Předmět: Propedeutika historické chronologie a metrologie

« Zpět
Název předmětu Propedeutika historické chronologie a metrologie
Kód předmětu KHI/YCM
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Oppeltová Jana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata seminářů: 1. Seznámení s historickou metrologií jako pomocnou vědou historickou, s předmětem jejího zájmu, užívanými pojmy a metodologií. Základní literatura z historické metrologie. Vznik různých metrologických systémů. 2. Metrologické systémy v českých zemích I. Délkové, plošné a objemové míry a váhy do prosazení dolnorakouských měr a vah, jejich vzájemné vztahy, místní a profesní rozšířenost měr a vah. 3. Metrologické systémy v českých zemích II. Dolnorakouská soustava měr a vah, prosazení metrické soustavy. 4. Zásady převodu historických měr a vah, praktické ukázky. 5. Seznámení s historickou chronologií jako pomocnou vědou historickou, s předmětem jejího zájmu, užívanou terminologií a metodologií. Základní literatura z historické chronologie. Den, měsíc a rok, jejich přesná (astronomická) hodnota, různé způsoby určování kalendáře. Kalendář Francouzské revoluce a další radikální pokusy o změny kalendáře. 6. Juliánská a gregoriánská reforma kalendáře. Římský kalendář a převody dat uváděných dle římského kalendáře 7. Éry a epochy. Bononský kalendář a cisioján. Převody dat uváděných dle těchto způsobů datování. 8. Církevní kalendář I. Svátky sanktorálu, Martyrologium Romanum a jeho reformy. Převody dat, v nichž figurují svátky světců. 9. Církevní kalendář II. Svátky temporálu. Reformy církevního kalendáře. Převody dat uváděných dle církevního kalendáře 10. Začátky roku. Dělení roku a dělení dne. Převody různých historických dat a dalších časových údajů. 11. Indikce, léta panování a pontifikátu a další způsoby určování roku. Převody dat převzatých přímo z historických pramenů I. 12. Určování data velikonoc, velikonoční tabulky a jejich geneze. Sluneční cyklus a chronologické údaje spojené s ním - nedělní písmena, konkurenty, reguláry sluneční). Převody dat převzatých přímo z historických pramenů II. 13. Doplňování neúplných dat, využití nedělních písmen, věčný kalendář. Měsíční cyklus a chronologické údaje spjaté s ním - zlatý počet, stáří měsíce, epakty, reguláry měsíční a písmena martyrologia. Převody dat převzatých přímo z historických pramenů III.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Pracovní činnosti (dílny)
  • Příprava na zápočet - 5 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem seminářů z historické metrologie je seznámit posluchače se vznikem a užíváním různých měrných (délkových, plošných a objemových) i váhových jednotek a vývojem měrných systémů v českých zemích. Na základě těchto informací by absolventi tohoto semináře měli dokázat převádět různé měrné a váhové údaje ze středověkých pramenů české a moravské provenience. Cílem seminářů z historické chronologie je posluchačům představit základní pravidla pro měření času a různé podoby i reformy kalendáře. Na ně naváže objasnění dalších chronologických pojmů a jejich funkcí. Prakticky se budou posluchači učit převádět denní data uváděná dle římského a bononského počtu, dle svátků církevního kalendáře a podle cisiojánu a také doplňování neúplných dat.
Posluchač se orientuje v základní literatuře, terminologii používané v historické metrologii i v historické chronologii a dokáže převádět délkové, plošné i objemové míry a váhy a to na základě dostupné literatury. Obdobně umí určit historická data uváděná dle římského a bononského počtu, dle církevního kalendáře a podle cisiojánu podle chronologických tabulek a to včetně neúplných. Bude rozumět i dalším chronologickým údajům, které může využít ke konkretizaci svého převodu.
Předpoklady
Předmět neklade žádné předběžné požadavky na studenta, výhodou bude základní znalost či paralelní studium latinského a německého jazyka.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Písemný test

docházka do semináře alespoň 90 %; písemný test z historické metrologie a chronologie (převod konkrétních údajů)
Doporučená literatura
  • ADAM, Adolf. (1997). Liturgický rok. Historický vývoj a současná praxe. Praha.
  • BĚLOHLÁVEK, Miloslav. (1984). Staré míry, váhy a peníze. Stručný přehled. Plzeň.
  • BLÁHOVÁ, Marie. (2001). Historická chronologie. Praha.
  • DOSKOČIL, Karel. Vývoj cisiojánu u nás. , Sborník historický 6, 1959, s. 97-170.
  • EMLER, Josef. (1876). Rukověť chronologie křesťanské, zvláště české. Praha.
  • FRIEDRICH, Gustav. (1934). Rukověť křesťanské chronologie. Praha.
  • HLADÍK, Čestmír. Metrologický přehled. , Archivní časopis 3, 1953, s. 87-114.
  • HLAVÁČEK, Ivan. Cirkevní kalendář a čeští světci v datovací praxi diplomatického a vyprávěcího materiálu přemyslovských Čech. , Acta Universitatis Carolinae 1971, Z pomocných věd historických. Studia historica 6-7, s. 39-63.
  • HLAVÁČEK, Ivan. Chronologie a její studium v českých zemích. , Sborník archivních prací 28, 1978, s. 410-423.
  • HOFFMANN, Gustav. (1984). Metrologická příručka pro Čechy, Moravu a Slezsko do zavedení metrologické soustavy. Plzeň.
  • HOFFMANN, Gustav. Vývoj, stav a úkoly naší metrologie. , Archivní časopis 24, 1974. s. 215-222.
  • KREJČÍK, Adolf Ludvík. (1933). Rejstřík jmenný a věcný k dílu Augusta Sedláčka Paměti a doklady o staročeských mírách a váhách. Praha.
  • MICHAL, Stanislav. Měření času a vývoj hodinářské výroby. , Sborník národního technického muzea 5, 1968, s. 16-110.
  • NODL, Martin. Čas a minulost ve vnímání vesničanů pozdněstředověkých Čech. , Listy filologické 121, 1998, s. 255-275.
  • SEDLÁČEK, August. (1923). Paměti a doklady o staročeských mírách a váhách. Praha.
  • SEDLÁK, Vladimír. Tabulky k převádění dat historických pramenů. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví minor (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví maior (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní