Předmět: Aplikovaná kineziologie 1

« Zpět
Název předmětu Aplikovaná kineziologie 1
Kód předmětu KFA/AKIN1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tošnerová Vlasta, doc. MUDr. CSc.
Obsah předmětu
1. Historie a současnost kineziologie, mikro- a makro morfologické obory, vývojová a srovnávací anatomie, logistika a kontrola řízení pohybu. 2. Konstituce a kondice. Princip determinace struktury a funkce. Diskutované otázky pro rehabilitaci. 3. Vývoj, růst a zrání struktur a funkcí hybného systému, morfogenetické aspekty. 4. Ontogenetický vývoj muskuloskeletálního aparátu, embryonální a fetální fáze, mechanismy vývoje a jejich řízení, morfogenetické podněty, osifikace a růst kostí, eutrofické mechanismy vaziva a kosterních svalů. 5. Hybný systém jako funkční celek více podsystémů. Funkční pohled na stavbu a chování jednotlivých tkání pohybového systému. 6. Funkční anatomie kloubu. Artikulující kosti, kloubní pouzdro, kloubní vazy, kolemkloubní (oligo- a multisegmentové) svalstvo, přídatná zařízení kloubní a šlachová, cévní zásobení kloubu, inervace kloubu. Kloubní biomechanika, statika, kinematika a tribologie. Tvar a orientace kloubních plošek. 7. Vývojová a srovnávací anatomie některých kostí a kloubů, významných v pohybové patologii a pro rehabilitaci pohybu. 8. Pojivové tkáně. Vazivo, jeho buněčná a podbuněčná stavba, hystereze a další významné aspekty pro rehabilitaci. 9. Pojivové tkáně. Chrupavka a kost. Významné charakteristiky buněčné a mikrobuněčné stavby a funkcí pro rehabilitaci. 10. Kosterní svalová tkáň. Významné charakteristiky buněčné a subbuněčné morfologie a fyziologie pro pohyb, jeho poruchy a jejich rehabilitaci. 11. Detailní pohled na typy svalových vláken, jejich metabolismus, detailně: motorická jednotka, jednotlivé typy funkčního zapojení a řízení kosterních svalů. 12. Typy svalové kontrakce, "volní", "mimovolní" a "samovolná", funkční anatomie průběhu a úponů kosterních svalů, vícesegmentové svaly. 13. Neurofyziologické a neuroanatomické podklady pohybového chování, poruch a možnosti rehabilitace. Neuronální okruh, síť, plasticita struktur CNS, praktické interpretace pro rehabilitaci pohybu.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 10 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 18 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět seznamuje studenty se základy morfologické a funkční kineziologie z pohledu kliniky funkční pohybové patologie, její léčby a rehabilitace.
Student využívá získané znalosti v rámci klinické praxe, student je schopen zvolit vhodnou vyšetřovací metodu a techniku a prakticky ji aplikovat v rámci komprehensivní léčby.
Předpoklady
Předpokladem ke studiu tohoto předmětu je dostatečná znalost anatomie, kineziologie, fyziologie a neurofyziologie řízení pohybu.

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test

zápočtový test
Doporučená literatura
  • Čihák, R. (1987). Anatomie 1. Praha:Avicenum.
  • Čihák, R. (1997). Anatomie 3. Praha: Grada.
  • Hengeveld, E., Banks, K. (2005). Maitland's Peripheral Manipulation, 4th ed.. London: Elsevier.
  • Lánik, V. (1990). Kineziológia. Martin: Osveta.
  • Maitland, G., Hengeveld, E., Banks, K., English, K. (2005). Maitland's Vertebral Manipulation, 7th ed.. London: Elsevier.
  • Moore, K. L., Persaud, T. V. (1998). The Developing Human. Philadelphia: Saunders.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr