Předmět: Hudební formy a tektonika

« Zpět
Název předmětu Hudební formy a tektonika
Kód předmětu KMU/HFTK
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Keprt Marek, MgA. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Obsah a metody nauky o hudebních formách. 2. Hudební projev, jeho složky a stránky. - členění skladby, části a částice skladby, úseky - rozhraničení a spojitost částí ve skladbě. 3. Stavba skladeb, tektonické funkce hudby, bloky hudby. - stavební funkce částí ve skladbě - funkční typy hudby 4. Hudební myšlenky. Motiv, téma. - definice motivu, tématu - typologie motivů, témat - ohraničení motivu, tématu - práce s motivem, s tématem 5. Perioda a neperiodická věta. - definice věty a periody v hudbě - větná stavba - typy závěrů - věta ve vokální a v instrumentální hudbě - nepravidelnosti ve větě 6. Malá a velká dvoudílná a třídílná forma - malé a velké dvoudílné forma bez reprízy - malé a velké třídílné formy s reprízou - rozšířené a zúžené malé a velké formy - uplatnění malých a velkých forem - barová forma 7. Polyfonní formy. - fuga - ricercar - fughetta, fugato 8. Variace - kontrapunktické variace - forma variací: přísné a volné variace, průběh variací 9. Suita - vývoj barokní suity - části barokní suity - moderní suita 10. Sonátová forma - vývoj sonátové formy, historické typy - sonátová expozice, provedení a repríza - beethovenovská pětidílná sonátová forma - sonátová forma v rámci sonátového cyklu - sonátová forma v instrumentálním koncertu 11. Rondo - malé couperinovské rondo - prosté velké rondo - sonátové rondo 12. Kombinované a volné formy - vícevětost v jedné větě - volné formy

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Domácí příprava na výuku - 50 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 9 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 25 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 41 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem disciplíny je získání přehledu o základních formách evropské hudby a postupech formové analýzy hudby. Seznámení se s principy výstavby skladeb, tedy hudební tektonikou.
Student bude: - znát základní formové typy evropské hudby, metody hudebně formové analýzy a zákonitosti hudební architektoniky; - vybaven patřičnou teoretickou terminologií. Student bude: - schopen provést formovou analýzu klasicko-romantické hudby a některých polyfonních forem; - schopen popsat tektonický průběh díla; - umět nalézt a pojmenovat motivické vztahy ve struktuře díla. Student bude schopen nabyté znalosti a dovednosti využít v komplexní analýze hudebního díla, jež je obsahem kurzů Analýza hudebních skladeb 1-3.
Předpoklady
Absolvování předmětů Harmonie 1 a 2, Přehled hudební nauky.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta

Předpokladem je, že student má základní vstupní znalosti o hudebních formách z Přehledu hudební nauky, jenž absolvoval v prvním roce studia muzikologie. Před zahájením kontaktní výuky je student povinen prostudovat speciálně připravenou studijní oporu: Blüml, Jan. (2013) Hudební formy. Olomouc: VUP. (v tisku)
Doporučená literatura
  • Atmann, Günter. Musikalische Formenlehre. München 1989..
  • DE LA MOTTE, DIETRICH:. Musik Formen. Augsburg 1999..
  • Janeček, Karel:. Hudební formy. Praha 1955.
  • Janeček, Karel:. Tektonika. Praha 1968.
  • K. B. Jirák:. Nauka o hudebních formách. Praha 1985.
  • Kühn, Clemens. Formenlehre der Musik. Kassel 1999..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr