné k tomu, aby v postavení správního soudu mohli vést soudní řízení správní nebo v postavení zástupce účastníka takového řízení mohli účinně hájit jeho oprávněné zájmy.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Pro ukončení předmětu je nezbytná aktivní účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře a úspěšné zvládnutí zkoušky. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
Doporučená literatura
  • Součková, M. - Lavický, P. - Šiškeová, S. (2008). Soudní řád správní s judikaturou a souvisejícími předpisy. C. H. Beck, Praha.
  • Vopálka, V. a kol. (2004). Soudní řád správní: komentář. C. H. Beck, Praha.
  • Žišková, M. - Brothánková, J. (2006). Soudní řád správní s poznámkami a judikaturou. Linde, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 5 Doporučený ročník:5, Doporučený semestr: Zimní