Předmět: Repetitorium klinické praxe

« Zpět
Název předmětu Repetitorium klinické praxe
Kód předmětu KFA/RKP
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Bundilová Hana, Mgr. Ph.D.
  • Raisová Kateřina, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Studium dokumentace pacientů. Konzultace nastudované dokumentace konkrétního pacienta s magistry fyzioterapie. Návrh krátkodobého a dlouhodobého rehabilitačního plánu. Vlastní rehabilitační praxe pod dohledem magistrů fyzioterapie (s možností konzultace s lékařem).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
  • Účast na výuce - 52 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 2 hodiny za semestr
Výstupy z učení
Předmět určen pro studenty, kteří absolvují část studia v zahraničí (Erasmus, Erasmus Mundus). Klinická praxe studentů probíhá na rehabilitačních pracovištích R.R.R. Centra v Olomouci, lůžkových odděleních Fakultní nemocnice v Olomouci, rehabilitačních odd. Vojenské nemocnice v Olomoci, v Železniční nemocnici v Olomouci, CLR Centru a Lázních Slatinice.
Student využívá získané znalosti a zkušenosti v běžné rehabilitační praxi Student je schopen z naučených fyzioterapeutických postupů zvolit metodu léčby vhodnou pro daného pacienta a prakticky ji aplikovat v klinické praxi.
Předpoklady
Znalosti z teoretických i praktických předmětů - kineziologie a vyšetřovací metody, základy kinezioterapie, speciální kinezioterapie, interna, chirurgie, ortopedie, traumatologie, neurologie.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta

100% účast na praxích Pracovní oblečení a obuv. Doporučení: goniometr, neurologické kladívko. Vedení deníku klinické praxe, vypracování 2 kazuistik.
Doporučená literatura
  • Dvořák, R. (2007). Základy kinezioterapie. Olomouc: Univerzita Palackého.
  • Janda, V. (1995). Funkční svalový test. Praha: Grada.
  • Opavský, J. (2003). Neurologické vyšetření v rehabilitaci pro fyzioterapeuty. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Smékal, D. (2006). Funkční hodnocení pohybového systému v kinantropologických studiích : měření zkrácených svalů, funkční testy páteře a hodnocení hypermobility. Olomouc:Vydavatelství Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Véle, F. (2006). Kineziologie: přehled klinické kineziologie a patokineziologie pro diagnostiku a terapii poruch pohybové soustavy. Praha: Triton.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (2016) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (2020) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní