Předmět: Uměnovědný seminář

« Zpět
Název předmětu Uměnovědný seminář
Kód předmětu KDU/ASFD
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hain Milan, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Balada o vojákovi (Grigorij Čuchraj, 1959) Neodeslaný dopis (Michail Kalatozov, 1959) Je mi dvacet let (Marlen Chucijev, 1964) Stíny zapomenutých předků (Sergej Paradžanov, 1964) Komisařka (Alexandr Askoldov, 1967) Prosba (Tengiz Abuladze, 1967) Liška a zajíc, Ježek v mlze, Pohádka pohádek (Jurij Norštejn, 1973, 1975, 1979) Děrsu Uzala (Akira Kurosawa, 1975) Vzestup (Larisa Šepiťko, 1977) Jdi a dívej se (Elem Klimov, 1985) Ašik-Kerib (Sergej Paradžanov, 1988) Literatura BORDWELL, David, THOMPSONOVÁ, Kristin. Dějiny filmu. Přehled světové kinematografie. Praha : Akademie múzických umění v Praze a Nakladatelství lidové noviny, 2011. BORDWELL, David, THOMPSONOVÁ, Kristin. Umění filmu: Úvod do studia formy a stylu. Praha : Nakladatelství Akademie múzických umění, 2011. THOMPSONOVÁ, Kristin. Neoformalistická filmová analýza: jeden přístup, mnoho metod. Iluminace 10, 1998, č. 1, s. 5 - 36.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Téma: Sovětská kinematografie v letech 1956-1991 Vyučuje: Mgr. Andrej Chovanec Seminář je zaměřen na analýzu vybraných sovětských filmů z období od začátku tzv. "tání" až po rozpad SSSR (1956-1991).
Student nabude detailní poznatky o výstavbě divadelního a filmového díla v kontextu uměleckého druhu, stylu a žánru, které upotřebí v další praxi v oboru (kritika, odborná publicistika, dramaturgická činnost atd.).
Předpoklady
Znalost hlavních složek divadelní a filmové struktury a orientace v základních termínech oboru divadelní a filmová studia. Předměty nezbytné pro absolvování disciplíny: Úvod do studia filmu, Úvod do studia divadla, Proseminář oborové metodologie.

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

75 % účast na výuce odevzdání analýzy vybraného filmu o rozsahu 4 normostrany (7200 znaků) a její prezentace na hodině znalost zadaných filmů, odevzdávání domácích úkolů a aktivita na hodinách
Doporučená literatura
  • Bordwell, D. (1997). On the history of film style. Cambridge, Mass: Harvard University Press.
  • Gomery, Douglas - Allen, Richard. (1985). Film History. Theory and Practice. New York.
  • Grossman, J., Holý, J., Pokorná, T., Havel, V., Holý, J., & Pokorná, T. (1991). Analýzy. Praha: Československý spisovatel.
  • Pavis, P., Ubersfeld, A., & Jobertová, D. (2003). Divadelní slovník. Praha: Divadelní ústav.
  • Thompson, K., & Bordwell, D. (1990). Film art: an introduction. New York: McGraw-Hill.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Uměnovědná studia (2015) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní