Předmět: Základy kanoistiky

« Zpět
Název předmětu Základy kanoistiky
Kód předmětu KRL/ZAKA
Organizační forma výuky Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kratochvíl Jiří, RNDr.
  • Rozsypal Rudolf, Mgr.
  • Vrba Jiří, Mgr.
Obsah předmětu
1. Historie kanoistiky a vodní turistiky, výzbroj a výstroj, bezpečnostní standardy. 2. Nasedání a vysedání do kajaku a kanoe, správná pozice v lodi, základní záběr vpřed, jízda vpřed. 3. Základní řídící záběry na kajaku a kanoi, jízda vzad. 4. Základní manévry prováděné na klidné vodě na kanoi v pozici háčka i zadáka, obraty, boční posun, traverz, zadní traverz. 5. Základní manévry prováděné na klidné vodě na kajaku, obraty, boční posun, traverz, zadní traverz. 6. Morfologie vodního toku, překážky na řece, technika a taktika jízdy na mírně tekoucí vodě. 7. Základní manévry prováděné na mírně tekoucí vodě na kanoi v pozici háčka i zadáka, výjezd do proudu, závěs do protiproudu, traverz přes proudnici. 8. Základní manévry prováděné na mírně tekoucí vodě na kajaku, výjezd do proudu, závěs do protiproudu, traverz přes proudnici. 9. Přímá jízda a základní manévry na singlkanoi.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
  • Účast na výuce - 18 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 16 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 16 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen po teoretické i praktické stránce na zvládnutí základní úrovně jízdy na turistické kanoi a turistickém kajaku na mírně tekoucí vodě do obtížnosti ZWC.
Po absolvování tohoto předmětu bude student schopen: -zvládat základy jízdy na kanoi a na kajaku na vodním terénu do obtížnosti ZWC; -získat předpoklady pro ovládání lodě na tekoucí vodě vyšší obtížnosti; -orientovat se v historie kanoistiky, ve vhodné výzbroji a výstroji, v morfologii vodního toku; -dodržovat bezpečnostní standardy jízdy na tekoucí vodě; -eliminovat zdravotní rizika hrozící při rekreačním provozování daných aktivit.
Předpoklady
Výcviku se mohou zúčastnit pouze zdatní plavci.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Didaktický test, Systematické pozorování studenta

Zápočtové požadavky: 1)Praktické dovednosti - zvládnutí techniky jízdy na kajaku i kanoi v pozici háčka i zadáka (přímá jízda, traverz, výjezd do proudu, závěs do protiproudu) při využití optimální záběrové techniky a respektování členitosti vodního terénu. 2)Test teoretických znalostí.
Doporučená literatura
  • Bílý, M., Kračmar, B., Novotný, P., & Kračmar, B. (2001). Kanoistika: technika jízdy, rafting, extrémní terény. Praha: Grada.
  • Collins, L., Ruse, D., & Knowles, P. (2005). Canoe and kayak games: 250 best paddle sport games. Keswick: Rivers publishing.
  • Ďoubalík, P., Šafránek, J., Neuman, J., Vomáčko, L., Boštíková, S., Brtník, J., & Ďoubalík, P. (2000). Turistika a sporty v přírodě. Praha: Portál.
  • Ferrero, F., & Taylor, B. (2006). The British Canoe Union coaching handbook. Wales: Pesda Press.
  • Jančar, V., & Novák, I. (1998). Kilometráž českých a moravských řek: vodácký průvodce. Zlín: SHOCart.
  • Kodeš, J., & Hruša, J. (1990). Historie kanoistiky, jachtingu a windsurfingu. Praha : Státní pedagogické nakladatelství.
  • Mattos, B., & Middleton, A. (2012). The kayaking handbook: A beginner's guide. London: Apple.
  • Sýkora, B. (1986). Turistika a sporty v přírodě: (teorie a didaktika). Praha: Státní pedagogické nakladatelství.
  • Westwood, A., & Villecourt, P. (2012). Canoeing: The essential skills and safety. East Petersburg, Pa: Heliconia Press.
  • Zeller, J. A. (2009). Canoeing and kayaking for people with disabilities. Champaign, Ill: Human Kinetics.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Rekreologie - pedagogika volného času (2019) Kategorie: Tělesná kultura, tělovýchova a sport 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Rekreologie (2016) Kategorie: Tělesná kultura, tělovýchova a sport 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní