Předmět: Teorie a analýza politiky

« Zpět
Název předmětu Teorie a analýza politiky
Kód předmětu KPE/TAP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lebeda Tomáš, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Teorie stran a stranických systémů. Vznik politických stran, jejich funkce, stranické rodiny. Formování stranických systémů. Teorie cleavages. Stranické systémy v konceptech Duvergera, Sartoriho, Blondela a dalších. Zájmové skupiny. Korporatismus. Zprostředkování zájmů v pluralitních demokraciích: neokorporatismus a pluralismus. Přímá demokracie. Instituty a nástroje přímé demokracie využívané v moderních pluralitních demokraciích. Konsociační demokracie. Teorie konsensuální a majoritní demokracie a diskuse o jejich vhodnosti. Územně správní uspořádání státu. Unitarismus, regionalismus a federalismus.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Hlavním cílem tohoto povinného kurzu je prohloubit a rozšířit teoretické vědomosti studentů o problematice politických systémů a rozvinout znalosti získané v kurzu Politologické teorie. Dálším cílem je získat schopnost analyzovat empiricky zjištěné politické jevy. Kurz je strukturované tématicky. Každé z témat je nahlíženo jak z pohledu etablovaných teoretických konceptů, tak jako jev reálně se vyskytující v politickém procesu a konečně i jako potenciální předmět analýzy. Na předmět navazují kurzy KPS1 a KPS2. Společně představují tyto tři povinné kurzy stěžejní zaměření v rámci studia bakalářského oboru Politologie a evropských studií na KPES FF UP. Dohromady poskytují studentům komplexní a ucelený vhled do oblasti moderní komparativní politologie. Dílčí cíle kurzu: Provázat teoretické koncepty s empirickými poznatky o politických systémech. Schopnost aplikovat politologické teorie na reálné politické jevy a schopnost analyzovat empirická zjištění o politických systémech. Prohloubit znalosti a uvědomit si ústavně institucionální vztahy v rámci demokratických režimů. Osvojit si schopnost logicky analyzovat a kriticky myslet o diskutovaných teoriích a jejich reflexi v reálném politickém procesu. Poskytnutí příležitosti pro rozvíjení debatních dovedností, schopnosti argumentace a prezentace získaných poznatků během probíhajících diskuzí v seminářích.
Hlavním cílem tohoto povinného kurzu je prohloubit a rozšířit teoretické vědomosti studentů o problematice politických systémů a rozvinout znalosti získané v kurzu Politologické teorie. Dálším cílem je získat schopnost analyzovat empiricky zjištěné politické jevy. Kurz je strukturované tématicky. Každé z témat je nahlíženo jak z pohledu etablovaných teoretických konceptů, tak jako jev reálně se vyskytující v politickém procesu a konečně i jako potenciální předmět analýzy. Na předmět navazují kurzy KPS1 a KPS2. Společně představují tyto tři povinné kurzy stěžejní zaměření v rámci studia bakalářského oboru Politologie a evropských studií na KPES FF UP. Dohromady poskytují studentům komplexní a ucelený vhled do oblasti moderní komparativní politologie.
Předpoklady
Předpokladem je absolvování kurzů Úvod do politologie 1 a 2.
KPE/SPZ
----- nebo -----
KPE/SPZD

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Esej

Zápočet: Esej a aktivita v semináři. Ústní zkouška vycházející z: 1) Obsahu přednášek 2) Povinné literatury k přednáškám 3) Povinné četby k seminářům
Doporučená literatura
  • Novák, M., & Bělohradský, V. (1997). Systémy politických stran: úvod do jejich srovnávacího studia. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON).
  • Říchová, B. (2000). Přehled moderních politologických teorií: empiricko-analytický přístup v soudobé politické vědě.. Praha: Portál.
  • Sartori, G. (2005). Strany a stranické systémy. CDK, Brno.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Politologie a evropská studia (2015) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Politologie a evropská studia (2015) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -