Předmět: Praktikum psané tvorby

« Zpět
Název předmětu Praktikum psané tvorby
Kód předmětu KZU/PPTB
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Orság Petr, doc. PhDr. Ph.D.
  • Páral Karel, Mgr. et Mgr. Ph.D.
  • Kasal Tomáš, Mgr.
Obsah předmětu
1.Základní kompoziční principy psaní zpráv. Převedení teoretických poznatků do praxe. 2. Čelo zprávy. Srovnání konkrétních příkladů z tištěných periodik a zpravodajských webů, vytvoření vlastního otevření zprávy na základě zadání. 3.Informační zdroje. Rešerše. Jak a kde informace hledat, jak je vyhodnotit a využít v konkrétním textu. 4.Práce s agenturním zpravodajstvím. Praktická úprava agenturní zprávy do podoby novinové zprávy. 5.Jak "vyrobit" vlastní nosné téma, zásady zpracování. 6. Informace z tiskové konference, jejich zpracování do podoby komplexní zprávy. 7.Práce s tiskovým oznámením úřadu či instituce. Jak z něj vytvořit zprávu. Jak využít "zprávu" z radničních novin a dál s ní pracovat 8. Jak napsat popisek, infobox atd. 9. Zpracování tzv. skládačky 10. Publicistické útvary

Studijní aktivity a metody výuky
Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Praktikum psané tvorby poskytuje studentům metodické znalosti pro práci s textem a průpravu pro samostatnou žurnalistickou tvorbu. V průběhu semestru se budou studenti při praktických cvičeních seznamovat s hlavními zásadami práce s informacemi, jejich získáváním, vyhodnocováním a využitím při tvorbě konkrétních textů. Osvojí si novinářské postupy pro vytváření zpravodajských a publicistických sdělení pro různé typy tištěných médií a sami budou psát a upravovat texty na zadaná témata.
Student si osvojí praktické kompetence a profesní rutiny disponující ho k samostatné činnosti v dané specializaci a bude připraven na praktickou část státní závěrečné zkoušky.
Předpoklady
Absolvování kurzu Zpravodajství a publicistika.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

Požadované znalosti a dovednosti: - V praxi tvořit zpravodajské a publicistické texty . Zápočet: - pravidelná docházka (povolena je max. 1 absence za semestr) - splnění všech zadaných úkolů, dodržování uzávěrek v systému moodle (v rámci závěrečné části výuky každý posluchač kurzu předloží vytištěné kompletní portfolio vypracovaných úkolů) - publikování vlastních komunikátů Požadavky na publikace studentů: 1. Studenti jednooborového studia odevzdají 8 textů, studenti dvouoborového studia 4 texty. 2. Maximálně polovinu z odevzdaných komunikátů lze publikovat na portálu pres.upmedia.cz. 3. Pro odevzdání článků jsou určeny dva termíny: a) 31. říjen 2016 (min. 3 - jednoobor, resp. 1 komunikát - dvouobor) b) 5. prosinec 2016 (zbytek komunikátů)
Doporučená literatura
  • BARTOŠEK, J. Zpravodajství a publicistika. Olomouc : UP, 2001.
  • BURNS, L. S. Žurnalistika. Praktická příručka pro novináře. Praha: Portál. 2004.
  • JÍLEK, V. Lexikologie a stylistika. Olomouc : UP, 2000.
  • OSVALDOVÁ, B. A KOL. Praktická encyklopedie žurnalistiky. Praha : Libri, 2002.
  • OSVALDOVÁ, B. A KOL. Zpravodajství v médiích. Praha : Karolinum, 2001.
  • TUŠER, A. Ako sa robia noviny. Bratislava: SOFA, 1999.
  • WILSON, J. Understanding Journalism. London : Routledge, 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Žurnalistika (2015) Kategorie: Publicistika, knihovnictví a informatika 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -