Předmět: Úvod do problematiky EU 2

« Zpět
Název předmětu Úvod do problematiky EU 2
Kód předmětu KPE/UEU2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Marošková Tereza, Mgr.
  • Zapletalová Markéta, Mgr. Ph.D.
  • Hrušková Tereza, Mgr.
  • Kabele Adam, Mgr.
Obsah předmětu
OBSAH 1. TÝDEN: ÚVOD 2. TÝDEN: ROZHODOVACÍ PROCES A VZNIK LEGISLATIVY EU 1 Seminář: Organizace a artikulace zájmů v EU 3. TÝDEN: ROZHODOVACÍ PROCES A VZNIK LEGISLATIVY EU 2 Seminář: Organizace a artikuace zájmů v EU 4. TÝDEN: EVROPSKÉ PRÁVO A SOUDY 1 Seminář: Stadia ekonomické integrace a HMU 5. TÝDEN: EVROPSKÉ PRÁVO A SOUDY 2 Seminář: Politiky EU 6. TÝDEN: ROZPOČET EU Seminář: Účetní dvůr 7. TÝDEN - SPOLEČNÁ ZEMĚDĚLSKÁ POLITIKA Seminář: Politiky EU 8. TÝDEN: EXTERNÍ DIMENZE EU 1 Seminář: Politiky EU 9. TÝDEN: EXTERNÍ DIMENZE EU 2 Seminář: Vztahy EU-USA 10. TÝDEN: SPOLUPRÁCE V OBLASTI VNITRA A JUSTICE 1 Seminář: Imigrační politika 11. TÝDEN: SPOLUPRÁCE V OBLASTI VNITRA A JUSTICE 2 Seminář: Otázka evropské identity 12. TÝDEN: SPOLUPRÁCE V OBLASTI VNITRA A JUSTICE 3 Seminář: Otázka evropské identity

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Dvousemestrální kurz Úvod do problematiky EU 1,2 je určen studentům prvního ročníku a je koncipován jako základ pro navazující studium problematiky Evropské unie. Cílem kurzu je seznámit studenty s vývojem integračního procesu v Evropě a základy fungování Evropské unie. Pro přehlednost je kurz rozdělen do tří hlavních tématických celků. První tématický celek je věnován stručnému nastínění historického vývoje evropské integrace, jeho nejvýznamnějším fázím a jednotlivým vlnám rozšiřování. Na historický vývoj navazuje druhý tématický celek zaměřený na institucionální strukturu Evropské unie a fungování hlavních orgánů. V poslední fázi jsou nastíněny hlavní oblasti působení Evropské unie. V rámci této části kurzu jsou zčásti pokryty politiky v rámci jednotného trhu. Konkrétně je prostor věnován např. základům společné zemědělské politiky či politiky regionální. Dále je zahrnuta i problematika společné zahraniční a bezpečnostní politiky a vývoj spolupráce v oblasti vnitra justice a policie.
Cílem kurzu je seznámit studenty s vývojem integračního procesu v Evropě a základy fungování Evropské unie. Studenti se po absolvování Úvodu do EU 2 orientují ve fungování intitucionálního rámce a vybraných politikách EU.
Předpoklady
Dvousemestrální kurz Úvod do problematiky EU 1,2 je určen studentům prvního ročníku a je koncipován jako základ pro navazující studium problematiky Evropské unie. Úspěšné zvládnutí Úvodu do problematiky EU 1 je podmínkou pro zápis do kurzu Evropská unie 2. Kurz je součástí komplexní zkoušky, jejímž zvládnutím je podmíněno úspěšné ukoncčení prvního ročníku.
KPE/UEU1

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Podmínkou udělení zápočtu je znalost základní, doporučené literatury a seminárních textů, účast na seminářích (maximální povolená neúčast jsou dvě neomluvené absence), prezentace na zadané téma a úspěšné zvládnutí zápočtové testu.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Politologie a evropská studia (2015) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní