Předmět: Clo a celnictví II

« Zpět
Název předmětu Clo a celnictví II
Kód předmětu VPK/NCEL2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 4
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Matoušek Pavel, JUDr.
Obsah předmětu
Harmonogram přednášek a seminářů - obsah 1) Světová celní organizace - WCO. Mezinárodní úmluva o harmonizovaném systému popisu a číselného označování zboží. 2) Mezinárodní celní spolupráce - Mezinárodní úmluva o vzájemné správní pomoci při předcházení, šetření a potlačování celních deliktů. 3) Celní problematika a mezinárodní přeprava zboží - Mezinárodní celní úmluva o přepravě zboží na podkladě karnetu TIR, Mezinárodní úmluva CMR, Mezinárodní úmluva COTIF. 4) Celní problematika a výstavy, veletrhy, sportovní akce, výkon povolání (karnet ATA) - Mezinárodní úmluva o dočasném použití zboží (Lisabonská úmluva). 5) Celníci a mezinárodní protidrogový boj - Mezinárodní jednotná úmluva o omamných látkách a Mezinárodní úmluva o psychotropních látkách 6) Celníci a boj proti mezinárodnímu terorismu - mezinárodní kontrola zboží s omezením z bezpečnostních důvodů a mezinárodní kontrola technologií a zboží dvojího použití. 7) Celní problematika a ochrana přírody - Mezinárodní úmluva o obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin ( Úmluva CITES) 8) Celní problematika a ochrana kulturních památek - Mezinárodní úmluva o opatřeních k zákazu a zamezení nedovoleného dovozu, vývozu a převodu vlastnictví kulturních statků. 9) Celní problematika a mezinárodní ochrana duševního a průmyslového vlastnictví. 10) Celní problematika a původ zboží - preferenční celní sazby, mezinárodní preferenční systémy, mezinárodní ochrana údajů o původu zboží (Mezinárodní preferenční protokoly mnohostranné a dvoustranné, Madridská mezinárodní dohoda o potlačování falešných nebo klamavých údajů o původu zboží.) 11) Celní problematika a diplomatické výsady a imunity (Vídeňská úmluva) 12) Kolokvium

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
"Clo a celnictví 2" je zaměřené na mezinárodní celní spolupráci a na činnost celní správy ČR vyplývající z mezinárodních úmluv. Cílem je ukázat šířku problematiky postihované služebním výkonem celních orgánů v oblastech boje proti mezinárodnímu podloudnictví, zejména boj proti omamným a psychotropním látkám, nedovolenému obchodu s vojenským materiálem, nedovolenému obchodu s chráněnými druhy zvířat a rostlin, boje proti poškozování práv a ochrany průmyslového vlastnictví, boje proti pašování kulturních statků. Za tímto účelem je poukázáno na důležitý faktor mezinárodní spolupráce mezi celními správami jednotlivých zemí v rámci Světové celní organizace. Je objasněna organizace mezinárodní spolupráce při předcházení, šetření a potlačování celních deliktů v rámci vzájemné správní pomoci. Z pohledu jednotné účinné celní kontroly je objasněn systém jednotného popisu a číselného označování zboží nomenklaturami Harmonizovaného systému a Kombinované nomenklatury EU. Objasněna jsou i mezinárodní opatření umožňující účinnou celní kontrolu při mezinárodní přepravě zboží u všech druhů dopravy.
Student absolvováním tohoto předmětu pochopí širší souvislosti činnosti celních orgánů v rámci mezinárodní součinnosti celních správ v rámci realizace mezinárodních úmluv, jejichž je členem EU, a to jak v oblasti mezinárodního boje proti podloudnictví, tak i mezinárodní ochrany kulturního dědictví lidstva na celém světě. Kromě teoretických znalostí student získá i praktické dovednosti rozpoznávání mezinárodních celních, přepravních a dopravních dokumentů a mezinárodních certifikátů o původu zboží, včetně jejich speciálního užití, zpracovávání a vyplňování.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Pro získání zápočtu je nezbytná účast na přednáškách a seminářích, plnění úkolů stanovených vedoucím semináře a splnění testu a podmínek rozpravy na zadané odborné téma.
Doporučená literatura
  • Mezinárodní celní úmluva TIR 1975.
  • Mezinárodní Istambulská úmluva o dočasném použití (ATA), Istambul, 26.6.1990.
  • Mezinárodní jednotná úmluva o omamných látkách, New York, 31.3.1961.
  • Mezinárodní Madridská dohoda o potlačování falešných nebo klamavých údajů o původu zboží, Madrid, 14.4.1891.
  • Mezinárodní Pařížská úmluva na ochranu průmyslového vlastnictví, Paříž, 20.3.1883.
  • Mezinárodní úmluva o harmonizovaném systému popisu a číselného označování zboží, Brusel, 14.6.1983.
  • Mezinárodní úmluva o obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin, Washington, 3.3.1973.
  • Mezinárodní úmluva o opatřeních k zákazu a zamezení nedovoleného dovozu,vývozu a převodu vlastnictví kulturních statků, Paříž, 14.11.1970.
  • Mezinárodní úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákl.dopravě (CMR).
  • Mezinárodní úmluva o vzájemné správní pomoci při předcházení, šetření a potlačování celních deliktů, Nairobi, 9.6.1977.
  • Mezinárodní úmluva o zřízení Rady pro celní spolupráci , Brusel, 15.12.1950.
  • Galočík, S. a kol. Mezinárodní obchod.
  • Grúň, L. (2004). Finanční právo a jeho instituty.
  • Havlík, J. Cla a celní režimy v mezinárodním obchodě.
  • Janatka, F. a kol. Obchod v rámci Evropské unie a obchodní operace mimo členské země EU.
  • Kolektiv . Výběr z mezinárodních smluv uplatňovaných při celní kontrole.
  • Matoušek P., Sabelová L. Clo.
  • Štěpán, K. Karnety v mezinárodním obchodním styku.
  • Šubert M. Mezinárodní pravidla pro výklad dodacích doložek Incoterms 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Letní