Předmět: Optické experimentální metody

« Zpět
Název předmětu Optické experimentální metody
Kód předmětu SLO/OEXM
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Soubusta Jan, doc. Mgr. Ph.D.
  • Černoch Antonín, Mgr. Ph.D.
  • Pavlíček Pavel, doc. RNDr. Ph.D.
  • Machulka Radek, Mgr. Ph.D.
  • Michálek Václav, Bc. Ing. Ph.D.
  • Nožka Libor, Mgr. Ph.D.
  • Tomáštík Jan, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Základy experimentální spektroskopie. CCD spektrometr. Spektrometr s rotující mřížkou. Monochromátory. 2. Detekce fotonů. Lavinové fotodiody, SPCM moduly. Smyčkové detektory. Intenzifikované CCD a EMCCD kamery. Koincidenční detekce. Převodníky čas-amplituda. Jednokanálové a multikanálové analyzátory. 3. Záznam a analýza modulovaných signálů. Měření v časové a spektrální oblasti. Digitální osciloskopy. Spektrální analyzátory. 4. Rezonátorová optika. Módy rezonátorů. Fabry-Perotův filtr. Výpočty stability prázdných rezonátorů. Difrakční teorie rezonátorů. Měření modové struktury laserů. Výběr módů laserů. 5. Prostorová filtrace. Navazování laserových svazků do optických vláken. 6. Polarizace světla, použití polarizačních stavů světla v optických signálech na jednofotonové úrovni. Generace, úprava a detekce. 7. Interferometrie s volnými svazky. Machův-Zehnderův a Michelsonův interferometr. Interferometrie v bílém světle. 8. Generace ultrakrátkých optických impulsů z pevnolátkových laserů. Diagnostika ultrakrátkých pulsů. 9. Nelineární optika. Generace druhé a třetí harmonické. Generace párů fotonů. Samofokusace a generace bílého kontinua. 10. Optické tenké vrstvy. Technologie přípravy, vlastnosti, diagnostika, měření reflexe a propustnosti. 11. Mechanické vlastnosti tenkých vrstev, měření nanoindentorem, vrypové zkoušky, adhesivně kohezivní vlastnosti vrstev.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Demonstrace, Laborování
  • Účast na výuce - 22 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 22 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 46 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními optickými experimentálními metodami na konkrétních příkladech v laboratořích.
Předmět zaměřený na získání schopnosti aplikace teoretických poznatků. Postavit jednoduché optické a optoelektornické experimentální uspořádání, aplikovat optické měřicí metody a metody analýzy dat, používat moderní optické a elektronické přístroje.
Předpoklady
Není specifikováno.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Znalost tématu, schopnost diskutovat o tématu v širších souvislostech.
Doporučená literatura
  • Časopisecká a firemní literatura.
  • Saleh B.E.A., Teich M.C. (1994). Základy fotoniky (díl 1-4), (česky překlad "Fundamentals of Photonics", J. Wiley&Sons, Inc., New York). Matfyzpress, UK Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Nanotechnologie (2019) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní