Předmět: Pracovněprávní klinika

« Zpět
Název předmětu Pracovněprávní klinika
Kód předmětu CPV/NPPK
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 5
Četnost výuky zimní, letní semestr
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tomoszek Maxim, JUDr. Ph.D.
  • Katzer Vojtěch, Mgr.
  • Kaufmannová Pavla, Mgr.
  • Plešková Veronika, Mgr. LL.M.
Obsah předmětu
Studenti se v předmětu postupně budou věnovat tematice sjednávání pracovní (manažerské) smlouvy (podstatné náležitosti pracovní smlouvy a obvyklý obsah a rozsah), odměňování za práci, zákazu konkurence (v době trvání pracovního poměru, po skončení pracovního poměru), dohod o rozvázání pracovního poměru, výpovědí a okamžitého zrušení (zákonné podmínky, limity těchto způsobů skončení pracovního poměru na základě praktické aplikace judikatury), odstupného, sporů o neplatnost rozvázání pracovního poměru, mimosoudního řešení pracovněprávních sporů, pracovněprávního auditu (tzv. Due Diligence) a přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů. Všechna témata budou pojata praktickými interaktivními metodami výuky s akcentem na problémy vznikající v praxi tak, aby kromě prohlubování znalostí byly rozvíjeny i příslušné dovednosti.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět Klinika pracovního práva je zaměřen na rozvoj dovedností studentů v oblasti praktické aplikace pracovního práva a k rozšíření jejich znalostí získaných v průběhu studia povinného předmětu Pracovní právo. Během výuky jsou analyzovány praktické příklady a případové studie z oblasti vzniku pracovního poměru, rozvázání pracovního poměru, sporů o neplatnost rozvázání pracovních poměrů, přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů. Jednotlivé bloky jsou zaměřeny zejména na získávání praktických zkušeností při aplikaci pracovního práva, přípravu či analýzu pracovněprávních dokumentů, řešení příkladů z praxe a práci s pracovněprávní judikaturou, to vše při rozšiřování a prohlubování teoretických znalostí. Výuka bude zajišťována s odborníky z praxe, kteří se na oblast pracovního práva specializují. Předmět je vhodný pro studenty 4. a 5. ročníku magisterského studijního programu Právo a právní věda. Jedná se o jednosemestrální volitelný předmět nabízený v návaznosti na zájem studentů v zimním i letním semestru.
Studenti si v tomto předmětu prohloubí své znalosti pracovního práva a v omezeném rozsahu také souvisejících odvětví nabyté v povinných předmětech a budou je moci aplikovat na příklady z praxe. Prohloubí tak své dovednosti právní analýzy, psaní a analýzy právních dokumentů, komunikační a prezentační dovednosti, řešení problémů a vyhledávání právních informací.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Předmět Klinika pracovního práva není podmíněn absolvováním jiného předmětu. Požadavky na studenty pro absolvování předmětu jsou aktivní účast na seminářích, kvalitní samostatná příprava na semináře, splnění průběžných úkolů a zpracování semestrálního projektu.
Doporučená literatura
  • Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 593/2008 ze dne 17. června 2008 o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy (Řím I) (relevantní část)..
  • Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů..
  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů..
  • Zákon č. 303/2013 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím rekodifikace soukromého práva (relevantní část)..
  • Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů (relevantní část)..
  • Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů (relevantní části)..
  • Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů..
  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (relevantní části)..
  • Bělina, M., & Drápal, L. (2012). Zákoník práce: komentář. V Praze: C.H. Beck.
  • Bělina, M. a kol. (2010). Pracovní právo. 5. doplněné a přepracované vydání. Praha, C. H. Beck.
  • Vysokajová, M., Kahle, B., Doležílek, J. (2007). Zákoník práce s komentářem. ASPI, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: -
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 5 Doporučený ročník:5, Doporučený semestr: Zimní