Předmět: Volitelný seminář (výběrový) 1

« Zpět
Název předmětu Volitelný seminář (výběrový) 1
Kód předmětu KZU/VSV1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Horáková Jitka, Mgr.
  • Libicher Miroslav, Mgr.
  • Bína Daniel, doc. PhDr. Ph.D.
  • Peterová Věra, Mgr. Ph.D.
  • Sloboda Zdeněk, Mgr. Ph.D.
  • Foret Martin, Mgr. Ph.D.
  • Bartošová Monika, Mgr.
  • Novotná Šárka, Mgr.
  • Horák Lukáš, Mgr.
Obsah předmětu
Program kurzu: 1. Typy textů 2. Struktura textu 3. Redukovaný text 4. Členění textu 5. Strategie textu 6. Grafické a jazykové normy 7. Korektura textu 8. Slovníky 9. Webové nástroje 10. Využití prostředků různých simplexních stylů 11. Základní styly psaní 12. Strategie psaní a formální zásady při psaní textu 13. Citační norma a bibliografické citace Vybraná literatura: Slovník spisovného jazyka českého. Praha 1989. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha 2001. Pravidla českého pravopisu. Praha 2003. Příruční mluvnice češtiny. Praha 1995. Čmejrková, Světla. Jak napsat odborný text. Praha: Leda, 1999. Eco, Umberto. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc: Votobia, 1997. Sgall, Petr - Panevová, Jarmila. Jak psát a jak nepsat česky. Praha, 2004 Svozilová, Naďa. Jak dnes píšeme / mluvíme a jak hřešíme proti dobré češtině. Praha, 1999. Šanderová, Jadwiga. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách : několik zásad pro začátečníky. Praha: Sociologické nakladatelství, 2005.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Náplň kurzu je "Volitelný seminář (výběrový)" variabilní a je upřesněna dle aktuální nabídky katedry vždy před zahájením semestru (spolu se zveřejněním rozvrhu na daný semestr). V LS 2019/2020 je náplní kursu seminář "Editace a korektura žurnalistického textu" určený pouze studentům BAKALÁŘSKÉHO studia oboru Žurnalistika a vedený Mgr. Horákovou (s výukou v pondělí 16:48-18:15) Cílem předmětu je umožnit frekventantům osvojit si základní teoretické znalosti, a především praktické dovedností k editaci a korektuře textu. Studenti budou vedeni k tomu, aby se naučili maximálně využívat možností českého jazyka, dostupných příruček a webových nástrojů. Prostřednictvím jednotlivých cvičení se studenti seznámí s nejdůležitějšími formami textu v rozpětí od kratších (anotace, resumé, recenze) přes středně dlouhé (zprávy, články, přednášky) až po rozsáhlejší (odborné studie, monografie). Pozornost bude soustředěna na postupné zvládání jednotlivých fází editace a korektury textu. Kurz je také věnován opakování a prohloubení znalosti českého pravopisu.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Požadavky k zápočtu: max. dvě neomluvené absence, aktivita v hodinách, referát (podrobnosti budou upřesněny na první hodině) Požadavky ke kolokviu: prověření látky probírané v kursu formou komplexní korektury zadaného textu.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Žurnalistika (2015) Kategorie: Publicistika, knihovnictví a informatika - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -