Předmět: Mechnismus ochrany lidských práv na úrovni EU

« Zpět
Název předmětu Mechnismus ochrany lidských práv na úrovni EU
Kód předmětu MEP/NEUO
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 3
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šišková Naděžda, doc. et doc. JUDr. Ph.D.
  • Hamuľák Ondrej, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: Pojem a atributy lidských práv. Retrospektivní pohled na vývoj ochrany lidských práv v rámci ES/EU. Stávající prameny práva lidských práv v EU Vývoj doktríny základních práv v judikatuře Evropského soudního dvora. Lidská práva jako obecná zásada právní. Case-law Lucemburského a Štrasburského soudu. Vztah mezi judikaturou ESD na poli lidských práv a praxí ústavních soudů členských států. Charta základních práv EU. Témata seminářů: Pojem a atributy lidských práv. Stávající prameny práva lidských práv v EU. Case-law Lucemburského a Štrasburského soudu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Jean Monnet projekt. Změny přinesené Lisabonskou smlouvou znamenají nejen přeměnu Listiny základních práv EU z právně nezávazné deklarace na dokument se statusem aktu primárního práva, ale rovněž zakotvují právní předpoklady pro přistoupení supranacionálních entit k Evropské úmluvě na ochranu lidských práv a základních svobod. To všechno, spolu s částečným odstraněním restrikcí ve vztahu k jednotlivcům jako k neprivilegovaným žalobcům v rámci přímých žalob na úrovni Lucemburského soudu otevírá prostor pro vytvoření vlastního mechanismu ochrany lidských práv evropského unijního standardu, jehož rozhodnutí budou přezkoumatelná v rámci štrasburských procedur o individuálních stížnostech. Kromě mechanismu Charty a analýzy práv náležených ESD v rámci soudní doktríny základních práv, bude zkoumaný také i mechanismu Evropské úmluvy, avšak především s ohledem na specifika ve vztahu k Unii (např. budou akcentovány zvláštnosti nově zaváděného systému spoluobžalovaných - co-defendent procedure, včetně vtažení institucí Unie do štrasburského území). Předmět se zaměří rovněž na další mechanismy ochrany lidských práv na nadnárodní úrovni - např. politickou proceduru na základě čl. 7 SEU a změny suspenzivní klauzuli na základě Lisabonské smlouvy, a také se bude věnovat soudní doktríně základních práv.
Absolvování předmětu poskytne studentům informace o možnostech ochrany lidských práv v rámci různých evropských systémů ochrany, které jim umožní efektivnější řešení budoucích kauz s lidskoprávním rozměrem.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Pro ukončení předmětu je nezbytná účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře a úspěšné zvládnutí kolokvia.
Doporučená literatura
  • Harris, D.J. et al. (2009). Law of the European Convention on Human Rights. OUP.
  • Sudre, F. (1997). Mezinárodní a evropské právo lidských práv. MU, Brno.
  • Svák, J. (2006). Ochrana ĺudských práv (z pohĺadu judikatúry štrasburských orgánov ochrany práv). EuroKodex, Bratislava.
  • Šišková, N. (2008). Dimenze ochrany lidských práv v EU. 2. vydání. Linde, Praha.
  • Šišková, N. (2001). Evropská unijní ochrana lidských práv. Linde, Praha.
  • Šturma, P. (2003). Mezinárodní a evropské kontrolní mechanismy v oblasti lidských práv. C. H. Beck, 2. vydání, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní