Předmět: Cyrilometodějská tematika v českých církevních dějinách

« Zpět
Název předmětu Cyrilometodějská tematika v českých církevních dějinách
Kód předmětu KCD/CMCCD
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 3
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jonová Jitka, doc. PhDr. Th.D.
Obsah předmětu
ZS: 1. Prameny k dějinám Velké Moravy, písemné a hmotné (archeologické) 2. Počátky christianizace západních Slovanů 3. Moravské knížectví, vznik a vývoj 4. Bratři Konstantin-Filosof a Metoděj 5. Byzantská cyrilometodějská misie I. 6. Byzantská cyrilometodějská misie II. 7. Velkomoravská říše, vznik a zánik 8. Morava po zániku Velkomoravské říše 9. Kontinuita církevní organizace do vzniku olomouckého biskupství 1063 10. Vznik a vývoj cyrilometodějského světeckého kultu (středověk a raný novověk) 11. Vznik velkomoravské tradice a její vývoj ve středověku a novověku 12. Velehradská otázka, lokalizace centra Velkomoravské říše LS: 1. Počátky rozvoj archeologického bádání na Moravě 2. Výzkumy na Velehradě a Modrá 3. Výzkumy po 2. světové válce: St. Město, Mikulčice, Pohansko 4. Otázka hrobu sv. Metoděje 5. Současný stav archeologického bádání 6. Velkomoravská architektura a její vzory 7. Cyrilometodějský kult v 19. a 20. století (J. Jonová) 8. Průběh cyrilometodějských poutí na Velehradě v 19. století. (J.J.) 9. Papežské encykliky ke sv. Cyrilu a Metodějovi (Lev XIII. a Grande Munus, Pius XI., Pavel VI. a Jan Pavel II.) 10. Velehradské unionistické kongresy a šíření cyrilometodějského kultu. (J. J.) 12. Velehradské pouti ve 20. století. (J. J.)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poznání cyrilometodějské problematiky v průběhu dějin církve a dějin střední Evropy. Vytvoření předmětu bylo podpořeno v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti se mají naučit chápat kontinuitu, složitost i relativitu vývoje cyrilometodějské problematiky a dospět tak ke schopnosti utvořit si samostatný úsudek k této problematice v současnosti.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Osvojení si základní literatury, aktivní účast na hodinách a exkurzích, písemný referát, závěrečné kolokvium Účastník je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
Doporučená literatura
  • František Dvorník. (1999). Zrod střední a východní Evropy. Mezi Byzancí a Římem. Praha.
  • Měřínský, Z. (2006). České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu II.. Praha.
  • Pojsl Miloslav. (2003). Dvanáct století naší architektury. Olomouc.
  • Pojsl Miloslav. (2006). Sepulkrální památky na Moravě a ve Slezsku do roku 1420. Olomouc.
  • Vašica, J. Literární památky epochy velkomoravské 863 ? 885. Praha 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Cyrilometodějská teologická fakulta Studijní plán (Verze): Katolická teologie (2) Kategorie: Filozofie, teologie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní