Předmět: Civilní proces 1

« Zpět
Název předmětu Civilní proces 1
Kód předmětu SPK/NCP1
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hrušáková Milana, prof. JUDr. CSc.
  • Šínová Renáta, JUDr. Ph.D.
  • Petrov Křiváčková Jana, JUDr. Ph.D.
  • Hamuľáková Klára, JUDr. Ph.D.
  • Juráš Marek, JUDr. PhD.
Obsah předmětu
Témata přednášek: Úvod do civilního procesu (pojem, druhy, pojmové prvky), prameny - historický vývoj, systematika, základní principy civilního procesu. Procesní subjekty - pojem, zvláštní procesní subjekty, postavení státního zastupitelství a ÚPZSVM, procesněprávní vztah. Pravomoc a příslušnost soudů. Účastníci civilního procesu (pojem, definice, způsobilosti účastníků řízení, zastoupení) Účastníci civilního procesu (společenství účastníků řízení, hlavní intervence, vedlejší intervence, účastenství pro určitý usek řízení, věcná a procesní legitimace, přistoupení a záměna účastníka, procesní nástupnictví). Procesní úkony soudu a účastníků. Činnost soudu před zahájením řízení. Právo na soudní ochranu, právo na spravedlivý proces, zahájení řízení, účinky zahájení řízení, průběh řízení (přehled). Žaloba (náležitosti, druhy), dispoziční úkony účastníků. Příprava jednání, procesní podmínky a jejich zkoumání, přípravné jednání. Jednání, koncentrace řízení, poučovací povinnost soudu. Překážky postupu řízení, zkrácená řízení. Dokazování (pojem, předmět, průběh, jednotlivé důkazní prostředky, hodnocení důkazů) Soudní rozhodnutí, druhy, formy, třídění. Právní moc a vykonatelnost rozhodnutí. Náklady řízení - pojem, druhy, prameny právní úpravy, zásady, soudní poplatky, náhrada nákladů řízení. Témata seminářů: Civilní proces a jeho druhy, prameny. Základní zásada civilního procesu - praktické příklady, judikatura. Procesní subjekty, pravomoc soudů - praktické příklady. Příslušnost soudů - praktické příklady, řešení sporů o pravomoc a příslušnost Účastnící řízení - pojem, definice účastníků řízení, způsobilosti účastníků řízení, zastoupení účastníků řízení, společenství účastníků řízení - praktické příklady, judikatura. Účastníci řízení - hlavní intervence, vedlejší intervence, účastenství pro určitý usek řízení, věcná a procesní legitimace, přistoupení a záměna účastníka, procesní nástupnictví - praktické příklady, judikatura. Procesní úkony soudu - doručování, dožádání, předvolání, předvedení, soudní protokoly a soudní spisy Činnost soudu před zahájením řízení - smírčí řízení, předběžné opatření, zajištění důkazů - praktické příklady, judikatura. Žaloba - příprava sepsání žaloby, dispoziční úkony účastníků. Příprava jednání, procesní podmínky a jejich zkoumání. Dokazování

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Povinný předmět Civilní proces poskytuje poznatky o postupu soudu a jiných procesních subjektů při poskytování ochrany ohroženým a porušeným subjektivním právům fyzických a právnických osob vyplývajícím ze soukromoprávních vztahů. Právo civilního procesu je koncipováno jako třísemestrální kurz, kdy první semestr je zaměřen na civilní soudnictví sporné, druhý nápravu vadných rozhodnutí, řízení rozhodčí a nesporné, třetí pak na řízení exekuční a insolvenční. Civilní proces 1 je po obecném úvodu obsahujícím i historický exkurs do právní úpravy řízení ve věcech soukromoprávních na našem území zaměřen na pojmové prvky civilního procesu (procesní subjekty, procesní úkony a procesní vztahy), základní zásady civilního procesu, činnost soudu před zahájením řízení a nalézací řízení sporné v prvním stupni. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti absolvující tento předmět získají základní znalosti a dovednosti potřebné ke správnému pochopení základních zásad a pilířů civilního práva procesního, které jsou nezbytné k pochopení problematiky vyučované v navazujících předmětech Civilní proces 2 a Civilní proces 3.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu ve smyslu tvrdé prerekvizity, ale předmět není možné absolvovat bez znalostí alespoň materie vyučované v NOSP1, NOSP2, NVĚCP, NZÁV1.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemný test

Pro připuštění ke kolokviu je nezbytná účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře, sepsání žaloby, absolvování teoretické a praktické části klauzurní práce a další požadavky stanovené jednotlivými vedoucími seminářů. Předmět je zakončen kolokviem. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
Doporučená literatura
  • On-line katalogy knihoven.
  • Hamuľáková, K., Petrov Křiváčková, J., Šínová, R., Juráš, M., Podrazil, P., Šmíd, O.. (2016). Praktikum civilního proces. 1. Část.. Praha: Leges.
  • Svoboda, K., Smolík, P., Levý, J., Šínová, R., a kol. (2013). Občanský soudní řád. Komentář.. Praha:C.H.Beck.
  • Svoboda, K., Šínová, R., Hamuľáková, K. (2014). Civilní proces. Obecná část a sporné soudnictví.. Praha.: C.H.Beck.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní