Předmět: Public International Law I.

« Zpět
Název předmětu Public International Law I.
Kód předmětu MEP/PIL1
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jílek Dalibor, prof. JUDr. CSc.
  • Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Úvod: Mezinárodní právo jako právní systém mezinárodního společenství. Znaky a funkce mezinárodního práva, jeho vztah k jiným, kvaziprávním a neprávním systémům (mezinárodní vztahy, politika, vnitrostátní právní řády.) 2. Historie mezinárodního práva, Antické Řecko a Řím, Středověk, postupná tvorba tradičního mezinárodního práva, moderní mezinárodní právo. 3. Mezinárodní právo a jeho zvláštnosti v porovnání k národnímu právu. Základní zásady a výjimky z nich. 4. Prameny mezinárodního práva I. - obecný úvod, mezinárodní obyčejové právo. 5. Prameny mezinárodního práva II. - smluvní právo. Vztah mezi smluvními a obyčejovými pravidly. 6. Prameny mezinárodního práva - sekundární zdroje, principy mezinárodního práva. 7. Vztah mezinárodního a vnitrostátního práva v právní teorii, způsoby recepce. 8. Mezinárodněprávní subjektivita - obecný úvod, státy jako primární subjekty. 9. Další subjekty mezinárodního práva, zvláště pak mezinárodní organizace. 10. Vznik států, kritéria státnosti a uznání států. 11. Jurisdikce států a státní orgány v mezinárodních vztazích. 12. Diplomatické a konzulární právo. Semináře: 1. Historický vývoj mezinárodního práva 2. Znaky mezinárodního práva oproti právu vnitrostátnímu. 3. Prameny mezinárodního práva. Hierarchie norem mezinárodního práva? 4. Vznik mezinárodního obyčeje. 5. Smluvní právo - tvorba smluvních pravidel. 6. Smluvní právo - výklad a platnost mezinárodních smluv. 7. Způsoby recepce mezinárodněprávních norem do vnitrostátního práva. Různé příklady. 8. Mezinárodněprávní subjektivita států - zvláštní znaky. 9. Mezinárodněprávní subjektivita povstaleckých hnutí. 10. Uznání v mezinárodním právu. 11. Jurisdikční imunity. 12. Případová studie - ochrana diplomatické mise.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu Public International Law 1 je představení mezinárodního práva veřejného jako samostatného systému regulujícího vztahy subjektů v mezinárodním společenství, jeho historický vývoj a zvláštnosti vůči národním právním systémům a obecné právní instituty a režimy, které tento právní systém utvářejí. Navýšená hodinová dotace (v přednáškách) odpovídá skutečnosti, že se jedná o jeden ze základních předmětů, kde se vyžaduje hluboká znalost problematiky a velká orientace v disciplíně.
Student získá hlubokou znalost institutů a odvětví mezinárodního práva veřejného.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Průběžná kontrola znalostí v seminární výuce (readingy, testy), seminární práce, ústní/písemná zkouška
Doporučená literatura
  • Bureš, Pavel. (2013). Introduction to Public International Law.
  • David Harries. (2010). Cases and Materials on Public International Law. Sweet Maxwell.
  • Faix, M. (2012). Law of International Organizations. VUP.
  • James Crawfard. (2012). Brownlie´s Principles of Public International Law. Oxford University Press.
  • Shaw, M. (2008). International Law. Cambridge.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): International and European Law (IEL 2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní