Vyučující
|
-
Peřinová Markéta
-
Kalábková Pavlína, Mgr. Ph.D.
-
Novák Martin, Mgr. Ph.D.
-
Nerudová Zdeňka, Mgr. Ph.D.
-
Nováček Karel, doc. Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Různý - dle aktuální nabídky zveřejněné na: https://stag.upol.cz/portal/studium/prohlizeni.html?pc_pagenavigationalstate=H4sIAAAAAAAAAGNgYGBkYDG2NDQWZmQAsTmKSxJLUr1TK8E8EV1LIyNjY3MjA2MzC1MTczNDcyNToAwDAGH_FxM4AAAA#prohlizeniSearchResult Například: Počátky neolitizace (Ivana Vostrovská). Vybrané kapitoly z období popelnicových polí a doby halštatské (Martin Golec). Vybrané kapitoly z doby římské a stěhování národů (Tomáš Zeman). Monastická archeologie (Karel Nováček). V ZS 2019/2020 bude realizována přednáška: Paleolitické technologie, reflexe člověka a společností v kontextu přírodních podmínek. Přednáší doc. Mgr. Zdeňka Nerudová, Ph.D. (externí vyučující, Ústav Anthropos MZM v Brně). Tematicky budou členěny do následujících okruhů: A. Kámen a jeho využití na štípané, broušené a hrubotvaré artefakty. Surovinové zdroje Moravy a přilehlých oblastí, způsoby jejich exploatací, využívání v paleolitu, distribuce. Rozpoznání artefaktů, jejich popis, základní terminologie. B. Dřevo. Nálezy, způsoby výroby, terminologie, využití. C. Industrie tvrdých živočišných tkání. D. Interpretace nálezů. Problematika povrchových nálezů. Zjišťování pracovních stop na nástrojích a jejich význam pro určení sídelní aktivity. E. Rekonstrukce života na sídlišti na základě dostupných archeologických nálezů za pomoci přírodovědných analýz. Mobilita paleolitických populací, etnologické paralely, praktičnost versus estetika. Jednotlivé okruhy budou prezentovány v kontextu časovém; vyzdviženy budou typické produkty, způsoby jejich výroby, chování člověka a jeho vazba na krajinu.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
- Účast na výuce
- 5 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 25 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 20 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Přednášky rozšiřují stabilní penzum vyučované látky bakalářského studia o speciálně zaměřená témata a výsledky aktuálních výzkumů v České republice i zahraničí. Seznamují rovněž s konkrétní (vybranou) problematikou pravěkého, protohistorického nebo historického kulturního vývoje (např. počátky neolitizace, vybrané kapitoly z výzkumu neolitu a eneolitu, monastická archeologie, montánní archeologie, archeologie modernity ad.). Seznamují studenty s klíčovými vědeckými osobnostmi české a moravské archeologie. Studenti si pětkrát během studia zvolí z aktuální nabídky přednáškových cyklů. V ZS 2019/2020 bude realizována přednáška: Paleolitické technologie, reflexe člověka a společností v kontextu přírodních podmínek. Přednáší doc. Mgr. Zdeňka Nerudová, Ph.D. (externí vyučující, Ústav Anthropos MZM v Brně). Přednášky jsou zaměřeny na komplexní poznání různých paleolitických technologií v průběhu od starého do pozdního paleolitu v kontextu přírodního prostředí. Geograficky bude pojednáváno zejména o českém a moravském prostředí.
Orientace v některých specializovaných tématech aktuální archeologie.
|
Předpoklady
|
Základní orientace v nejstarších dějinách našeho území.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Účast na vstupním tutorialu - 1 hod: seznámení s obsahem a způsobem studia předmětu, výběr tématu práce. Účast na průběžném tutorialu: 4 přednášky věnované vybraným kapitolám. Konzultace - nejméně dvě konzultace na začátku a v průběhu semestru: stanovení postupu individuálního studia a zadání úkolů. Podle potřeby studenta jsou možné další průběžné konzultace. Student má možnost zvolit si formu průběhu konzultace s vyučujícími, a to buď formou osobního setkání, nebo přes mail, skype, facebook apod. Kontrola studia je řešena zadáním série úkolů, jež bude muset student splnit mezi konzultacemi. Požadavky doc. Nerudové: 1. Účast na přednáškách; 2. Kolokvium - pohovor (orientace v odpřednášené problematice); 3. Krátká ústní prezentace vybrané odborné studie (zadané vyučujícím).
|
Doporučená literatura
|
-
Jiráň, L. ? Venclová, N. (eds.). (2007). Archeologie pravěkých Čech 1?8.. Praha.
|