Předmět: Dějiny české školy a pedagogiky

« Zpět
Název předmětu Dějiny české školy a pedagogiky
Kód předmětu KPG/KDŠP@
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šmelová Eva, prof. PhDr. Ph.D.
  • Chudý Štefan, doc. Mgr. Ph.D.
  • Neumeister Pavel, Mgr. Ph.D.
  • Dvořáková Kaněčková Eva, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata předmětu: 1. Výchova a humanita ? odkaz Komenského myšlení. Komenského díla. Výchova jako součást obecného projektu nápravy věcí lidských. 2. Osvícení a vzdělání jako moc ? metafora světla a osvícení rozumem, význam osvícenství v pedagogické teorii a praxi, osvícenství. Utváření moderních školských systémů v českých zemích v 18. století, formování moderního školství v českých zemích na přelomu 19. a 20. století, cesta k veřejnému školství. 3. Výchova občana ? jádro moderní evropské společnosti (význam J. Locka, J. J. Rousseaua, I. Kanta, J. F. Herbarta, J. Deweyeho). 4. Pozitivismus v pedagogické teorii, vliv světového pozitivismu ? F. Krejčí, G. A. Lindner, J. Úlehla, F. Čáda, O. Kádner. Spencerova teorie výchovy. 5. Zkušenost ve výchově, činem k výsledkům učení ? význam pragmatismu J. Deweyeho ve výchově a vzdělání. Vliv pragmatismu a behaviorismu v Příhodově pedagogické koncepci. 6. Svoboda a autorita ve výchově ? koncept vedení a vývoje dítěte u J. Locka, J.J. Rousseaua, E. Keyové. 7. Výchova, vzdělání jako prostředky národní vzdělanosti ? pojem národa, národní identita, národní a sociální emancipace, ná-rodní škola, národnostní boj, školský boj, ochranářské školské spolky, reformní mládežnické spolky přelomu 19. a 20. století. 8. Utopie a pedagogické teorie ? touha po ?novém světě a novém člověku? ? reformně pedagogické koncepce, reforma života na počátku 20. století. Kritické teorie společnosti a postavení výchovy a vzdělávání. 9. Výchova, vzdělání a totalitární společnosti: Platónova tradice totalitárního myšlení, moderní totalitární myšlení v pedagogice: K.Marx, sociální darwinismus, eugenika, rasismus a pedagogika. Fašistická pedagogika. Studijní opora k předmětu je v on-line verzi studentům dostupná prostřednictvím LMS systému Unifor (http://unifor.upol.cz/pedagogicka/; uživatelské jméno: akreditace_all; heslo: akreditacepdf) a obsahuje nejen textový, ale i interaktivní a multimediální obsah (animace apod.).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni: . určit a definovat nejvýznamnější osobnosti pedagogiky a jejich přínos, . určit, definovat a objasnit vývojové trendy českého školství, . porovnat vývoj českého školství a pedagogiky s vývojem v zahraničí, . uvést a posoudit vztahy mezi konkrétními dobovými pedagogickými teoriemi a školskými systémy a ekonomickými, politickými, sociálními a kulturními změnami společnosti, . posoudit a zdůvodnit možné vývojové perspektivy českého školství a pedagogiky do budoucnosti v kontextu proměn věd o výchově a vzdělávání.

Předpoklady
ne

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor portfolia studenta, Seminární práce

Studenti zpracují seminární práci či referát.
Doporučená literatura
  • ANTOCK, G. H. Studies in the History of Educational Theory. London : Routledge, 2012. ISBN 9780415615174..
  • CIPRO, M. (2002). Galerie světových pedagogů. Sv. 1, 2, 3.. Praha.
  • CUBBERLEY, E. P. The History of Education. Kessinger Publishing, LLC, 2010. ISBN 978-1162697239..
  • Dvořáková Kaněčková, Eva. (2020). Výchova dívek v Čechách a na Moravě. Školství v 19. století genderovou perspektivou.. Praha.
  • FREEMAN, R., BUTTS, A. Cultural History of Western Education. New York, 1965..
  • Kasper, T., Kasperová, D. (2008). Dějiny pedagogiky.. Praha, Grada.
  • ŠTVERÁK, V., KUČERA, Z. aj. (1999). Chrestomatie z dějin pedagogiky.. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Sociální pedagogika - specializace Výchovné poradenství (NA21) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Sociální pedagogika - specializace Výchovné poradenství (NA22) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní