Předmět: Movité artefakty paleolitu a mezolitu

« Zpět
Název předmětu Movité artefakty paleolitu a mezolitu
Kód předmětu KHI/6MAPM
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novák Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do problematiky movitých artefaktů paleolitu a mezolitu rozdělení, užívané deskripční systémy, metody a možnosti jejich analýzy a interpretace. 2. - 5. Štípaná kamenná industrie - principy výroby, základní terminologie a morfometrické vlastnosti artefaktů; používané kamenné suroviny zdrojové oblasti a základní metody určování; formální technologická a typologická deskripce, dynamická technologická analýza, koncept operačních řetězců; metodické postupy analýzy a tvorba databáze, kresební a fotografická dokumentace; případové studie analýzy ŠI, práce s konkrétním archeologickým materiálem, experimentální štípání kamenných artefaktů. 6. Hrubotvará a broušená kamenná industrie - základní deskripce artefaktů, hlavní rozdíly, možnosti analýzy, případové studie, práce s konkrétním archeologickým materiálem. 7. - 8. Industrie z kosti, parohu a mamutoviny - charakteristika jednotlivých materiálů a jejich odlišností; technologie výroby; typologická klasifikace; postupy deskripce, analýzy a dokumentace; analýza a interpretace pracovních stop; případové studie, práce s konkrétním archeologickým materiálem. 9. Dekorativní a umělecké předměty z organických materiálů. 10. Keramika - zoomorfní a antropomorfní plastika, modelované hrudky, dermatoglyfy a otisky textilu a jiných struktur, analytické a dokumentační postupy, případové studie. 11. Artefakty z jiných materiálů - terciérní fosilie, dřevo a jiné organické materiály. 12. - 13. Artefakty vs. ekofakty definice a problematika rozlišitelnosti. Specifika exkavace jednotlivých skupin artefaktů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Domácí příprava na výuku - 25 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 25 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cvičení bude zaměřeno na hmotní kulturu období paleolitu a mezolitu. Studentům budou na konkrétních příkladech postupně představovány jednotlivé druhy movitých artefaktů z kamene, kosti, parohu, mamutoviny, keramiky a dalších dochovaných materiálů, a to v typologickém, funkčním, sociálním a symbolickém kontextu. Nebude opomenuta ani chronologie vývoje a kulturní zařazení jednotlivých skupin artefaktů, problematika uložení artefaktů v kontextu reálných archeologických situací a problematika rozlišení ekofaktů ve vztahu k artefaktům. Dále budou demonstrovány metodické postupy práce s archeologickými prameny, tzn. cesta artefaktu od jeho vyzvednutí na lokalitě, přes jeho deskripci, analýzu až po konečnou interpretaci a publikaci. Studenti se také samostatně, na konkrétním nálezovém materiálu, pokusí popsat a analyzovat vybranou skupinu artefaktů deskripce, tvorba databáze, kresební, příp. fotografická dokumentace.
Orientace ve studované problematice a odborné literatuře, schopnost zvolit vhodný metodický postup práce s různými druhy archeologických pramenů, samostatně analyzovat a interpretovat jednotlivé skupiny movitých artefaktů.
Předpoklady
Základní orientace v problematice paleolitu a mezolitu, nutná znalost probírané problematiky v předmětech bakalářského studia Artefaktuální archeologie I-V, je doporučeno absolvování předmětu Aktuální trendy v archeologii paleolitu a mezolitu v ZS a zapsání předmětu Metody a interpretace paleolitického výzkumu v LS.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Účast na výuce (26 hodin = 1 kredit); studium informačních zdrojů a příprava na zápočet (50 hodin = 2 kredity).
Doporučená literatura
  • Andrefsky. W. Jr. (1998). Lithic, macroscopic approaches to analysis. Cambridge manuals in archaeology. Cambridge.
  • Bordes, F. (1961). Typologie du Paléolithique ancien et moyen, 2 vols. Mémoires de l'Institut Préhistoriques de l'Université de Bordeaux 1. Bordeaux.
  • Brézillon, M.N. (1971). La Dénomination des Objects de Pierre Taillée. Matériaux pour un vocabulaire des préhistories de langue francaise.. Paris.
  • Cziesla, E.; Eickhof, S.; Arts, N.; Winter, D. (eds.). (1990). The Big Puzzle. Studies in Modern Archaeology 1. Bonn.
  • Dauvois, M. (1976). Précis de dessin dynamique et structural des industries lithiques préhistoriques..
  • de Sonneville-Bordes, D.; Perrot, J. (1953). Essai d'adaptation des méthodes statistiques au Paléolithique supérieur. , Societé Préhistoire Francaise L.
  • Hahn, J. (1993). Erkennen und Bestimmen von Stein- und Knochenartefakten. Einführung in die Artefaktmorphologie. Tübingen, Archaeologica Venatoria 10.
  • Inizan, M.L.; Reduron-Ballinger, M.; Roche, H.; Tixier, J. (1995). Technology and Terminilogy of Knapped Stone.
  • Laplace, G. (1968). Recherches de Typologie analytique.
  • Semenov, S.A. (1964). Prehistoric technology. London.
  • Svoboda, Jiří. (2009). Čas lovců. Aktualizované dějiny paleolitu.. Brno.
  • Zelinková, M.; Lázničková-Galetová, M. (2007). Industrie z tvrtdých živočišných materiálů doby kamenné II.. Praha.
  • Zelinková, M.; Lázničková-Galetová, M. (2007). Industrie z tvrtdých živočišných materiálů doby kamenné I.. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archeologie (2019) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní