Předmět: Zobrazovací metody pohyb. systému

« Zpět
Název předmětu Zobrazovací metody pohyb. systému
Kód předmětu KFA/ZOMPO
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Spáčilová Kateřina, MUDr.
Obsah předmětu
Indikační oblasti pro vyšetření pohybového systému rentgenem, ultrazvukem, CT a magnetickou rezonancí. Základní patologické obrazy při vyšetření pohybového systému - traumatické, zánětlivé, degenerativní a nádorové změny. Indikace a kontraindikace vyšetření pohybového systému magnetickou rezonancí - praktická účast při vyšetření na pracovišti magnetické rezonance. Vyšetření krční a hrudní páteře se zaměřením na vadné držení, diskopatie, degenerativní změny, míšní léze. Vyšetření bederní páteře se zaměřením na vadné držení, diskopatie, degenerativní změny, míšní léze a nestability. Zobrazení ramenního kloubu se zřetelem na poškození manžety rotátorů a impingement syndrom. Zobrazení loketního kloubu a zápěstí s důrazem na radiální a ulnární epikondylitidu a karpální nestability. Zobrazení kolenního kloubu zvláště posttraumatických stavů s lézemi menisků a vazů. Zobrazení kyčelního kloubu k průkazu avaskulární nekrózy, lézí labra a femoroacetabulárního impingementu. Zobrazení hlezenního kloubu s důrazem na nestability talokrurálního kloubu, lézi vazů v oblasti kotníků a lézi Achillovy šlachy. Zobrazení měkkých tkání k důkazu úponových tendinopatií, myopatií, ruptur svalů, zánětů a nádorů. Využití funkční magnetické rezonance pro praxi fyzioterapeuta.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace
Výstupy z učení
Cílem předmětu je získání nadstavbových znalostí z oblasti zobrazovacích metod pohybového systému, které bude aplikovat student ve své praxi. Tento předmět rozšiřuje již nabyté vědomosti ze zobrazování pohybového systému o nejmodernější diagnostické zobrazovací postupy tak, aby student rozuměl vyhodnoceným rentgenovým snímkům, dokumentaci ultrazvukového a CT vyšetření a nálezům magnetické rezonance. Magnetická rezonance má v diagnostice poruch pohybového systému zásadní postavení, znalost interpretace obrazu má tak přínos pro rehabilitační a fyzioterapeutickou praxi.
Student je schopen využít poznatky a dovednosti získané v rámci předmětu zobrazovací metody ve své klinické praxi.
Předpoklady
Předpokladem ke studiu tohoto předmětu je dostatečná znalost anatomie muskuloskeletálního systému.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Aktivní přístup v teoretické výuce a účast na vyšetření na pracovišti magnetické rezonance.
Doporučená literatura
  • Atlas, S. W. (2017). Magnetic resonance imaging of the brain and spine. Philadelphia: Wolters Kluwer..
  • Bushong, S. C., & Clarke, G. (2015). Magnetic resonance imaging: Physical and biological principles. St. Louis: Elsevier..
  • Kwong, R. Y., Jerosch-Herold, M., & Heydari, B. (2019). Cardiovascular magnetic resonance imaging. New York: Human Press.
  • Mechl, M., Tintěra, J., Žižka, J. et al. (2014). Protokoly MR zobrazení. Praha: Galén..
  • Pauček, B., & Smékal, D. (2018). Vyšetření ramenního kloubu magnetickou rezonancí: S podrobným popisem nálezů u omezení pohybu a u bolestivých stavů ramene. Olomouc: Vydavatelství UP..
  • Seidl, Z., & Vaněčková, M. (2007). Magnetická rezonance hlavy, mozku a páteře. Praha: Grada..
  • Seidl, Z. et al. (2012). Radiologie pro studium a praxi. Praha: Grada..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Aplikovaná fyzioterapie (2020) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní