Předmět: Základy výzkumu ve vědách o vých. - RV20

« Zpět
Název předmětu Základy výzkumu ve vědách o vých. - RV20
Kód předmětu KSA/KZW
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubátová Helena, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Co je věda? 2. Je sociologie věda? 3. Kvantitativní sociologický výzkum 4. Jak se píše projekt kvantitativního sociologického výzkumu 5. Kvalitativní sociologický výzkum 6. Jak se píše projekt kvalitativního sociologického výzkumu

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Studenti se naučí formulovat výzkumný problém, vypracovat projekt jednoduchého kvantiativního výzkumu a zkonstruovat techniku sběru dat. Seznámí se se základními problémy interpretace sebraných dat.
Kompetence v rozsahu cíle předmětu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

Studenti prokáží, že umějí pracovat v týmu. V rámci týmů vypracují projekt kvantiativního výzkumu, který budou prezentovat na semináři. Po zpětné vazbě projekt doplní či opraví a odevzdají k hodnocení. Projekt kvantitativního výzkumu musí obsahovat: 1. Název projektu (musí odpovídat obsahu). 2. Formulaci výzkumného problému (tématu). Tato část musí končit teoretickým východiskem zvoleného problému (tématu), tedy předpokladem studentů o stavu zvoleného problému (tématu). Studenti musí zdůvodnit, proč vycházejí právě z takového předpokladu (a to na základě teorie a/nebo praxe - zkušenosti). Teoretickým východiskem nemusí být žádná velká teorie, jedná se o představu o zkoumaném problému (tématu). 3. Buď: výchozí hypotézu a pracovní hypotézy. Výchozí hypotéza musí být odvozena z teoretického východiska. Pracovní hypotézy musí vycházet z výchozí hypotézy, proměnné musí být operacionalizovány (indikátory) a operacionalizace musí být zdůvodněna na základě teorie a/nebo praxe. Hypotéza nemusí být o vztahu mezi dvěma proměnnými. Nebo: můžete místo hypotéz vytvořit tzv. výzkumné předpoklady (viz příloha C in KUBÁTOVÁ, Helena. Sociologický výzkum pro andragogy. Olomouc: VUP, 2013), ale v každém případě musí následovat operacionalizace pojmů ve výzkumných předpokladech. 4. Rozhodnutí o populaci a vzorku. Zdůvodnění tohoto rozhodnutí. 5. Zkonstruovanou techniku sběru dat - musí to být dotazník. Všechny otázky v dotazníku musí souviset s pracovními hypotézami, nebo s výzkumnými předpoklady. 6. Předvýzkum a případné opravy dotazníku. 7. Seznam použité literatury. Tato struktura je povinná. Projekt musí obsahovat všechny uvedené části. Věnujte pozornost části 3, ve které máte na vybranou. Rozsah projektu: maximálně 18 000 znaků s mezerami, to je 10 normovaných stran. Maximální rozsah nesmí být překročen, minimální rozsah nestanovuji. Formální požadavky: Jména a příjmení všech autorů projektu, název týmu, datum. Nevytvářejte žádnou úvodní stránku. Písmo Calibri, velikost písma 11, řádkování č. 1,5 (dotazník může být řádkováním č. 1). Stránky číslovat. Při psaní projektu je nutné vycházet z odborné literatury, v odůvodněných případech také např. z novinových článků či jiných zdrojů. Použité zdroje musí být citovány a odkazováno na ně podle normy ISO 690, elektronické citace podle normy ISO 690-2. Zdroje z internetu musí být možné ověřit, a to tak, že je každý čtenář může kdykoliv znovu najít. Blíže k normám i ke způsobu citování a odkazování např. viz KUBÁTOVÁ, HELENA. Rukověť autora diplomky. Olomouc: Univerzita Palackého, 2009.
Doporučená literatura
  • Bryman, A. Social research methods. Oxford, Oxford University Press 2001..
  • Disman, M. (2000). Jak se vyrábí sociologická znalost. Příručka pro uživatele.. Praha.
  • KUBÁTOVÁ, H. 2007 Sociologický výzkum. Studijní texty pro kombinované studium. Olomouc: FF UP..
  • LEVY, D., J. Co je společenská realita? Brno: Proglas, 1993..
  • Petrusek, M. Teorie a metoda v moderní sociologii. Univerzita Karlova, Karolinum, Praha 1993.
  • PUNCH, Keith. Úspěšný návrh výzkumu. Praha: Portál, 2015. ISBN 978-80-262-0980-5..
  • Silverman, D. (2005). Ako robiť kvalitatívny výskum.. Bratislava: Pegas.
  • Strauss, A., Corbinová, J.:. Základy kvalitativního výzkumu. Boskovice 1999..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr