Předmět: Úvod do mezinárodních vztahů 2

« Zpět
Název předmětu Úvod do mezinárodních vztahů 2
Kód předmětu KPE/UMV2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zvada Lubomir, Mgr.
  • Vallo Zbyněk, Mgr.
  • Žídková Markéta, Mgr. Ph.D.
  • Melichar Hynek, Mgr. Ph.D.
  • Hanuliak Juraj, PhDr.
  • Častulíková Ivana, Mgr.
  • Toman Radek, Mgr.
Obsah předmětu
Úvod do kurzu ÚMV II Současné mainstreamové přístupy k MV. Neoliberalismus a neorealismus Mezinárodní politická ekonomie Globalizace Migrace Rozvojová problematika v MV Humanitární intervence Fenomén terorismu Regionalismus Jaderné zbraně Závěrečný test

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty s oborem mezinárodní vztahy, s jeho historií a s jeho hlavními podobory: řešení konfliktů, mezinárodní organizace, mezinárodní politická ekonomie, teorie mezinárodních vztahů, mezinárodní právo atd. Pozornost bude rovněž věnována vybraným tématům studia mezinárodních vztahů (studená válka, válka a mír, mezinárodní spolupráce, formování mezinárodního systému, lidská práva a jejich ochrana, problémy a nové možnosti mezinárodní spolupráce spojené s procesem globalizace, ekologické otázky a problémy, postavení zen, vztah Západu a islámu etc.) a studiu hlavních aktérů mezinárodního politického systému (státy, mezinárodní organizace, nevládní organizace, nadnárodní korporace atd.) Nedílnou součástí kurzu bude i sledování a diskuse o současných aktualitách a nejnovějších trendech v oblasti mezinárodních vztahů, mezinárodní bezpečnosti a mezinárodního práva. Přednášky budou kombinovány se semináři, na kterých budou studenti mít možnost prakticky vyzkoušet své dovednosti v rámci různých simulací. Zápočet získá student za pravidelnou a aktivní účast na seminářích a za vypracování a osobní přednes kritické analýzy vybraného základního tématu studia mezinárodních vztahů. Kurz bude ukončen písemnou zkouškou, založenou na znalostech získaných v daném semestru a na četbě literatury.
Po absolvování tohoto dvousemestrálního kurzu by studenti měli být schopni identifikovat základní problémy oboru MV a současných mezinárodních vztahů. Budou seznámeni s hlavními teoriemi oboru a budou schopni diskutovat jeho základní témata.
Předpoklady
Absolvování kurzu KPE/UMV1. Dále: Od studentů se předpokládají základní znalosti mezinárodních vztahů získané během studia na střední škole. Během kurzu se předpokládá se účast na seminářích (90%), jakož též aktivní účast v diskusích v jejich rámci. Studenti by si měli budovat přehled o dění na mezinárodním poli. Je vyžadována příprava na základě předepsané literatury.
KPE/UMV1

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Hodnocení druhého semestru, tj. kurzu Úvod do mezinárodních vztahů II je odvozeno z následující kombinace splněných požadavků: - aktivní a kvalifikované účasti v seminářích po dobu celého jednoho semestru; účast na seminářích je povinná, tolerovány jsou dvě absence - přednesení skupinové prezentace zadaného tématu - závěrečné semestrální písemné zkoušky s úspěšností minimálně 75 % Všechny výše zmíněné položky musí být splněny, aby studentovi/studentce mohl být zapsán zápočet. Upozornění: - Pouze student/ka, kteří/á splní všechny požadavky kurzu Úvod do mezinárodních vztahů II, tj. ten, kdo získá zápočet, je oprávněn/a přistoupit k závěrečné postupové zkoušce, která prověří znalosti obou semestrů kurzu ÚMV I & II. Semináře, konzultační hodiny Diskuze o probíraných tématech budou probíhat v seminářích. Otázky týkající se kurzu mohou studenti prodiskutovat s vyučujícími též během jejich konzultačních hodin ? vizte webové stránky katedry. Zápočtové testy a eseje budou po opravení k nahlédnutí v konzultačních hodinách Mgr. Juraje Hanuliaka a Mgr. Petra Fojtíka. Upozornění: pravidelné konzultační hodiny vyučujících probíhají pouze v období semestru; ve zkouškovém období vizte pro změny v konzultačních hodinách webovou nástěnku katedry, popř. kontaktujte konkrétní vyučující e-mailem. Kritéria pro úspěšné absolvování seminářů Účast a kvalifikované zapojení se do diskuse během seminářů představují součást konečného hodnocení. Účast na seminářích je povinná, možné jsou dvě neomluvené absence v semestru; každá další absence musí být oznámena Mgr. Hanuliakovi nejpozději 24 hodin předem a musí být posléze podložena řádným odůvodněním (např. lékařským potvrzením). Od studentů se očekává, že se dostaví na semináře a budou náležitě připraveni na diskuzi o předem vytyčených tématech. Od studentů je mj. vyžadována příprava formou písemného zpracování otázek a komentářů k zadané četbě, a to na každý jednotlivý seminář. Toto krátké, tj. 200-300 slov obsáhlé samostatně vypracované písemné zpracování problematiky představuje povinnou součást přípravy na seminární diskuzi. Písemná příprava může být na požádání vedoucího semináře kdykoli vysbírána. Prezentace Studenti dále v určených skupinách (2-3 studenti) věcně zpracují vybrané téma z předloženého seznamu (viz tabulku níže) a následně téma formou referátu odprezentují na seminářích v průběhu semestru podle stanoveného harmonogramu. Témata budou zadávána na prvním semináři. Očekává se, že prezentace budou na úrovni jak po obsahové, tak formální stránce. Doporučená délka prezentace je 12-15 minut, prezentace by neměla přesáhnout 16 minut. Způsob zpracování témat a očekávaná úroveň bude předmětem diskuse prvního semináře semestru. S pozdějšími dotazy se studenti obracejí na vedoucí seminářů v jejich konzultačních hodinách.
Doporučená literatura
  • Knutsen, Torbj?rn L. (2005). Dějiny teorie mezinárodních vztahů.. Brno.
  • Nálevka, Vladimír. (2010). Horké krize studené války.. Praha.
  • Nálevka, Vladimír. (2000). Světová politika ve 20. století (1. a 2. díl).


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Politologie a evropská studia (2015) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní