Předmět: Odborná praxe 3

« Zpět
Název předmětu Odborná praxe 3
Kód předmětu KFA/ODP3
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Bundilová Hana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Student v průběhu semestru absolvuje jeden třítýdenní blok odborné praxe na vybraném pracovišti. Je mu určena osmihodinová denní pracovní doba (tato odpovídá 10 hodinám vyučovacím). Student si volí z nabídky smluvních pracovišť navržených katedrou a zajištěných fakultou. Má-li student požadavek na absolvování odborné praxe v jiném pracovišti, nezajištěném fakultou, je to možné na základě zajištění individuální smlouvy a zdůvodnění, proč je působení studenta na tomto pracovišti důležité pro jeho další profesní rozvoj. Tematické okruhy: Tematické okruhy jsou určeny dle charakteru zvoleného pracoviště pro výkon odborné praxe (fakultní nemocnice, nemocnice, odborná léčebna, lázně, specializované ambulance). Student si vede záznamy o diagnózách a výkonech, se kterými se na pracovišti setkal, a to jak pasivně (formou účasti na vizitách, rehabilitačních konferencích pracoviště či pozorováním činnosti členů rehabilitačního týmu), tak aktivně při výkonu diagnostických, terapeutických či administrativních činností dle určení školitele. Jedná se o souvislou třítýdenní praxi.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je získat uplatnění teoretických znalostí a praktických dovedností získaných během studia. Tyto budou využity při třítýdenní kontinuální stáži na zdravotnickém pracovišti poskytujícím rehabilitační péči.
Student využívá získané znalosti a zkušenosti v běžné rehabilitační praxi. Student je schopen z naučených fyzioterapeutických postupů zvolit metodu léčby vhodnou pro daného pacienta a samostatně ji prakticky aplikovat v klinické praxi.
Předpoklady
Anatomie, fyziologie, kineziologie, fyzikální terapie, kinezioterapie.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Absolvování předmětu KPX1 a KPX2. Platné očkování proti hepatitidě typu B - záznam od praktického lékaře. Vlastní pracovní obuv a oděv, základní vyšetřovací pomůcky - goniometr, krejčovský metr, neurologické kladívko.
Doporučená literatura
  • Léčebná rehabilitace v interním lékařství.
  • Angerová, M., Hoskovcová, A., Kobesová, A., Kříž, J., Vacek, J., & Wurstová, I. (2017). Léčebná rehabilitace u neurologických diagnóz. Praha: Nakladatelství Dr. Josef Raabe..
  • Dyrhonová, O., Máček, M., Smolíková, L., & Blanka Vlčková (2017). Léčebná rehabilitace v pediatrii. Praha: Nakladatelství Dr. Josef Raabe.
  • Gillen, G. (2015). Stroke rehabilitation. A Function-Based Approach (4th ed.). USA: Elsevier Books.
  • Havlíčková, M., Hradil, V., Kálal, J., Knoppová, T., & Křížek, T. (2017). Léčebná rehabilitace ve vybraných oborech. Praha: Nakladatelství Dr. Josef Raabe..
  • Herdman, S. (2007). Vestibular rehabilitation (3rd ed.). Philadelphia: F. A. Davis Company.
  • Hoskovcová, M., Hradil, V., Jandová, D., Michalíček, P., & Jan Vacek (2017). Léčebná rehabilitace bolestivých stavů hybné soustavy. Praha: Nakladatelství Dr. Josef Raabe..
  • Jankovský, J. (2006). Ucelená rehabilitace dětí s tělesným a kombinovaným postižením: somatopedická a psychologická hlediska. Praha: Triton.
  • Kolář, P. a kol. (2017). Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén.
  • Kršek, P., Lebl, J., Černý P., Doušová, D., Kolář, P., Kraus, J., Kynčl, M. et al. (2020). Dětská mozková obrna. Mezioborový přístup. Praha: Galén.
  • Kubíček, M., Jandová, D., &Veselá, I. (2017). Léčebná rehabilitace v ortopedii a revmatologii. Praha: Nakladatelství Dr. Josef Raabe.
  • LIPPERTOVÁ- GRÜNEROVÁ, M. (2005). Neurorehabilitace.. Praha: Galén.
  • Lippertová-Grünerová, M. (2009). Trauma mozku a jeho rehabilitace. Praha: Galén.
  • Lippertová-Grünerová, M. (2016). Rehabilitace po náhlé mozkové příhodě. Praha: Grada.
  • Poděbradská, R. (2018). Komplexní kineziologický rozbor. Praha: Grada..
  • Švestková, O., Angerová, Y., Druga, R., Pfeiffer, J., & Votava, J. (2017). Rehabilitace motoriky člověka. Praha: Grada.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (2016) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta tělesné kultury Studijní plán (Verze): Aplikovaná fyzioterapie (2020) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní