Předmět: Eklesiologie

« Zpět
Název předmětu Eklesiologie
Kód předmětu KST/PTELG
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 4
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Svatoň Robert, doc. Th.D.
Obsah předmětu
Poté co bude nastíněno specifické místo reflexe o církvi v rámci dogmatické teologie, bude se argument předmětu odvíjet ve třech etapách: biblické a dějinné ukotvení ekleziologie, systematická část opírající se zjm. o dogmatickou konstituci Lumen gentium, aktuální témata z ekleziologie vybraná se zřetelem k reformě církve v dnešní době. Jednotlivá témata: - biblické obrazy církve a novozákonní kořeny nauky o církvi, - měnící se sebepochopení církve ve vybraných etapách jejích dějin, - církev jako svátost (církev v dějinách spásy, mystericko-sakramentální charakter církve), - církev v tajemství Trojice (církev jako Boží lid, církev jako Kristovo tělo, církev jako chrám ducha Svatého), - vlastnosti církve (jednota, svatost, katolicita, apostolicita), - hierarchické uspořádání církve (biskupský sbor, Petrův primát, univerzální a partikulární církev), poslání věřících laiků, zasvěcený život v církvi, - poslání církve ve světě a eschatologický rozměr církve (církev a Boží království), - církev jako společenství svatých - aktuální témata (sensus fidei, synodalita, misijní konverze církve).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
V předmětu Ekleziologie bude představena v syntetické podobě katolická nauka o církvi, jak vyplývá z učení 2. vatikánského koncilu, a to ve vazbě na svůj biblický základ, v kontinuitě s tradicí a v dynamice obnovy Božího lidu.
Po ukončení předmětu bude student umět: - shrnout a vysvětlit základy katolické nauky o církvi, - identifikovat základní zdroje katolického učení o církvi v Písmu svatém, - popsat způsoby sebepojetí církve v určitých etapách jejich dějin - nalézt souvislosti mezi různými modely církve v dějinách a mezi odpovídajícími přístupy k tématu "církev" v teologické reflexi, - interpretovat hlavní linie katolické ekleziologie obsažené v koncilní věroučné konstituci Lumen gentium, - sumarizovat, kriticky posoudit a vyhodnotit vybrané ekleziologické otázky po 2. vatikánském koncilu, - nově uchopit význam dogmaticko-teologické reflexe o církvi pro vlastní teologickou syntézu a duchovní život, - vyvodit závěry teoretické nauky o církvi pro pastorační rozlišování a praxi.
Předpoklady
Pro studium předmětu nejsou požadovány žádné zvláštní předpoklady.
KST/FENTP
----- nebo -----
KST/PTFUE

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor, Seminární práce

Ke splnění předmětu je třeba vypracovat seminární práci v rozsahu do 10 stran a složit ústní nekvalifikovanou zkoušku (kolokvium).
Doporučená literatura
  • (1995). Katechismus katolické církve (čl. 748-975). Praha.
  • E. Keller. (1995). Velké tajemství církve: Meditace k Lumen gentium. Kostelní Vydří.
  • H. de Lubac. (2010). Meditace o církvi. Kostelní Vydří.
  • II. vatikánský koncil. (1995). Dokumenty II. vatikánského koncilu (zjm. s. 29-100, Lumen gentium). Praha.
  • J. Ratzinger. (1995). Církev jako společenství. Praha.
  • MTK. (2011). Dokumenty MTK věnované eklesiologii a svátostem do roku 1995 a dokument PBK Jednota a rozličnost v církvi (s. 133-186, Vybraná témata z ekleziologie). Kostelní Vydří.
  • T. Špidlík. (2008). Katecheze o církvi. Olomouc.
  • W. Kasper. (1994). Církev jako společenství: Úvahy o hlavní ideji učení o církvi Druhého vatikánského koncilu, in Tentýž, Theologie - součást naší doby, s. 61-79. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Cyrilometodějská teologická fakulta Studijní plán (Verze): Katolická teologie (2) Kategorie: Filozofie, teologie 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Letní