Předmět: Právo sociálního zabezpečení

« Zpět
Název předmětu Právo sociálního zabezpečení
Kód předmětu VPK/NPSZ
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 4
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Halířová Gabriela, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Sociální stát, sociální politika a sociální zabezpečení: základní pojmy, sociální události, pilíře sociálního zabezpečení 2. Právní vztah sociálního zabezpečení, zásady a prameny práva sociálního zabezpečení 3. Nemocenské pojištění I: principy, základní instituty, právní vztah nemocenského pojištění, subjekty 4. Nemocenské pojištění II: dávky nemocenského pojištění, schéma výpočtu, posuzování dočasné pracovní neschopnosti 5. Důchodové pojištění I: pojem, principy, důchodový právní vztah, osobní a věcný rozsah důchodového pojištění 6. Důchodové pojištění II: důchodové dávky, důchodové schéma, důchodová formule, nárok na dávku a její výplatu, souběh důchodů, rozhodnutí o změně důchodů 7. Organizace veřejné správy v důchodovém a nemocenském pojištění: pravomoc a působnost orgánů státní správy, povinnosti a úkoly zaměstnavatelů a pojištěnců na těchto úsecích Řízení v sociálním pojištění: druhy řízení, zásady řízení, průběh, formy rozhodování, přezkum rozhodnutí 8. Pojistné na sociální zabezpečení: plátci pojistného, odvod pojistného, sankce v sociálním pojištění Zdravotní pojištění: pojem, principy, právní vztah zdravotního pojištění, práva a povinnosti pojištěnců, plátci pojistného a jeho odvod 9. Pojistné na zdravotní pojištění: plátci pojistného a jeho odvod, sankce Životní a existenční minimum: pojem, částky životního minima, společně posuzované osoby, příjem 10. Státní sociální podpora: pojmové znaky, právní skutečnosti, věcný rozsah, organizace a řízení 11. Sociální pomoc I: pojmové znaky, principy, základní pojmy, dávky pomoci v hmotné nouzi. Organizace, řízení o dávkách. 12. Sociální pomoc II: sociální služby: pojem a účel, příspěvek na péči, zařízení sociálních služeb, financování; sociální dávky pro těžce zdravotně postižené 13. Evropské právo sociálního zabezpečení Semináře: I. Úvodní informace a podmínky studia, druhy sociálního zabezpečení, sociální události, zásady sociálního zabezpečení, právní vztahy II. Nemocenské pojištění: účast na nemocenském pojištění, nemocenské dávkové schéma a formule praktické příklady III. Seminární test č. 1 (přednášky č. I. IV.) Nemocenské a důchodové pojištění: DPN, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství; základní pojmy, účast na důchodovém pojištění, důchodový věk IV. Důchodové dávky: praktické příklady. Organizace v důchodovém a nemocenském pojištění V. Pojistné na sociální pojištění, zdravotní pojištění: praktické příklady. Životní a existenční minimum: praktické příklady VI. Seminární test č. 2 (přednášky č. V. XI.) Státní sociální podpora a sociální pomoc: oprávněné osoby, věcný rozsah praktické příklady stanovení hmotné nouze, vyloučení z hmotné nouze, podmínky hmotné nouze, praktické příklady

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Kurz seznámí studenty s principy právní úpravy hmotného zabezpečení, služeb a další pomoci, kterou stát poskytuje fyzickým osobám, které ji v důsledku sociálních událostí potřebují. Představeny budou postupně všechny tři pilíře (systémy) sociálního zabezpečení. Kurz je zahájen vysvětlením obecných pojmů. Poté je pozornost věnována sociálnímu pojištění (důchodovému, nemocenskému a zdravotnímu). Dále bude rozebrána problematika státní sociální podpory a sociální pomoci. Součástí výkladu je také organizace výkonu veřejné správy na těchto úsecích a specifické aspekty správního řízení ve věcech sociálního zabezpečení. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti, kteří absolvovali tento předmět, získají znalosti a dovednosti nezbytné k orientaci v systému sociálního zabezpečení; budou schopni správně posoudit nárok osoby z hmotněprávního hlediska i správně provést správní řízení ve věci v pozici správního orgánu nebo v pozici zástupce efektivně hájit zájmy jednotlivce.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Podmínky zápočtu: - aktivní účast na seminářích (za aktivitu lze získat 1-2 body za semestr), - neúčast na seminářích není zohledněna, - fakultativní písemné zpracování a přednesení referátu na téma konkrétního semináře v rozsahu max. 10 minut, zpracovatel může získat 1-2 body, - celkové body za aktivitu a referát během semestru budou započteny pro potřeby zisku zápočtu do bodového ohodnocení závěrečného zápočtového testu, - úspěšné absolvování závěrečného zápočtového testu - max. počet bodů je 25 a minimální pro zisk zápočtu 17 bodů. Zápočtový test se skládá z teoretické části (potvrzování pravdivosti tvrzení) a praktické části (dvě případové studie). Aktuální informace k výuce, náplni seminářů, studijním pomůckám a zadání na semináře jsou vyvěšovány na e-nástěnce. Příklady řešené na seminářích jsou čerpány ze cvičebnice Halířová, G.: Praktikum z práva sociálního zabezpečení podle stavu k 1. 9. 2022. 6. aktualizované vydání. Praha: Leges 2022. Podmínky pro studenty v rámci programu Erasmus / Zahraniční pracovní stáž jsou řešeny individuálně. Zkouška - písemná
Doporučená literatura
  • Beck, P., Hacaperková D., Králová, J., Niederle, P. (2012). Dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky pro osoby se zdravotním postižením.. Olomouc: ANAG.
  • Beck Petr, Grunerová Ivana, Pavelková Miroslava. Zákon o pomoci v hmotné nouzi. Zákon o životním a existenčním minimu. Praktický komentář..
  • Břeská, N., Burdová, E., Kepková, M., Vránová, L. (2012). Státní sociální podpora s komentářem a příklady 2012. 14. aktualizované vydání.. Olomouc: ANAG.
  • Červinka Tomáš. Zdravotní pojištění zaměstnavatelů, zaměstnanců a OSVČ s komentářem a příklady 2020.
  • Gregorová Zdeňka, Galvas Milan, Komendová Jana, Stránský Jaroslav, Černá Jitka. (2018). Právo sociálního zabezpečení České republiky a Evropské unie.
  • Halířová. Praktikum z práva sociálního zabezpečení.
  • Janečková Eva, Mach Petr. (2019). Zákon o sociálních službách - Komentář. Wolters Kluwer ČR.
  • Koldinská, K., Tröster, P. (2018). Právo sociálního zabezpečení, 7. vydání. Praha.
  • Králová, J., Rážová, E. (2012). Sociální služby a příspěvek na péči 2012. 4. vydání.. Olomouc: ANAG.
  • Veselý, J., a kol. (2013). Právo sociálního zabezpečení. 1. vydání.. Praha: Linde Praha.
  • Voříšek V. Zákon o důchodovém pojištění. Komentář.
  • Voříšek Vladimír, Lang Roman. Zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení.
  • Ženíšková Marta. (2020). Pojistné na sociální zabezpečení zaměstnavatelů, zaměstnanců, OSVČ, dobrovolně důchodově pojištěných.
  • Ženíšková Marta, Přib Jan, Schmied Zdeněk. Zákon o nemocenském pojištění s komentářem, příklady a výkladem problematiky náhrady mzdy k 1. 1. 2020.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Zimní