Předmět: Metodologie uměleckohistorického výzkumu

« Zpět
Název předmětu Metodologie uměleckohistorického výzkumu
Kód předmětu KVV/MUV
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Myslivečková Hana, doc. PhDr. CSc.
  • Chorý Tomáš, ak. soch. ArtD.
Obsah předmětu
Semináře seznamují studenta s metodologií a postupy samostatné výzkumné práce v oboru dějiny výtvarného umění. Zahrnuje heuristický průzkum, poznání vybraného díla z autopsie, pořízení dokumentace, uměleckohistorické zpracování a hodnocení, včetně komparativního situování do kontextu příbuzné umělecké tvorby. Výstupem je seminární práce, event. text vhodný k publikaci.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování
  • Domácí příprava na výuku - 90 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cíle: Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni: - zvládnout základy samostatné badatelské práce - samostatného heuristického průzkumu - samostatného průzkumu v terénu - porozumět základům pomocných historických věd, zejména heraldice a epigrafice - používat citační normu ISO 690, poznámkový aparát apod. - samostatné dokumentační a fotodokumentační činnosti - samostatně připravit strukturovaný text o vybrané památce - samostatně hodnotit vybraný artefakt v definovaných souvislostech
Student je schopen samostatného teoretického zpracování daného tématu. Je seznámen s metodami, postupy a normami kladenými na teoretickou práci v oboru dějin výtvarného umění.
Předpoklady
Základní orientace v oboru dějin českého výtvarného umění.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Seminární práce

Účast na semináři 80% a odevzdání seminární práce, která přináší výsledky samostatného výzkumu opřeného jako o heuristický základ, tak i o terenní průzkum. Práce musí splňovat požadavky kladené na odbornou teoretickou stať.
Doporučená literatura
  • & Chamonikola, K. (1999). Od gotiky k renesanci: výtvarná kultura Moravy a Slezska 1400-1550. [Svazek] 2, Brno. Brno: Moravská galerie.
  • Ecco, Umberto. (1997). Jak napsat diplomovou práci. Olomouc.
  • Filka, J. (2002). Metodika tvorby diplomové práce: praktická pomůcka pro studenty vysokých škol. Brno: Vydavatelství Knihař.
  • Hlobil, I., Perůtka, M., & Soukup, M. (1999). Od gotiky k renesanci: výtvarná kultura Moravy a Slezska 1400-1550. Olomouc: Muzeum umění.
  • Hlobil, I., Petrů, E., & Paul, P. (1992). Humanismus a raná renesance na Moravě. Praha: Academia.
  • Hlobil, I.-Michna,P.-Togner, M. (1984). Olomouc. Olomouc.
  • Hořejší, J., Kořán, I., Naňková, V., Merhautová, A., Poche, E., Kotrba, V., Krčálová, J., & Vacková, J. (1977). Umělecké památky Čech. Praha: Academia.
  • Krása, J., Petráň, J., Homolka, J., Pešina, J., & Mencl, V. (1978). Pozdně gotické umění v Čechách: (1471-1526). Praha: Odeon.
  • Müller, Karel. (2014). Úvod do heraldiky. Opava.
  • Roháček, J. Epigarfika v památkové péči.
  • Royt Jan. (2007). Slovník biblické ikonografie. Praha.
  • Samek, B. (1999). Umělecké památky Moravy a Slezska II. Praha.
  • Samek, B. (1994). Umělecké památky Moravy a Slezska I. Praha.
  • Šedinová, H., Royt, J., & Boček, R. (1998). Slovník symbolů: kosmos, příroda a člověk v křesťanské ikonografii. Praha: Mladá fronta.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání (BB18) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání (BB17) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání (BB16) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání (BB17) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání (BB18) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní