Předmět: Multi-level Constitutional Dimension of the European Integration

« Zpět
Název předmětu Multi-level Constitutional Dimension of the European Integration
Kód předmětu MEP/NMLCD
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 3
Četnost výuky zimní/letní semestr
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hamuľák Ondrej, JUDr. Ph.D.
  • Stehlík Václav, doc. JUDr. LL.M., Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah (témata): 1. Introduction to the course - content and methodology 2. Pre-conditions for the Multi-Level Constitutional Dimension of the EU from Internal and Comparative Point of View. 3. Balancing the Aims and Interests of the Union and Member States during the Evolution of the European Integration. 4. National Constitutional Constructions of the Transfer of Powers from the Member States to the EU - Comparative Analysis 5. Mutual Loyalty between EU and Member States. Art. 4 of the TEU in Theory and Practice. 6. Role of the EU Institutions and Member States within the Decision Making Processes on the Level of EU. 7. Supremacy, Primacy and Pre-emption in Relations between EU and National Law - Supranational View (lecture 1). 8. Supremacy, Primacy and Pre-emption in Relations between EU and National Law - Supranational View (lecture 2). 9. Supremacy, Primacy and Pre-emption in Relations between EU and National Law - National View in Comparative Analysis (lecture 1). 10. Supremacy, Primacy and Pre-emption in Relations between EU and National Law - National View in Comparative Analysis (lecture 2). 11. Multilevel theories of European Integration. 12. Pluralistic theories of European Integration. 13. Who is Creator, Master, Boss and Director - Looking for Final Decisive Authority within the EU.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Systém evropské integrace je založený na pluralitě a subsidiaritě, oddělenosti tvůrců práva i jeho "realizátorů". Je to systém založený na víceúrovňovém vládnutí, které se odráží v rovině institucionálního systému EU, v rovině procesu tvorby práva i jeho aplikace. Nemožnost podřazení evropského a vnitrostátního práva pod jednotnou pyramidální strukturu práva otevírá prostor pro klíčové teoretické i praktické otázky. Existuje zde koncepční napětí mezi evropským právem (a Soudním dvorem) a právem členských států (a vnitrostátními soudy), které je založeno na odlišném chápání právních základů unijního právního systému, na odlišném přístupu k důvodu jeho platnosti. Z pohledu Soudního dvora je evropské právo autonomní, protože vyvěrá z vlastního zdroje, jímž jsou Smlouvy. Z pohledu národních soudů leží základ integrace v ústavách členských států. Mezi těmito hráči (a jejich právními systémy) existuje určitá šedá zóna, která je odrazem flexibility a otevřenosti, s potenciálem vzájemného ovlivňování a průniků jak unijního práva do vnitrostátní ústavní judikatury tak ústavního práva do judikatury Soudního dvora. Tento předmět nabídne podrobný náhled na problematiku této víceúrovňové ústavní struktury a možnosti jejího teoretického uchopení. Výuka bude zaměřena jak na předpoklady a projevy této víceúrovňové podoby v systému pozitivního práva Unie (samostatnost Unie a jejich institucí v kontrapunktu k zapojení států do rozhodování, tvorby a realizace unijního práva, oboustranná loajalita) i pozitivního práva členských států (ústavní konstrukce přenosu pravomocí na Unii). Dále bude pozornost věnována podrobné analýze vnitrostátních účinků unijního práva (nadřazenost, přednost, preempce, výlukový efekt, substituční efekt, interpretační vodítko) a příkladů implicitních i explicitních názorových konfliktů mezi Soudním dvorem a vybranými ústavními soudy ohledně rozsahu těchto účinků. Třetí dimenzí kurzu bude přiblížení nejvýznamnějších teoretických přístupů k víceúrovňové ústavní podobě Unie v rámci vědy evropského práva, jako např. koncepce systému rozdělené moci (Stein), princip ústavní tolerance (Weiler), koncepce evropského commonwealthu (MacCormick), post-hobbesovského (ne)státu (Schmitter), víceúrovňového konstitucionalizmu (Pernice), koncepce ústavní mozaiky či ústavního matrixu (Walker a Tierney), kontrapunktní konstitucionalizmus (Maduro), ústavní pluralizmus (Walker, Kumm), supranacionální federalizmus (von Bogdandy), pluralitní konstitucionalizmus (Halberstam), ústavním uspořádání států (Dashwood) atd.
Studenti získají znalosti o problémech víceúrovňové dimenze evropské integrace, znalosti relevantní judikatury a analytické dovednosti nezbytné pro další studium i výzkum problematiky ústavní dimenze evropské integrace.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Pro ukončení předmětu je nezbytná účast na přednáškách a úspěšné zvládnutí závěrečné zkoušky v kombinované formě (písemná práce a její ústní obhajoba).
Doporučená literatura
  • Alter, Karen. (2001). Establishing the Supremacy of European Law. New York: Oxford University Press.
  • Arnull, Antohy et al. (2011). A Constitutional Order of States? Essays in EU Law in Honour of Alan Dashwood. Oxford.
  • Avbelj, M., Komárek, J. (eds). (2012). Constitutional Pluralism in the European Union and Beyond. Oxford.
  • DICKSON, J., ELEFTHERIADIS, P., et al. (2012). Philosophical Foundations of the European Union Law. Oxford.
  • Habermas. (2001). The Postnational Constellation. Political Essayss. Cambridge, Massachusetts.
  • Maccormick. (1999). Questioning Sovereignty. Law, State, and Nation in the European Commonwealth. New York.
  • Micklitz, de Witte. (2012). The European Court of Justice and the Autonomy of the Member States. Cambridge.
  • PHELAN, D., R. (1997). Revolt or Revolution: At the Constitutional Boundaries of the European Community.. Round Hall.
  • Schütze, R. (2009). From Dual to Cooperative Federalism. The Changing Structure of European Law. New York.
  • Slaughter, Stone Sweet, Weiler et al. (1998). The European Courts and National Courts: Doctrine and Jurisprudence. Oxford.
  • STEIN, E. (2000). Thoughts from a Bridge. A Retrospective of Writings on New Europe and American Federalism.. Ann Arbor.
  • VON BOGDANDY, A., BAST, J. (2010). Principles of European Constitutional Law.. Oxford.
  • Walker, et al. (2003). Sovereignty in Transition. Portland.
  • Walker, Shaw, Tierney et al. (2011). Europe´s Constitutional Mosaic. Oxford.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: -
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 5 Doporučený ročník:5, Doporučený semestr: -
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: -