Předmět: Ekologie živočichů

« Zpět
Název předmětu Ekologie živočichů
Kód předmětu EKO/PGSEZ
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 15
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tkadlec Emil, prof. MVDr. CSc.
Obsah předmětu
Základní pojmy a rozdělení ekologie živočichů, prostředí, faktory, tolerance, vliv na ontogenezi a fylogenezi, procesy adaptace, abaptace, speciace a domestikace. Záření, zdroje, spektrum, intenzita, vliv na živočichy, vnímání světla a reakce na světlo, světlo jako primárně periodický faktor, fotoperiodismus, biologické rytmy. Teplota, teplo, závislost biolog. dějů na teplotě termobiologické typy živočichů, typy adaptací na chlad a teplo, hibernace. Allenovo, Glogerovo, Jordanovo pravidlo, Dehnellův fenomén. Voda jako prostředí, specifické vlastnosti vodního prostředí a působení fyzikálních a chemických faktorů, hlavní limitní faktory pro živočichy (hustota, obsah plynů, salinita, hydrostatický tlak, proudění, tepelná vodivost, povrchové napětí). Specifické adaptace, základní rozdělení typů vod. Suchozemské prostředí, specifické vlastnosti a působení fyzikálních a chemických faktorů, hlavní limitní faktory pro živočichy, specifické adaptace (gravitace, hustota a proudění vzduchu, obsah plynů, atmosférický tlak atd.) Voda v suchozemských ekosystémech, příjem a potřeba vody suchozemskými živočichy, adaptace na nedostatek. Adaptace na přítomnost kapalné, plynné a pevné fáze vody. Půda jako prostředí, specifické vlastnosti půdy a jejich význam pro živočichy, adaptace fauny na půdní prostředí (struktura, textura, obsah vody a plynů, chemické vlastnosti). Zooedafon jako specifické společenstvo, podíl na obsahu organických látek a jeho význam v koloběhu živin. Jedinec - populace - druh, vnitrodruhové vztahy, teritorium, home range, areál, izolace a vytváření skupin, Aleeho princip. Populace, hlavní charakteristiky (natalita, mortalita, migrace, věkové složení, abundance denzita). Potrava jako ekologický faktor, potravní typy, formy výživy, adaptace na příjem potravy. Selektivní příjem potravy, přechod na náhradní potravu. Mezidruhové vztahy, vliv interakcí pro jednotlivé populace a společenstva, vliv na rovnováhu mezi populacemi. Společenstva, typy společenstev, komplexní a dílčí společenstva, vertikální a horizontální členění společenstev, mozaikovitost společenstev, ekoton. Primární a sekundární společenstva, periodicita, vývoj. Kvalitativní a kvantitativní znaky společenstev živočichů a jejich hodnocení. Ekosystém, struktura ekosystému a funkce živočichů v něm,ekologická nika, trofická struktura ekosystému, tok energie, koloběh látek. Primární a sekundární produktivita, role dekompozice. Vývoj ekosystému, sukcese, strategie, klimax, stabilita ekosystémů. Funkce živočichů v jednotlivých biomech. Biodiverzita - zdroje a ztráty; globální gradienty biodiverzity; hot-spots světové biodiverzity; hypotézy vysvětlující maximální biodiverzitu tropů; diverzita a srovnání jednotlivých taxonomických skupin.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je prohloubit znalosti ekologie bezobratlých živočichů a strunatců, získaných během předchozího studia, cílovou skupinou jsou postgraduální studenti doktorského studijního programu Ekologie, případně oboru Zoologie.
Znalosti ekologie živočichů a jejich adaptací na prostředí.
Předpoklady
Ukončené magisterské studium.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zkouška
Doporučená literatura
  • Begon, M., Harper, J., Townsend, C.R., 1997. (1997). Ekologie. Jedinci, populace a společenstva.. Vydavatelství Univerzity Palackého 949 pp.
  • Losos B, Gulička J, Lellák J, Pelikán J. Ekologie živočichů.. SPN Praha, 320 s.
  • Louw G. 1992. Physiological Animal Ecology.. Longmal Scientific and Technical, Essex, UK, 288 pp.
  • Vlasák P. 1986. Ekologie savců.. Academia Praha 292 s.
  • Wilmer P, Stone G, Johnston I. 2005. Environmental Physiology of Animals.. Blackwell Publishing. 754 pp.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr