Předmět: Christologie a soteriologie

« Zpět
Název předmětu Christologie a soteriologie
Kód předmětu KST/PTCHS
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Hušek Vít, doc. Mgr. et Mgr. Th.D.
  • Žák Lubomír, prof. ThDr.
  • Cincialová Marta, Mgr. Th.D.
  • Žilák Milan, ThLic.
Obsah předmětu
1. Téma: "Základní aspekty a stěžejní body katolické nauky o Kristovi jako vtěleném Synu Božím a o tajemství Jeho Vtělení". 1.1 Význam a dogmatický obsah christologických titulů. 1.2 Základní pravdy katolické nauky o tajemství Vtělení Božího Syna. 1.3 Dogmatické přiblížení tajemství skrytého a veřejného Ježíšova života. 2. Téma: "Základní aspekty a stěžejní body katolické nauky o tajemství velikonoční události a o tajemství Jeho oslavení Otcem". 2.1 Katolická nauka o příslušnosti Ježíše k židovskému vyvolenému národu, k jeho víře a náboženským tradicím. 2.2 Katolická nauka o tajemství Ježíšovi smrti a sestoupení do "pekel". 2.3 Katolická nauka o tajemství Ježíšova zmrtvýchvstání . 2.4 Katolická nauka o vstoupení Ježíše, Bohočlověka, na "Nebesa", odkud přijde soudit živé i mrtvé. 3. Téma: "Důležité vývojové momenty christologie - církevní Otcové a ekumenické koncily v historickém náčrtu". 3.1 Monarchismus, adopcianismus a dokétismus (nebezpečí ahistorických hodnocení). 3.2 Areios, Alexandr, Atanáš a nicejský koncil. Recepce nicejského koncilu v době do konstantinopolského koncilu, obtíže přijetí "homoúsios". 3.3 Apollinarismus jako "progresivní hereze". 3.4 Efezský koncil 3.5 Chalcedonský koncil jako vrchol období, ale také jako "poločas" delšího období. Obtíže přijetí Chalcedonu, otevřené otázky (2. konstantinopolský koncil, monotheletismus). 4. Téma: "Základní aspekty a stěžejní body katolické nauky o spáse a o Kristovi jako Spasiteli". 4.1 Základní charakteristiky katolické nauky o Božím plánu spásy a o jedinečnosti a univerzalitě spásonosného tajemství Ježíše Krista. 4.2 Základní pravdy katolické nauky o spásonosném významu Kristova kříže a vzkříšení. 5. Téma: "Základní aspekty a stěžejní body katolické nauky o spásonosné nutnosti křtu a Církve". 5.1 Katolická nauka o nevyhnutelnosti svátostí, zejména křtu, pro spásu. 5.2 Katolická nauka o nevyhnutelnosti Církve pro spásu. 5.3 Katolická nauka o možnosti spásy nekatolíků. 6. Téma: Vztah mezi osobou/dílem Ježíše Krista a životem křesťana (a tedy mezi christologii a spiritualitou). 6.1 Christologická reflexe a zkušenost víry. 6.2 Věroučné inspirace a impulsy k autentickému následování Krista.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Vycházeje z učení II. Vatikánského koncilu a jeho následného prohloubení ze strany církevního magisteria, předmět "Christologie a soteriologie" má v první řadě zprostředkovat systematickým způsobem základní poznatky o nauce katolické Církve o Ježíši Kristu, o jeho Boholidském trojičním původu, o jeho pozemském životě a díle [přednáší prof. ThDr. Lubomír Žák]. V druhé řadě má za cíl představit důležité vývojové momenty christologické nauky vázané na učení některých církevních Otců a ekumenických koncilů [přednáší doc. Mgr. Vít Hušek, Th.D.]. Kromě toho je cílem předmětu také seznámení s katolickou naukou o Kristu jako Spasiteli lidstva, o jeho spásonosném díle a o následném zprostředkování tohoto díla v Církvi a skrze Církev [přednáší prof. ThDr. Lubomír Žák]. V závěru bude nastíněno téma vztahu mezi osobou/dílem Ježíše Krista a životem křesťana (a tedy mezi christologii a spiritualitou) [přednáší Mgr. Marta Cincialová, Th.D.].
Po dokončení předmětu a po studiu základní literatury budete moci - znát základní pravdy katolické nauky o osobě a životě Ježíše Krista a o jeho univerzálním spásonosném díle; - umět interpretovat christologické věroučné pravdy (určit jejich pravý smysl) ve světle jejich historického vývoje (v období patristiky a ekumenických koncilů prvního tisíciletí) a v duchu pokoncilního magisteria Církve; - osvojit si principiální teologické vědomosti, které jsou předpokladem pro konstruktivní ekumenický (ale také společenský) dialog a to zejména v otázkách soteriologie.
Předpoklady
Pro studium předmětu nejsou požadovány zvláštní předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

K úspěšnému absolvování předmětu je nutné studium základní literatury (s jejím podrobným obsahovým seznamem bude student obeznámen hned v úvodní hodině), přičemž je třeba brát v potaz pokynů vyučujících, které budou dané v průběhu vyučování. Zároveň je nutné složit ústní zkoušku.
Doporučená literatura
  • (2002). Katechismus Katolické Církve (1992). Kostelní Vydří.
  • C.V. POSPÍŠIL. (2010). Ježíš z Nazareta, Pán a Spasitel. Kostelní Vydří.
  • G.L MÜLLER. (2010). Dogmatika pro studium i pastoraci. Kostelní Vydří.
  • J. Ratzinger. (2013). Ježíš Nazaretský. Praha.
  • K. Skalický. (2008). Ježíš Nazaretský. Otázka a výzva člověku naší doby. České Budějovice.
  • MEZINÁRODNÍ TEOLOGICKÁ KOMISE. (2017). Dokumenty Mezinárodní Teologické Komise 1969-2017 a některé další texty Papežské biblické komise a Kongregace pro nauku víry. Olomouc.
  • V. Battaglia. (2007). Ges? Cristo luce del mondo. Manuale di cristologia. Roma.
  • V. Battaglia. (1998). Christologia e contemplazione. Orientamenti generali. Bologna.
  • V. Battaglia. (2011). Il Signore Gesú Sposo della Chiesa. Cristologia e contemplazione. Bologna.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Cyrilometodějská teologická fakulta Studijní plán (Verze): Katolická teologie (2) Kategorie: Filozofie, teologie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Cyrilometodějská teologická fakulta Studijní plán (Verze): Teologická studia maior (2019) Kategorie: Filozofie, teologie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní