Předmět: Česká republika a EU

« Zpět
Název předmětu Česká republika a EU
Kód předmětu KPE/ČREU
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Marek Daniel, doc. Mgr. Ph.D.
  • Šmíd Jan, Mgr.
Obsah předmětu
Úvod Téma 1 - Vztahy Československa a ES před rokem 1989 Téma 2 - Vztahy po roce 1989: od sametové revoluce po vstup do Evropské unie Téma 3 - Domácí zdroje evropské politiky: národní identita, veřejné mínění, politické strany a elity Téma 4 - Institucionální adaptace a změny: státní instituce a regionální samospráva Téma 5 - Ekonomické aspekty vztahů s EU: hospodářství a evropská integrace Téma 6 - Implementace evropských politik: environmentální,zemědělská a regionální politika Téma 7 - Česká republika jako unijní aktér Téma 8 - České předsednictví Evropské unie

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
  • Domácí příprava na výuku - 36 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 36 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 40 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 24 hodin za semestr
Výstupy z učení
Tento kurz se zabývá vztahy mezi Českou republikou a Evropskou unií. V úvodu vysvětluje vztahy mezi Československem a Evropským společenstvím v období před rokem 1989. Dále se zaměřuje na období po roce 1989 a jednotlivé etapy cesty ČR ke členství v EU, kterého země dosáhla v roce 2004. Vysvětluje, jak vstup do EU ČR ovlivnil či změnil, včetně její domácí politiky, státních institucí a jednotlivých tematických politik. Zabývá se také fungováním a vystupováním ČR jako členské země. Kurz také zkoumá přípravy ČR na předsednictví v EU v první polovině roku 2009 a hodnotí výkon země v této roli. Ačkoli se zaměřuje na vztah jedné členské země s EU, snaží se vysvětlit řadu širších otázek a problémů, jež se obecně vztahují k EU a jejím členským zemím. V tomto ohledu kontextuálně zohledňuje akademickou diskuzi o EU a evropské integraci, včetně diskuze o ?evropeizaci? (vliv unijního členství na domácí politiky a instituce) a roli malých zemí v EU.
Schopnost kritické analýzy problematiky českého členství v EU a jeho dílčích aspektů. Schopnost pracovat s odbornými cizojazyčnými texty.
Předpoklady
Česká republika a EU je jednosemestrálním povinným kurzem pro posluchače 2. bloku KPES (bakalářské studium). Aktivní znalost AJ. Průběžné sledování dění na evropské politické scéně.
KPE/SPZ
----- nebo -----
KPE/SPZD

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Esej

Semináře jsou povinné, jakož i četba zadaná na každý z nich. Povolena je pouze jedna omluvená absence v semináři. Kromě zadané četby se od účastníků kursů očekává pravidelná práce s texty na následujících serverech: http://www.euractiv.com; http://www.euobserver.com; http://www.europa.eu.int; http://www.economist.com. Výsledná známka bude reflektovat dílčí požadavky následujícím způsobem: esej (40%), test (40%) a prezentace (20%).
Doporučená literatura
  • Dan Marek - Michael Baun. (2010). Česká republika a Evropská unie. Brno.
  • Dan Marek. (2006). Od Moskvy k Bruselu: vztahy mezi Českou republikou a Evropskou unií v období 1957-2004. Brno.
  • Peter van Ham. (1993). Eastern Europe, EC and European Unity. London.
  • Schimmelfennig, Frank - Ulrich Sedelmeier. (2005). The Europeanization of Central and Eastern Europe.. Ithace, USA.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Politologie a evropská studia (2015) Kategorie: Sociální vědy 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní