Předmět: Metodologie odborné práce

« Zpět
Název předmětu Metodologie odborné práce
Kód předmětu KZU/MOPB
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Peterová Věra, Mgr. Ph.D.
  • Foretová Petra, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do problematiky odborného textu: kritéria odborného textu, odborný vs. populárně naučný text; účel odborné práce. 3. Kde a jak hledat informace k tématu: základní zdroje informací. Informační databáze. (Anotovaná) odborná rešerše k tématu. 3. Volba a formulace tématu práce; stanovení výzkumného cíle; specifikace tématu pomocí výzkumných otázek a klíčových slov. 4. Co nám pomáhá orientovat se v odborné literatuře (abstrakt, anotace, recenze): vybrané žánry odborného textu ve společenských vědách. 5. Od tématu k metodě: možnosti zpracování vybraného tématu a metodologie výzkumu ve společenských vědách; obecné vědecké metody. 6. Vybrané metody sběry a analýzy dat: kvalitativní metodologie. 7. Vybrané metody sberu a analýzy dat: kvantitativní metodologie. 8. Struktura a organizace odborného textu: kanonické části odborného textu. 9. Vertikální členění a formální úprava odborného textu . Specifika vědeckého vyjadřování v odborném textu: autor, čtenář a další subjekty v textu (hlas autora vs. hlas pisatele odborného textu). 10. Hlavní zásady publikační etiky: jak správně citovat; citace vs. parafráze vs. obecně známá fakta. Používání zdrojů, diskuze, polemika, kritika. 11. Struktura a organizace odborného textu: co drží text pohromadě a dává mu smysl (koheze a koherence textu); akademický styl psaní odborného textu. 12. Jazyk odborného stylu; specifika odborného jazykového vyjadřování. 13. Úskalí při psaní projektu BDP/diplomové práce. Vybrané problémy a příklady témat/projektů.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kursu je seznámit posluchače oboru žurnalistiky se zásadami tvorby odborného textu: od samotných charakteristik odborného textu, přes možnosti výběru témat, formulování výzkumných cílů, až po způsoby citování a bibliografických odkazů. Kurs je koncipován jako příprava projektu bakalářské diplomové práce.
Studenti získají informace o možnostech zpracování diplomové práce, přehled o tématech, o formálním uspořádání diplomových prací. Studenti se seznámí se standardy citování a rolí odborné literatury v diplomové práci. Studenti získají kompetence k psaní odborných textů (zvláště se zřetelem k bakalářské práci). Studenti jsou způsobilí vyhledávat informace v odborných zdrojích a dále poznatky třídit a zpracovávat s cílem vypracovat komplexní odborný text na zvolené téma. Studenti jsou připraveni pod odborným vedením svého školitele pracovat na vlastní závěrečné bakalářské práci.
Předpoklady
Cílem kursu je zlepšit kompetenci účastníků kursu číst a psát odborné texty. Důraz při tom bude kladen na odlišení textu odborného od ostatních typů textů (zejména textů publicistických) a zdůraznění charakteristických znaků odborných textů. Kompetence, získané v rámci tohoto kursu by měly být využitelné pro absolvování ostatních předmětů při vypracovávání seminárních, zápočtových, ročníkových a dalších prací až po práci závěrečnou práci diplomovou.

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Pro úspěšné ukončení daného kurzu je nutné splnit tyto podmínky: 1.Povinná účast na seminářích. 2. Plnění dílčích úkolů. Jednotlivé úkoly budou zadávány prostřednictvím katederního moodle (moodle.upmedia.cz) 3. Vypracování závěrečného cvičného projektu BDP.
Doporučená literatura
  • Berger, A. A. Media and communication research methods: an introduction to qualitative and quantitative approaches.
  • Čmejrková, S., Daneš, F. a Světlá, J. (1999). Jak napsat odborný text. Voznice : Leda.
  • Eco, U. (1997). Jak napsat diplomovou práci.. Olomouc.
  • Filka, J. (2002). Metodika tvorby diplomové práce: praktická pomůcka pro studenty vysokých škol. Brno: Knihař.
  • Gavalier, M. a kol. Metodika vypracovania diplomovém práce. Nitra 1989.
  • Sedláková, R. (2014). Výzkum médií: nejužívanější metody a techniky. Praha: Grada.
  • Spousta, V. et al. (2000). Vádemékum autora odborné a vědecké práce. Brno : PdF MU, 2003. 158 s. ISBN 80-210-2387-2.. Brno: PdF MU.
  • Šanderová, J. (2005). Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách.. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Žurnalistika (2015) Kategorie: Publicistika, knihovnictví a informatika 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Žurnalistika (2015) Kategorie: Publicistika, knihovnictví a informatika - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -