Předmět: Propedeutika kodikologie a genealogie

« Zpět
Název předmětu Propedeutika kodikologie a genealogie
Kód předmětu KHI/YKG
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šimková Ema, Mgr. Ph.D.
  • Oppeltová Jana, Mgr. Ph.D.
  • Peřinová Markéta
Obsah předmětu
Obsah semináře: 1. Kodikologie jako pomocná věda historická, její vznik a předmět zájmu. Literární rukopis. Kodikologická pracoviště v ČR, časopis Studie o rukopisech, největší sbírky rukopisů v ČR. Vnější a vnitřní znaky rukopisu. 2. Vnější znaky rukopisu: Vazba knihy - části vazby, technika. Různé typy vazeb dle stáří (zvláštnosti gotické vazby), rozdělení vazeb dle pokryvu. Popis vazby u konkrétních vybraných svazků. 3. Vnější znaky rukopisu: Různé typy písma. Notace - neumová, chorální mensurální. Identifikace písma a notace na předložených ukázkách. 4. Vnější znaky rukopisu: Výzdoba knihy - ilustrace, iluminace, úvod ke grafickým technikám, jejich základní rozdělení. Identifikace ilustrace, iluminace a grafických technik na předložených ukázkách. 5. Vnitřní znaky rukopisu: Dělení knih podle obsahu, titul knihy, incipit, explicit, kolofón a tiráž. Bible, biblické překlady, poznámky a slovníky, problematika deuterokanonických knih a apokryfů. Překlady Bible do češtiny. Hledán pojmů v biblickém slovníku a určování citátu v konkordanci. 6. Vnitřní znaky rukopisu: Liturgické knihy - misál, breviář, knihy ordinales. Codex iuris civilis a Codex iuris canonici. Identifikace zlomků liturgických knih. 7. + 8. Zásady pro popis rukopisů, skladba soupisu rukopisů. Interpretace různých popisů rukopisů. 9. Genealogie jako pomocná věda historická, její vznik a předmět zájmu. Základní pojmy a značky používané v genealogii. 10. Vývod, způsob jeho tvoření, ztráta a přesun předků, číslování osob ve vývodu, praktické využití v minulosti. 11. Rozrod, způsob jeho tvoření, ztráta a přesun potomků, číslování osob v rozrodu. Praktické příklady užití. Příbuzensko-pokrevenské tabulky. 12. Prameny genealogického bádání. Vývoj a obsah matrik. 13. Praktická práce s ukázkami matričních záznamů z různých období.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Pracovní činnosti (dílny)
  • Domácí příprava na výuku - 10 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 15 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je posluchačům zprostředkovat základní vhled do kodikologie a genealogie, seznámit je se základní literaturou oboru a naučit je používat správnou terminologii. Úkolem seminářů z kodikologie je naučit posluchače porozumět popisu konkrétního rukopisu a správně jej interpretovat. Zároveň je záměrem semináře zorientovat posluchače v problematice Bible a liturgických knih, vazeb a grafických technik a také dějinách historických fondů českých a moravských knihoven. Úkolem semináře z genealogie je seznámit posluchače se základními druhy výstupů genealogického bádání, pravidly při jejich vytváření a možnostmi jejich praktického využití. Zároveň budou studenti seznámeni s hlavními prameny v genealogii používanými, zejm. s matrikami (včetně jejich historického vývoje).
Z části semináře zaměřené na kodikologii bude základní způsobilostí posluchače rozumět pravidlům pro popis rukopisu, a kvůli tomu se bude muset orientovat v odborné terminologii a naučit se poznávat například písma, různé typy grafických technik a formy knižní vazby. Část semináře zaměřená na genealogii poskytne posluchači přehled o základní terminologii, značkách a postupech v genealogii používaných. Dá mu také základní představu o relevantních pramenech, zejména matrikách.
Předpoklady
Nejsou speciální předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Písemný test

docházka do semináře alespoň 90 % písemný zápočet (interpretace popisu rukopisu, vytvoření rodokmenu a test ze základních pojmů probíraných v semináři)
Doporučená literatura
  • (2000). Seznam unifikovaných názvů pro liturgická díla latinských ritů katolické církve. Praha.
  • BOHATCOVÁ, Mirjam a kol. (1990). Česká kniha v proměnách století. Praha.
  • HAMANOVÁ, Pavlína. (1959). Z dějin knižní vazby od nejstarších dob až do konce 19. století. Praha.
  • HLAVÁČEK, Ivan, KAŠPAR, Jaroslav, NOVÝ, Rostislav. (2002). Vademecum pomocných věd historických. Jinočany.
  • HLAVÁČEK, Ivan. (1994). Úvod do latinské kodikologie. Praha.
  • KRÁSA, Josef a kol. (1990). České iluminované rukopisy 13. - 16. století. Praha.
  • KREJČA, Aleš. (1995). Grafické techniky. Praha.
  • KREJČÍKOVÁ, Jarmila, KREJČÍK, Tomáš. (1987). Základy heraldiky, genealogie a sfragistiky. Praha.
  • LEDNICKÁ, Blanka. (2012). Sestavte si rodokmen: pátráme po svých předcích. Praha.
  • POHANKA, Henry. (2009). Po stopách vlastních předků. Litvínov.
  • PRAŽÁK, Jiří, HOFFMANN, František, KEJŘ, Jiří, ZACHOVÁ, Irena. Zásady popisu rukopisů. , Sborník Národního muzea, C XXVIII, 1983, s. 49-95.
  • TOBOLKA, Zdeněk Václav. (1949). Kniha. Její vznik, vývoj a rozbor. Praha.
  • TOŠNEROVÁ, Marie a kol. Průvodce po rukopisných fondech v České republice. Díl. I.?VI.. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví minor (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví maior (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní