Předmět: Sakramentologie

« Zpět
Název předmětu Sakramentologie
Kód předmětu KST/PTSLG
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 4
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Žák Lubomír, prof. ThDr.
  • Svatoň Robert, doc. Th.D.
Obsah předmětu
Předmět se nejprve zaměří na obecnou nauku o svátostech, přičemž cílem bude zasadit pojetí křesťanských svátostí do širšího rámce sakramentality světa, Krista, církve a do kontextu křesťanské antropologie. Následně se pojedná o sedmi svátostech jednotlivě, počínaje svátostmi křesťanské iniciace, přes svátosti uzdravování až po svátosti ke službě křesťanskému společenství. Při výkladu látky bude teologická reflexe jednotlivých témat vycházet z trojičního biblického Zjevení, zahrne významné etapy v dějinách dogmatu a představí současné učení magisteria katolické církve. Zohledněny budou rovněž ekumenické a pastorační aspekty dané problematiky. Jednotlivá témata: - Obecná nauka o svátostech - Iniciační svátosti: křest, biřmování, eucharistie - Svátost pokání - Svátost pomazání nemocných - Svátost svěcení - Svátost manželství Předmět nemá studijní oporu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je uvedení do Sakramentální teologie, které spočívá v uceleném představení katolické nauky o svátostech.
Po ukončení předmětu bude student umět: - shrnout a vysvětlit základy katolické nauky o svátostech; - organicky propojit perspektivu Písma, dějin dogmatu a učení církve v pohledu na jednotlivá témata kurzu; - nalézt souvislosti jednotlivých témat s trinitárním a kristologickým jádrem křesťanské víry; - identifikovat hlavní linie katolické nauky o svátostech s ohledem na jejich ekumenický rozměr; - sumarizovat, kriticky posoudit a vyhodnotit vybrané otázky z teologie svátostí z hlediska nauky církve po 2. vatikánském koncilu; - nově uchopit význam dogmaticko-teologické reflexe o svátostech pro vlastní teologickou syntézu a duchovní život; - vyvodit závěry nauky o svátostech a o církvi pro pastorační rozlišování a praxi.
Předpoklady
Pro studium předmětu nejsou požadovány zvláštní předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Ke splnění předmětu je třeba složit ústní zkoušku.
Doporučená literatura
  • (1995). Katechismus katolické církve (čl. 1077-1134; 1210-1666). Praha (Zvon).
  • Giglioni, P. (1996). Svátosti Krista a církve: Souzvuk mezi Bohem a člověkem. Kostelní Vydří (Karmelitánské nakladatelství).
  • Kunetka, F. (2001). Úvod do liturgie svátostí. Kostelní Vydří (Karmelitánské nakladatelství).
  • Mezinárodní Teologická Komise. (2011). Dokumenty MTK věnované eklesiologii a svátostem do roku 1995 a dokument PBK Jednota a rozličnost v církvi. Kostelní Vydří (Karmelitánské nakladatelství).
  • Mezinárodní Teologická Komise. (2021). Vzájemnost mezi vírou a svátostmi ve svátostné ekonomii. Praha (Karmelitánské nakladatelství).
  • Müller, G.L. (2010). Dogmatika pro studium a pastoraci (s. 640-787). Kostelní Vydří (Karmelitánské nakladatelství).
  • Nicolas, J.-H. (2019). Syntéza dogmatické teologie. III: Církev a svátosti. Praha (Krystal OP).
  • Schüssler Fiorenza, F. - Galvin, J.P. (ed.). (2000). Systematická teologie. III: Římskokatolická perspektiva. Brno - Praha (CDK - Vyšehrad).


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Cyrilometodějská teologická fakulta Studijní plán (Verze): Katolická teologie (2) Kategorie: Filozofie, teologie 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Zimní