Předmět: Programová skladba

« Zpět
Název předmětu Programová skladba
Kód předmětu KZU/PSB
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Orság Petr, doc. PhDr. Ph.D.
  • Podstata Josef, MUDr. Mgr.
  • Galík Pavel, Ing.
Obsah předmětu
1. Formáty rozhlasových a televizních stanic ? plnoformátové a specializované (zpravodajské, sportovní, filmové, hudební?), celoplošné a regionální stanice, cílové skupiny, sledovanost a její vývoj během dne (prime time). 2. Aktuální tuzemský rozhlasový a televizní trh. Programové rozdíly mezi soukromými a veřejnoprávními médii. 3. Rozhlasové a televizní žánry (zpravodajství, publicistika, magazín, seriál, reality show?). 4. Rozhlasová programová skladba denní a týdenní i z hlediska delšího časového horizontu, zacílení, modelový posluchač. 5. Analýza programového schématu vybraných aktuálních tuzemských rozhlasových stanic. 6. Televizní programová skladba denní a týdenní i z hlediska delšího časového horizontu, zacílení, modelový divák. Pravidelnost jako motor televizního programu. 7. Analýza programového schématu aktuálních tuzemských televizních stanic. 8. Studentská prezentace projektů vlastní televizní stanice s důrazem na její programové schéma. 9. Reklama (ekonomická i dramaturgická funkce reklamního předělu, jeho správné načasování), význam a formy audiovizuální self promotion (znělky, předěly, jingly, upoutávky?). 10. Struktura zpravodajských a publicistických relací (headlines, řazení a délka příspěvků, pravidlo ?leave them smiling?, znělky a předěly, živé vstupy, mimořádné zprávy, vliv technožurnalistiky na konstrukci významu). 11. Analýza a komparace hlavních zpravodajských relací tuzemských televizí a vybraných publicistických pořadů. 12. Studentská prezentace námětů na zpravodajský či publicistický pořad nebo magazín s důrazem na jeho strukturu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Kurs seznámí studenty s technikami sestavování programu rozhlasových a televizních stanic různých formátů. Zvláštní důkaz je přitom kladen na problematiku rozhlasových a televizních žánrů, sledovanosti, správného zacílení na diváka, reklamních předělů a audiovizuální self promotion. Na základě analýzy aktuálních stanic se posluchači naučí sestavit program vlastní fiktivní televize či rozhlasu. Druhá část kursu se pak zabývá strukturou zpravodajských a publicistických relací. Na základě analýzy aktuálních zpravodajských a publicistických pořadů se studenti naučí vypracovat námět na vlastní relaci.
Student se seznámí s technikami sestavování programu rozhlasových a televizních stanic různých formátů.
Předpoklady
Absolvování kursu Workshop TV žurnalistiky nebo Workshop rozhlasové žurnalistiky.
KZU/WFTB
----- nebo -----
KZU/WFTBN
----- nebo -----
KZU/WRTB
----- nebo -----
KZU/WRTBN
----- nebo -----
KZU/WTVB
----- nebo -----
KZU/WTVBN

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

Povinností každého studenta pro získání zápočtu je vypracování a prezentace projektu vlastní televizní stanice s důrazem na její programové schéma a vypracování a prezentace námětu na zpravodajský či publicistický pořad nebo magazín s důrazem na jeho strukturu.
Doporučená literatura
  • Boyd, A. Zpravodajství v rozhlase a televizi. CNŽ, Praha 1995.
  • Maršík, J. Úvod do teorie rozhlasového programu, Praha : Karolinum, 1995.
  • Moravec, V. Veřejné rozhlasové vysílání (public broadcasting) v USA, Svět rozhlasu č. 4/2000, Praha: Český rozhlas a Sdružení pro rozhlasovou tvorbu, str. 37 - 51.
  • Smulyan, S. Selling Radio: the commercialization of American Broadcasting 1920-1934. Washington: Smithsonian Institution Press 1994.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Žurnalistika (2015) Kategorie: Publicistika, knihovnictví a informatika 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: -