Předmět: Mezinárodní právo životního prostředí

« Zpět
Název předmětu Mezinárodní právo životního prostředí
Kód předmětu VPK/NMPŽP
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 4
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vícha Ondřej, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah: 1. Globální a regionální problémy životního prostředí. Vývoj mezinárodní ochrany životního prostředí a mezinárodního práva ochrany životního prostředí. 2. Koncept udržitelného rozvoje. Principy mezinárodní ochrany a práva životního prostředí. 3. Prameny mezinárodního práva životního prostředí. Mezinárodní smlouvy o ochraně životního prostředí a jejich aplikace v právním řádu ČR. 4. Subjekty mezinárodního práva životního prostředí. Institucionální zabezpečení ochrany životního prostředí na mezinárodní úrovni. 5. Evropský soud pro lidská práva a ochrana životního prostředí. 6. Odpovědnost států za mezinárodně protiprávní chování v oblasti ochrany životního prostředí. Mezinárodní odpovědnost za škody na životním prostředí. 7. Řešení sporů v mezinárodním právu životního prostředí. 8. Aarhuská úmluva: Právo na informace o životním prostředí; účast veřejnosti na ochraně životního prostředí. 9. Ochrana ovzduší, ozónové vrstvy a klimatického systému Země. 10. Právní úprava ochrany přírody a krajiny v úmluvách globálního a regionálního charakteru. CITES úmluva: mezinárodní obchod s ohroženými druhy. 11. Ochrana vody a mezinárodních vodních toků, ochrana moří. 12. Mezinárodněprávní ochrana životního prostředí před zdroji znečištění

Studijní aktivity a metody výuky
Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem tohoto předmětu je umožnit studentům, kteří budou mít zájem specializovat se v oboru právo životního prostředí, prohloubit si znalosti z povinného předmětu Právo životního prostředí o mezinárodní dimenzi ochrany životního prostředí a blíže se seznámit s nejvýznamnějšími mezinárodními smlouvami z oblasti ochrany životního prostředí, ale také s významnými mezinárodními případy a relevantní judikaturou ESLP a Mezinárodního soudního tribunálu.
Absolvováním tohoto předmětu si studenti rozšíří znalosti z oblasti práva životního prostředí, procvičí si analytické a prezentační dovednosti.
Předpoklady
Zapsání ani absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Kolokvium je získáno na základě aktivního zapojení studenta do seminárních aktivit a na základě osvojení si vyučovaných znalostí a dovedností.
Doporučená literatura
  • Birnie, P., Boyle, A. (2002). International Law and the Environment. Oxford University Press.
  • Šturma, P., Damohorský, M., Ondřej, J., Zástěrová, J., Smolek, M. (2008). . Mezinárodní právo životního prostředí. I. část (obecná). IFEC, Praha.
  • Šturma, P., Damohorský, M., Ondřej, J., Zástěrová, J., Smolek, M. (2008). Mezinárodní právo životníh prostředí . II. část (zvláštní). Praha, IFEC.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 5 Doporučený ročník:5, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Zimní