Předmět: Movité artefakty středověku a novověku

« Zpět
Název předmětu Movité artefakty středověku a novověku
Kód předmětu KHI/6MASN
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Nováček Karel, doc. Mgr. Ph.D.
  • Šlézar Pavel, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah: 1. Úvod užívané deskripční systémy, analýzy, interpretace. 2. Teorie artefaktu, transformační procesy. Variabilita účelu a užití. 3. Výrobní postupy a technologie. 4. Doklady řemesel 5. Keramické nádobí 6. Kovové artefakty 7. Dřevěné artefakty 8. Skleněné artefakty 9. Artefakty z kůží a textilií 10. Kamenné artefakty 11. Kamnářská keramika 12. Stavební keramika

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
  • Domácí příprava na výuku - 25 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 25 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cvičení bude zaměřeno na materiální kulturu raného a vrcholného středověku a novověku. Kromě teorie artefaktů, archeologických pramenů, jejich transformací, variability účelu a užití, budou přiblíženy i výrobní postupy a technologie. Část cvičení bude zaměřena i na problematiku řemesel ve městech i na venkově a jejich odrazu v archeologických pramenech. Mezi hlouběji probíraná témata patří především artefaktové prameny: keramika, kov, dřevo, kůže, kámen. Demonstrovány budou metodické postupy práce s archeologickými prameny, jejich analýza, deskripce, syntéza struktur a interpretace. Kromě obecných morfologicko-typologických znaků keramiky bude nastíněna problematika existence keramických okruhů v Čechách a na Moravě a otázky distribuce keramických výrobků. Mezi další tematické okruhy cvičení bude zařazena ikonografie u specifických keramických výrobků: kamnářské keramiky a dlaždic.
Dobrá orientace ve studované problematice.
Předpoklady
Pro absolvování tohoto předmětu se vyžadují základní orientace ve starších dějinách (zejm. středověk, novověk) a archeologii středověku. Nutná je také znalost probírané problematiky v předmětech bakalářského studia Artefaktuální archeologie I V.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Písemný test

Aktivní účast ve výuce. Zápočtový test (identifikace jednotlivých artefaktů).
Doporučená literatura
  • Beranová, M.; Lutovský, M. (2009). Slované v Čechách. Archeologie 6.?12. století.. Praha.
  • Březinová, H. (2007). Textilní výroba v českých zemích ve 13.?15. století. Poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů. Praha; Brno.
  • Pavlík, Č.; Vitanovský, M. (2004). Encyklopedie kachlů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Ikonografický atlas reliéfů na kachlích gotiky a renesance. Praha.
  • Petráň, J. a kol. (1985). Dějiny hmotné kultury I/2. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archeologie (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní