Předmět: Trinitologie a teologie stvoření

« Zpět
Název předmětu Trinitologie a teologie stvoření
Kód předmětu KST/PTTTS
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Žilák Milan, ThLic.
  • Žák Lubomír, prof. ThDr.
  • Hušek Vít, doc. Mgr. et Mgr. Th.D.
  • Cincialová Marta, Mgr. Th.D.
Obsah předmětu
1. Téma: "Základní aspekty a stěžejní body katolické nauky o Bohu jako Stvořiteli a o Božím stvořitelském díle" Základní charakteristiky katolické nauky o stvoření. Význam a základní dogmatický obsah pravdy o Bohu Stvořitelovi a o Boží stvořitelském díle. 2. Téma: "Základní aspekty a stěžejní body katolické nauky o stvořeném světe, viditelném a neviditelném, zejména o člověku jako stvoření Boží před a po pádu Adama (po spáchaní tzv. dědičného hříchu)". Význam a základní dogmatický obsah pravdy o stvoření "světa neviditelného". Význam a základní dogmatický obsah pravdy o stvoření "světa viditelného". Význam a základní dogmatický obsah pravdy o stvoření člověka. 3. Téma: "Nauka o Trojici v dokumentech pokoncilního magisteria Církve". Kompendium trojičního učení v "Katechismu Katolické Církve" (1992): představení základních pravd o trojičním bytí Boha a o Jeho trojičním konání (č. 232-267) ve světle "dějin spásy", zvláště od zjevení-se Jediného Boha Mojžíši (č. 198-231) po zjevení-se a o zprostředkování trojičního života v Ježíši Kristu a, od Letnic, v Duchu Svatém a skrze Něho (KKC č. 683-747). Učení Jana Pavla II o trojičním tajemství Boha, o Jeho zjevení a trojičním konání v Duchu Svatém v "době" Ježíše z Nazaretu a v "době Církve" (srov. encykliku Dominum et vivificantem, č. 3-48). Pokus o vysvětlení trojičního učení Římskokatolické Církve v dokumentu "Řecká a latinská tradice o vycházení Ducha Svatého" (1995) Papežské rady pro jednotu křesťanů. 4. Téma: "Trojičné tajemství ve Sv. Písmu". Starozákonní předehra zjevení Trojjediného. Dovršení zjeveni Nejsvětější Trojice v Novém Zákoně. 5. Téma: "Víra v Trojici a formulace trinitární nauky v prvních 4. staletích" [přednáší doc. Mgr. Vít Hušek, Th.D.]. Přehled základních trinitárních herezí. Rozvoj trinitární teologie před ariánskou krizí. Cesta k definici trinitárního dogmatu ve 4. století . 6. Téma: "Některé trinitologické modely minulosti a současnosti". Augustinova trinitární teorie. Trojiční teologie Tomáše Akvinského a Richarda od Sv. Viktora. Trinitologické modely pravoslavní teologie (S.N. Bulgakov, V. Losskij). Trinitologické modely protestantské teologie (K. Barth, J. Moltmann). Trinitologické modely katolické teologie (H.U. von Balthasar, K. Rahner). 7. Téma: "Vztah mezi trojičním tajemstvím Boha a životem křesťana (a tedy mezi trinitologií a spiritualitou)" [přednáší Mgr. Marta Cincialová, Th.D.].

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Vycházeje z učení II. Vatikánského koncilu a jeho následného prohloubení ze strany církevního magisteria, předmět "Trinitologie a teologie stvoření" má v první řadě zprostředkovat základní poznatky o nauce katolické Církve o Bohu jako Stvořiteli, o stvořitelském aktu a o stvořeném světě jako takovém [přednáší prof. ThDr. Lubomír Žák]. Zadruhé má za cíl představit základy učení katolické Církve o Bohu jako Trojici, a to v dějinném, biblicko-patristickém a systematickém klíči. Důraz bude kladen hlavně na témata: nauka o Trojici v dokumentech pokoncilního Magisteria Církve; trinitární tajemství ve Sv. Písmu [přednáší prof. ThDr. Lubomír Žák], víra v Nejsvětější Trojici a formulace trinitární nauky v prvních 4. stoletích [přednáší doc. Mgr. Vít Hušek, Th.D.]; vývoj trinitární teorie u Augustina, Tomáše Akvinského, Richarda od Sv. Viktora a u některých autorů 20. století (S.N. Bulgakova, V. Losského, K. Bartha, J. Moltmanna, H.U. von Balthasara, K. Rahnera) [přednáší prof. ThDr. Lubomír Žák]. V závěru bude nastíněno téma vztahu mezi trojičním tajemstvím Boha a životem křesťana (a tedy mezi trinitologií a spiritualitou) [přednáší Mgr. Marta Cincialová, Th.D.].
Po dokončení předmětu a po studiu povinné literatury budete moci - znát a umět interpretovat (ve světle II. vatikanského koncilu) základní pravdy katolické nauky o stvoření; - znát základní pravdy nauky o Bohu jako Trojici; - interpretovat trojiční pravdy (určit jejich pravý smysl a propojení na spiritualitu) ve světle jejich historického vývoje (v období patristiky a ekumenických koncilů prvního století) a v duchu pokoncilního magisteria katolické Církve. - orientovat se v naukách o Trojici nekatolických Církví křesťanského Východu a Západu. - znát některé důležité trinitologické modely minulosti a současnosti. - objevit význam a aktualitu trojiční pravdy pro konkrétní (pastorační, liturgický, svátostný, duchovní, evangelizační) život křesťanského společenství.
Předpoklady
Pro studium předmětu nejsou požadovány zvláštní předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

K úspěšnému absolvování předmětu je nutné studium základní literatury (s jejím podrobným obsahovým seznamem bude student obeznámen hned v úvodní hodině), přičemž je třeba dbát pokynů vyučujících, které budou dané v průběhu vyučování. Jedna část programu proběhne seminární formou vyučování: studentům bude zadána menší téma (s bibliografií), aby ji písemně zpracovali (bude se požadovat její napsání ve formátu malé seminární práce v rozsahu 6-8 stran) a prezentovali ve třídě. Zároveň bude nutné složit ústní zkoušku.
Doporučená literatura
  • (2002). Katechismus Katolické Církve (1992). Kostelní Vydří.
  • C.V. POSPÍŠIL. (2019). I řekl Bůh. Trinitární teologie stvoření. Praha.
  • C.V. POSPÍŠIL. (2010). Jako v nebi, tak i na zemi. Náčrt trinitární teologie. Kostelní Vydří.
  • C.V. POSPÍŠIL. (2011). Různé podoby české trinitární teologie a pneumatologie 1800-2010: tvářnosti české katolické trojiční teologie a pneumatologie 1800-1989: komentovaná bibliografie 1800-2010. Brno.
  • G.L MÜLLER. (2010). Dogmatika pro studium i pastoraci. Kostelní Vydří.
  • G.L MÜLLER. (2010). Dogmatika pro studium i pastoraci. Kostelní Vydří.
  • J. KRUPA. "Trojosobný Boh v súčasnej náuke katolíckej Cirkvi", in: Radosť a nádej 17/1-2 (2014), s. 55-65..
  • J-H. NICOLAS. (2003). Syntéza dogmatické teologie, I: Bůh v Trojici. Praha.
  • MEZINÁRODNÍ TEOLOGICKÁ KOMISE. (2017). Dokumenty Mezinárodní Teologické Komise 1969-2017 a některé další texty Papežské biblické komise a Kongregace pro nauku víry. Olomouc.
  • P. Dudzik (autor úvodu, překladatel). (2019). Počátky ariánského sporu: řecké teologické prameny k ariánské kontroverzi před koncilem v Nikaii (325). Praha.
  • PAPEŽSKÁ RADA PRO JEDNOTU KŘESŤANŮ. (2002). dokument "Řecká a latinská tradice o vycházení Ducha Svatého" (1995), in: Ekumenické konsensy II. Katolicko-pravoslavný dialog. Texty z let 1965-1995, s. 89-107.. Velehrad.
  • ŘEHOŘ Z NYSSY. (2009). Proč neříkáme, že jsou tři bohové: (pro Ablabia). Praha.
  • S.N. BULGAKOV. (2011). Beránek Boží: (o Boholidství). Olomouc.
  • T. ŠPIDLÍK. (2000). My v Trojici: krátká trinitární esej. Velehrad.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Cyrilometodějská teologická fakulta Studijní plán (Verze): Katolická teologie (2) Kategorie: Filozofie, teologie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Cyrilometodějská teologická fakulta Studijní plán (Verze): Teologická studia maior (2019) Kategorie: Filozofie, teologie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní