Předmět: Ústavní systémy vybraných zemí světa

« Zpět
Název předmětu Ústavní systémy vybraných zemí světa
Kód předmětu KUP/NÚSVZ
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 3
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tomoszek Maxim, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do předmětu. 2. Vymezení tématu komparačního výzkumu 3. Ústavní systémy Polska, Slovenska a Rakouska. 4. Formulace výzkumných otázek a hypotéz pro srovnávací výzkum 5. Ústavní systémy Ruska, Ukrajiny a Běloruska. 6. Zpracování výzkumného záměru srovnávací seminární práce 7. Ústavní systémy Bosny a Hercegoviny a Makedonie. 8. Prezentace výzkumných záměrů studenty I 9. Ústavní systém JAR. 10. Prezentace výzkumných záměrů studenty II 11. Ústavní systémy Iráku, Íránu a Afghánistánu. 12. Závěrečné pokyny pro dokončení seminární práce

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
V tomto předmětu, který navazuje na volitelný předmět Ústavní srovnávací právo, dostanou studenti příležitost podrobněji se seznámit s ústavními systémy vybraných zemí světa v komparační perspektivě, nastudovat si jejich specifické problémy a nabyté znalosti využít při psaní seminární práce s využitím srovnávací metody. Výuka bude probíhat formou diskuse na seminářích, kde budou studenti na základě samostudia předepsané literatury analyzovat ústavní problémy ve vybraných ústavních systémech. Druhou osou seminární výuka bude postupná příprava záměru seminární práce, jeho prezentace, zpětná vazba a konečně zpracování samotné seminární práce na téma zvolené studentem. Tematicky bude předmět zaměřen na ústavní systémy sousedních států, post-sovětských zemí, balkánských států, afrických zemí a arabských zemí, s důrazem na aktuální ústavní problémy, zejména z oblasti lidských práv, ústavního soudnictví a horizontální nebo vertikální dělby moci.
Studenti si prohloubí znalosti srovnávacího ústavního práva a aplikují srovnávací metodu při psaní vlastního odborného textu.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu KUP/NÚSS.
KUP/MÚSP
----- nebo -----
KUP/NÚSS

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Pro ukončení předmětu je nezbytná aktivní účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře a odevzdání seminární práce splňující kritéria zadaná vyučujícími předmětu.
Doporučená literatura
  • Besselink, L., Bovend'Eert, P., Broeksteeg, H., de Lange, R., Voermans, W. (eds.). (2014). Constitutional Law of the EU Member States. Deventer: Kluwer.
  • Blahož, J.-Balaš, V.-Klíma, K. (2015). Srovnávací ústavní právo. 5. vydání.. Praha: Wolters Kluwer.
  • Glenn, P. H. (2013). The Cosmopolitan State. Oxford: OUP.
  • Goldsworthy, J. (ed.). (2006). Interpreting Constitutions. A comparative study. Oxford: OUP.
  • Chronowski, N., Drinóczi, T., Takács, T. (2011). Governmental Systems of Central and Eastern European States. Warszawa: Wolters Kluwer.
  • Klíma, K. a kol. (2007). Encyklopedie ústavního práva. ASPI, Praha.
  • Klug, H. (2010). The Constitution of South Africa. Oxford: Hart Publishing.
  • Kubát M. a kol. (2004). Politické a ústavní systémy středovýchodní Evropy. Eurolex Bohemia, s.r.o., Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Letní