Předmět: Práce se žáky se SVP ve výuce německého jazyka

« Zpět
Název předmětu Práce se žáky se SVP ve výuce německého jazyka
Kód předmětu KNJ/KSVP@
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Dömischová Ivona, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsahem disciplíny je získání základních znalostí o problematice vzdělávání žáků se speciálně vzdělávacími potřebami ve výuce cizího jazyka včetně vzděláváni žáků se specifickými poruchami učení. Studenti si osvojí dovednosti, kompetence a strategie výuky cizího jazyka s ohledem na specifika cílové skupiny. V rámci disciplíny se studenti seznámí s aktuálními trendy v oblasti aktivizačních metod a jejich aplikace ve výuce německého jazyka. Kromě osvojení teoretických znalostí bude kladen důraz na aktivní spoluúčast studentů při vytváření pracovních listů, aktivit a práci s pomůckami uplatnitelnými v praxi. Při osvojování všech jazykových dovedností se bude dbát na individuální potřeby a možnosti každého žáka.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cílem disciplíny je získání základních znalostí o problematice vzdělávání žáků se speciálně vzdělávacími potřebami ve výuce cizího jazyka. Studenti si osvojí dovednosti, kompetence a strategie výuky cizího jazyka s ohledem na specifika cílové skupiny. V rámci disciplíny se seznámí s aktuálními trendy v oblasti aktivizačních metod a jejich aplikace ve výuce německého jazyka. Kromě osvojení teoretických znalostí bude kladen důraz na aktivní spoluúčast studentů při vytváření pracovních listů, aktivit a práci s pomůckami uplatnitelnými v praxi. Při osvojování všech jazykových dovedností se bude dbát na individuální potřeby a možnosti každého žáka.
Student se orientuje v základní terminologii z oblasti didaktiky a metodiky cizího jazyka. Student je schopen na základě osvojených poznatků aktivně komunikovat, diskutovat a argumentovat k tématickým okruhům vymezeným seminářem.
Předpoklady
Aktivní přístup studentů k výuce. Plnění průběžně zadávaných úkolů.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor, Seminární práce

Aktivní přístup studentů k výuce. Plnění průběžně zadávaných úkolů.
Doporučená literatura
  • COTTINI, Lucio et al. (2017). Autismus: jak pracovat s dětmi a dospívajícími s poruchami autistického spektra: komplexní manuál a rádce při realizaci inkluzivního vzdělávání pro pedagogy, terapeuty a rodiče.. Praha: Logos.
  • JANÍKOVÁ, Věra et al. (2013). Výuka cizích jazyků v inkluzivní třídě.. Brno: Masarykova univerzita.
  • POKORNÁ, V. (1997). Teorie, diagnostika a náprava specifických poruch učení. Praha : Portál.
  • ZELINKOVÁ, O. (2003). Poruchy učení. Specifické vývojové poruchy čtení, psaní a dalších školních dovedností. Praha: Portál.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Učitelství německého jazyka pro základní školy (NA21) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Učitelství německého jazyka pro základní školy (NA20) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Učitelství německého jazyka pro základní školy (NA22) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní