Předmět: Mimosoudní řešení sporů

« Zpět
Název předmětu Mimosoudní řešení sporů
Kód předmětu MEP/CRŘ
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ryšavý Lukáš, JUDr. Mgr. Ph.D.
  • Malacka Michal, JUDr. Mag. iur. Ph.D., MBA
  • Hrnčiříková Miluše, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah (témata): 1. Mimosoudní řešení sporů (úvod, pojem, výhody a nevýhody) 2. Alternativní způsoby řešení sporů (ADR) a jeho některé formy (negociace, partnerství, mediace, konciliace, ombudsman; vztah k rozhodčímu řízení) 3. Rozhodčí řízení (úvod, pojem, dělení, prameny, arbitrabilita) 4. Rozhodčí smlouva (druhy, obsahové a formální náležitosti) 5. Osoba rozhodce (podmínky pro výkon funkce rozhodce) 6. Průběh rozhodčího řízení (zahájení, zásady, dokazování, vztah k občanskému soudnímu řádu, ukončení rozhodčího řízení) 7. Rozhodčí nález (rozhodčí nález a usnesení, uznání a výkon rozhodčího nálezu) 8. Role obecných soudů v rozhodčím řízení (kontrolní a pomocná funkce obecných soudů) 9. Mediace (pojem, dělení, zásady) 10. Osoba mediátora (podmínky pro výkon funkce mediátora) 11. Průběh a ukončení mediace (mediační dohoda) 12. Závěrečná komparace mezi řízením před obecnými soudy, před rozhodcem a před mediátorem (zahájení, průběh, ukončení) 13. Mimosoudní řešení spotřebitelských sporů (finanční arbitr, Česká obchodní inspekce) Témata seminářů: 1. Výhody a nevýhody mimosoudního řešení sporů 2. Institucionální zabezpečení rozhodčího řízení a mediace 3. Rozhodčí smlouva a smlouva o provedení mediace 4. Správný výběr osoby rozhodce a osoby mediátora 5. Účinky rozhodčího nálezu a mediační dohody 6. Příklady z videa

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Studenti by se měli v průběhu semestru seznámit s problematikou řešení sporů mimo soustavu obecných soudů, od nejrůznějších neformálních vyjednávání až po závazné a vynutitelné exekuční tituly. Předmět je zaměřen jednak na obecnou problematiku mimosoudního řešení sporů, přičemž se věnuje zejména dvěma základním způsobům mimosoudního řešení sporů, které jsou v právních řádech moderních zemí tradičně etablovány, a to rozhodčí řízení a mediaci. Po absolvování kurzu budou studenti schopni vyhodnotit výhody a nevýhody jednotlivých forem mimosoudního řešení sporů a vymezit jejich základní charakteristiky. Získají tak informace o tom, jak k mimosoudním řešení sporů v běžném životě přistupovat, na co si dávat pozor, a co mohou od jednotlivých způsobů mimosoudního řešení sporu očekávat a co ne.
Studenti si osvojí způsob myšlení/práce a postup při řešení soukromoprávních závazkových vztahů s mezinárodním prvkem.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Pro získání kolokvia je nezbytná účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím, aktivní participace a plnění povinností, které stanoví vyučující pro daný seminář.
Doporučená literatura
  • Mothejzíková, J., Steiner, V. a kol. (1996). Zákon o rozhodčím řízení. Komentář.. C. H. Beck, Praha.
  • Pauknerová, M. - Růžička, K. - Zunt, V. - Kučera, Z. (1997). Úvod do studia českého práva mezinárodního obchodu. ZČU, Plzeň.
  • Pauknerová, M. (1998). Společnosti v mezinárodním právu soukromém. Karolinum, Praha.
  • Rozehnalová, N. (2013). Rozhodčí řízení v mezinárodním a vnitrostátním obchodním styku, 3. aktualiz. vyd.. Praha: Wolters Kluwer Česká republika.
  • Růžička, K. (1997). Mezinárodní obchodní arbitráž. Prospektum, Praha.
  • Růžička, K. (2003). Rozhodčí řízení před Rozhodčím soudem při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky. Aleš Čeněk, Dobrá Voda u Pehřimova.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a právní věda (2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní