Předmět: Vybrané kapitoly z dějin žurnalistiky

« Zpět
Název předmětu Vybrané kapitoly z dějin žurnalistiky
Kód předmětu KZU/KDZU
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Orság Petr, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Rámcový přehled témat: 1. Úvod do problematiky dějin žurnalistiky. Počátky masové komunikace. Předpoklady vzniku a rozvoje zpravodajství. Knihtisk, důsledky pro rozvoj médií. Odlišné historické podmínky jednotlivých částí Evropy. 2. První periodika v evropském kontextu. Pokusy o vydávání periodických publikací v českých zemích. Cenzura. 3. Rozvoj tisku po zrušení cenzurních omezení - příklad Anglie. Politická žurnalistika. Tisk ve Francii do buržoazní revoluce. Počátky moderního českého novinářství. 4. Evropská a severoamerická žurnalistika od francouzské buržoazní revoluce do poloviny 19. století. Průmyslová revoluce. Telegraf. 5. Česká média v době františkovsko-metternichovského absolutismu a za revoluce 1848 ? 1849. Vznik politické žurnalistiky. 6. Masový tisk v západní Evropě a USA. Konkurenční boj vydavatelů. Mediální legislativa a česká žurnalistika v druhé půli 19. století. Národní listy. 7. Vlastnická koncentrace, monopolizace tisku v Anglii a USA. Mediální magnáti. 8. Česká žurnalistika první republiky I. (mediální legislativa, ekonomické, politické podmínky, cenzurní praxe, profesionalizace profese novinář) 9. Česká žurnalistika první republiky II. (politický/nepolitický periodický tisk, tiskové koncerny, agentury, rozhlas, film; novinářské osobnosti) 10. Česká žurnalistika v době druhé republiky (1938-1939): legislativa, změny ve struktuře tisku. 11. Média v době nacistické okupace - řízení médií, legální a ilegální tisk. 12. Česká žurnalistika třetí republiky (1945-1948). Poválečná očista. Nová struktura tisku. Cesta k mocenské dominanci komunistů.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět seznamuje studenty se základními mezníky vývoje českých a světových médií. Pozornost je věnována začátkům masové komunikace, první "technické revoluci" související s vynálezem knihtisku, předchůdcům periodického tisku, prvním tištěným médiím, počátkům pravidelného zpravodajství a jeho rozvoji. Kurz osvětluje vznik masového tisku a výběrově i proměny médií v průběhu 19. století a v první půli 20. století. Pro pochopení společenských trendů je výklad zasazen do souvislostí s politickými, hospodářskými, sociálními a kulturními dějinami a s technologickým vývojem. Pozornost je věnována také právním aspektům vývoje médií a cenzuře.
Pochopit základní fáze vývoje dějin médií v zavislosti na politickém, hospodářském, sociálním a obecne kulturním vývoji v jednotlivých zemích.
Předpoklady
Základní znalost historie českých zemí.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Podmínky udělení zápočtu: - Max. 2 absence ve výuce - Úspěšné absolvování průběžných testů - Odevzdání písemné seminární práce, která se bude vztahovat k některému z okruhů kurzu. Konkrétní téma volí student sám, nejpozději do 31. 10. 2013 jej oznámí písemně vyučujícímu, ten musí téma schválit (e-mailem na adresu: petr.orsag@upmedia.cz. V předmětu e-mailu musí být uvedena zkratka kurzu, tedy KDZU). Po dohodě s vyučujícím je možné zaměřit se na dílčí problém, konkrétní novinářskou osobnost aj. Seminární práce musí po obsahové i formální stránce vykazovat parametry odborného textu, vč. odkazování, pozn. aparátu a užití relevantní literatury (obecné zásady: viz web. stránky KŽ). El. podobu práce ve formátu rtf student zavěsí do systému moodle nejpozději do 1. 12. 2013 (později či jinak než v moodle odevzdané práce nebudou akceptovány!). Min. rozsah: 5 normostran. Zpracování věnujte patřičnou pozornost - podoba, v níž práci odevzdáte, se automaticky stává nedílnou součástí celkového závěrečného hodnocení kurzu. Neuspokojivě zpracovaná práce může být důvodem pro neudělení závěrečné atestace. Zkouška bude vycházet z probrané látky a uvedeného přehledu témat.
Doporučená literatura
  • Beránková, M. Dějiny československé žurnalistiky, 1, Praha, Novinář 1981..
  • Čábelová, L. Radiojournal. Rozhlasové vysílání v Čechách a na Moravě v letech 1923-1939. Praha: Karolinum, 2003..
  • Končelík, Večeřa, Orság. (2011). Dějiny českých médií 20. století. Praha.
  • KÖPPLOVÁ, B. a kol. Dějiny českých médií v datech: rozhlas, televize, mediální právo. Praha: Karolinum, 2003.
  • Köpplová, Köppl. (1989). Dějiny světové žurnalistiky 1.. Praha.
  • Kosatík, P. Ferdinand Peroutka. Pozdější život (1938 ? 1978), Praha: Paseka 2000..
  • KOSATÍK, P. Ferdinand Peroutka. Život v novinách (1895 - 1938). Praha : Paseka 2003.
  • Serafínová, D.:. Dejiny svetového novinárstva II. Dejiny francúzkého novinárstva, Bratislava 1994..
  • Šefčák, L., Vojtek, J.:. Dejiny svetového novinárstva I. Dejiny anglického novinárstva, Bratislava 2003..
  • Šefčák, L., Vojtek, J. Dejiny svetového novinárstva III. Dejiny amerického novinárstva, Bratislava 2003..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Žurnalistika (2015) Kategorie: Publicistika, knihovnictví a informatika 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: -