Předmět: Audiovizuální technika

« Zpět
Název předmětu Audiovizuální technika
Kód předmětu KZU/AUTB
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Vrba Jiří, Mgr.
Obsah předmětu
1. - 2. Úvod do digitálních záznamových technologií Základní principy analogového a digitálního záznamu zvuku a obrazu. Základní pojmy. Historický vývoj záznamových technologií, jejich použitelnost a vzájemná kompatibilita v dnešní době. 3. - 4. Zvuková technika Záznam a reprodukce zvuku, ozvučování místností, výběr vhodných zařízení pro specifické oblasti vzdělávání. Digitalizace a úpravy zvuku na PC. Tvorba zvukových CD i MP3 souborů. Praktické ukázky zařízení a softwaru. 5. - 6. Digitální fotografie Základy práce s digitálním fotoaparátem. Seznámení s přístrojem, jeho funkcemi a ovládáním. Základy kompozice a fotografické teorie. Praktické ukázky přístrojů, ukázky práce s grafickým editorem. Zpracování, úprava a katalogizace fotografií na počítači. Software pro práci s digitálními fotografiemi (Zoner PhotoStudio, IrFanView, AcdSee, Corel PhotoPaint, Adobe PhotoShop...) 7. - 8. Videokamery Práce s videokamerou, přehled funkcí a ovládání. Základy kompozice obrazu a tvorby videozáznamů. Výběr vhodné kamery podle specifických požadavků využití v různých oblastech. Základy práce kameramana, práce se světlem. Praktické ukázky techniky od amatérské po profesionální. 9. - 10. Video Zpracování a prezentace videozáznamů z nejrůznějších zdrojů (videokamera, záznam z televize, kopie z jiné kazety nebo DVD). Digitalizace obrazu a zpracování videa na PC. Střihová skladba videopořadu, využití triků, titulků a zvuku, tvorba DVD, VideoCD atd. Praktické ukázky, práce s počítačovou videostřižnou. Úvodní seznámení se softwarem pro práci s videem (Pinnacle Studio, Adobe Premiere, Avid Xpress...). 10. - 12. Multimédia Shrnutí jednotlivých médií, problematika multimédií jako komplexu technologií. Internetová televize, zvuk a video jako součást www stránek a multimediálních CD ROMů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Grafické a výtvarné činnosti
Výstupy z učení
Cílem kursu je úvodní seznámení s audiovizuální technikou. Kurs je koncipován jako volitelný a má studentů, kteří dosud nemají s AV technikou žádné zkušenosti, poskytnout základy, které budou rozvíjeny ve speciálních kursech (praktikách) v další semestrech.
Obeznámenost s produkčními procesy výroby mediálních obsahů v audiovizálních formách a schopnost aplikovat tyto poznatky ve své budoucí profesi.
Předpoklady
Dovednost zacházet s počítačem.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

- aktivní účast ve výuce - prokázání znalosti základů práce s technikou v intencích náplně kursu - audiovizuální technika pro realizaci kurzu k zapůjčení u sekretářky katedry.
Doporučená literatura
  • Především manuály k uvedeným programům a nejrůznější příručky základů práce s AV technikou..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Žurnalistika (2015) Kategorie: Publicistika, knihovnictví a informatika 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: -