Předmět: Izraelsko-palestinský konflikt: úvod do blízkovýchodní politiky

« Zpět
Název předmětu Izraelsko-palestinský konflikt: úvod do blízkovýchodní politiky
Kód předmětu KPE/IPK
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Melichar Hynek, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky volitelného předmětu sleduje vývoj, aktéry a dynamiku izraelsko-palestinského konfliktu, jakožto podmnožiny konfliktu izraelsko-arabského, od počátku 20. století po současnost. Program přednášek předmětu: 1. Britská politika v mandátu Palestina, ideologie sionismu, diverzifikace sionistického hnutí, arabský nacionalismus; 2. Situace po roce 1945, vyhlášení státu Izrael a první arabsko-izraelská válka; 3. Šestidenní válka, Jom Kippurská válka a jejich důsledky; 4. Okolnosti dohod z Camp Davidu; 5. Izraelská invaze do Libanonu, příčiny a důsledky první intifády; 6. Blízkovýchodní mírový proces v 90. letech, Dohody z Oslo; 7. ?Oslo II? a zbržďování mírového procesu v druhé polovině 90. let; 8. Druhá intifáda, éra Ariela Šarona; 9. Současnost, perspektivy. Semináře kurzu se podrobněji zabývají jednotlivými fenomény, jež vyvstanou z přednášek. Každý seminář zahajuje prezentace skupiny studentů na zadané téma, následná seminární diskuse napomáhá studentům rozvinout si kritický a nezaujatý přístup k problematice. Okruhy seminářů: 1. Politický a stranický systém státu Izrael; 2. Problematika výstavby židovských osad na okupovaných územích; 3. Role USA v řešení konfliktu; 4. Palestinské uprchlické tábory; 5. Role EU při řešení konfliktu; 6. Palestinské a židovské teroristické organizace; 7. Situace Palestinců v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu ? srovnání; 8. Fragmentace izraelské společnosti; 9. Role ortodoxních náboženských stran v izraelské politice; 10. Voda - blízkovýchodní ?modré zlato?.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit posluchače s kořeny, průběhem, charakterem a aktéry izraelsko-palestinského (blízkovýchodního) konfliktu, jednoho z nejostřeji sledovaných etnonacionalistických konfliktů současnosti. Probírána bude role historie, etnicity, identity, náboženství či ideologií v konfliktu. Přednášky a diskuse se dále zaměří na průběh blízkovýchodního mírového procesu, uplatňované metody řešení konfliktu a pokusí se identifikovat silné a slabé stránky tohoto procesu. Všeobecným cílem kurzu je prohloubit znalost posluchačů o okolnostech izraelsko-palestinského konfliktu a napomoci studentům rozvinout kritický přístup k problematice na základě přednášek, diskusí a zadané četby. Volitelný kurz je otevřen také studentům jiných oborů, primárně posluchačům katedry judaistiky. Kurz bude probíhat formou přednášek a následných seminárních diskusí. Podmínkou pro absolvování kurzu je účast (max. 2 neomluvené absence), aktivní participace na seminárních diskusích a úspěšné napsání zápočtového testu (min. 75% úspěšnost).
Orientace v problematice izraelsko-palestinského konfliktu, pochopení charakteru, dynamiky, aktérů, dimenzí a uplatněných metod řešení jednoho z nejvážnějších a nejsledovanějších etnonacionalistických konfliktů současnosti, jehož dynamika významně ovlivňuje také dění v jiných částech světa. Schopnost objektivně a kriticky zhodnotit, mediálně často účelově dezinterpretovanou a zjednodušovanou, podstatu a průběh konfliktu a vhodnost metod pro jeho řešení. Kurz může studentovi posloužit jako odrazový můstek pro hlubší studium blízkovýchodní problematiky, problematiky islamistického terorismu či metod řešení konfliktů ve světě.
Předpoklady
Žádné zvláštní podmiňující požadavky.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Analýza výkonů studenta

Účast na povinných seminářích (max. 2 neomluvené absence), přednesení prezentace, úspěšné absolvování závěrečného zápočtového testu.
Doporučená literatura
  • ČEJKA, Marek. Encyklopedie Blízkovýchodního terorismu. Brno, Barrister a Principal 2007.
  • ČEJKA, Marek. Izrael a Palestina: Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu..
  • ČEJKA, Marek. Judaismus a politika v Izraeli. Brno, Barrister a Principal 2009 (3. vydání).
  • GILBERT, Martin. Izrael: Dějiny. Praha, BB Art, 2002.
  • CHAPMAN, Colin. Čí je země zaslíbená? Pokračující krize mezi Izraelem a Palestinci. Praha, Volvox.
  • INTROVIGNE, Massimo. Islámský terorismus ve svaté zemi. Praha, Vyšehrad 2003..
  • KROPÁČEK, Luboš. Blízký východ na přelomu tisíciletí - Dynamika přeměn v muslimském.
  • KRUPP, Michael. Sionismus a stát Izrael: historický nástin. Praha, Vyšehrad 1999.
  • LAHAV, Yehuda. : Odvrácená tvář palestinsko-izraelských vztahů. Praha, G plus G, 2006..
  • MENDEL, Miloš. Náboženství v boji o Palestinu ? judaismus, islám a křesťanství jako ideologie.
  • OZ, Amos. Jak vyléčit fanatika. Praha, Paseka 2006..
  • SACHAR, Howard. Dějiny státu Izrael. Praha, Regia 1999..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Politologie a evropská studia (2015) Kategorie: Sociální vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -