Předmět: Ústavní právo II. - Základní práva 1

« Zpět
Název předmětu Ústavní právo II. - Základní práva 1
Kód předmětu KUP/NZP1
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kratochvíl Jan, doc. Mgr. Ph.D., LL.M.
  • Bartoň Michal, doc. JUDr. Ph.D.
  • Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
  • Svaček Ondřej, doc. JUDr. LL.M. Ph.D.
  • Faix Martin, JUDr. Ph.D.
  • Kopa Martin, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah: Vztah státu a jednotlivce, pojem práva a svobody, ideové základy a historický vývoj, terminologie Klasifikace základních práv, generační pojetí Ústavní a mezinárodní zakotvení základních práv a svobod, Listina základních práv a svobod, Evropská úmluva o ochraně základních práv a svobod, MPOPP, MPHSKP, Charta základních práv EU Omezování základních práv a svobod, test ústavnosti omezení, zásah a porušení Princip proporcionality Horizontální působení základních práv Rovnost, diskriminace Záruky a ochrana základních práv a svobod Orgány ochrany základních práv, vnitrostátní a evropské mechanismy ochrany (Ústavní soud, ESLP, ESD) Ústavní stížnost Stížnost k ESLP

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět Základní práva je rozdělen do dvou semestrů (I. a II.) a je zaměřen na výuku problematiky základních práv a svobod v průřezovém pojetí. Zabývá se vztahem státu a jednotlivce v rovině státovědecko-teoretické i z pohledu vnitrostátního, evropského i mezinárodního zakotvení základních práv. Předmětem výkladu budou základní lidskoprávní dokumenty (zejména Listina základních práv a svobod, Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod), záruky a ochrana základních práv a svobod (vnitrostátní, mezinárodní a evropské mechanismy ochrany práv - Ústavní soud, ESLP, ESD; procesní prostředky ochrany základních práv - ústavní stížnost a stížnost k ESLP). Dále budou postupně rozebírány jednotlivé lidskoprávní instituty (omezování základních práv a svobod, test ústavnosti omezení, princip proporcionality, zásah a porušení práva, horizontální působení práv, rovnost, diskriminace). Výklad bude poté pokračovat v předmětu Základní práva II. rozborem jednotlivých práv. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti a dovednosti týkající se základních vztahů státu a jednotlivce, jejich mezinárodního a vnitrostátního zakotvení i základních lidskoprávních institutů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Pro získání kolokvia je nezbytná účast na seminářích a plnění úkolů stanovených vedoucím semináře. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
Doporučená literatura
  • Bartoň, M. a kol. (2016). Základní práva. Leges.
  • Blahož, J. (2005). Sjednocující se Evropa a lidská a občanská práva. ASPI.
  • Dijk, P. Hoof, F., Rijn, A., Zwaak, L. (2006). Theory and Practice of the European Convention on Human Rights, 4th ed.. Intersentia, Antwerpen - Oxford.
  • Drzemczewski, A. Z. (2004). European Human Rights Convention in Domestic Law. Ofxorf University Press.
  • Janis, M. W., Kay, R. S., Bradley, A. W. (2008). European Human Rights Law. Text and Materials. Third edition. Oxford University Press.
  • Klíma, K. (2005). Komentář k Ústavě a Listině. Plzeň.
  • Letsas, G. (2007). A Theory of Interpretation of the European Convention on Human Rights. Oxford University Press.
  • Ovey, C., White, R. (2006). The European Convention on Human Rights, 4th ed.. Oxford University Press.
  • Svák, J. (2006). Ochrana ĺudských práv (z pohĺadu judikatúry štrasburských orgánov ochrany práv). EuroKodex, Bratislava.
  • Šišková, N. (2008). Dimenze ochrany lidských práv v EU. 2. vydání. Linde, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní