Předmět: Právní klinika ombudsmanské praxe

« Zpět
Název předmětu Právní klinika ombudsmanské praxe
Kód předmětu CPV/NPKOP
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 3
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tomoszek Maxim, JUDr. Ph.D.
  • Vašíčková Andrea, JUDr.
  • Tomoszková Veronika, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
První ze seminářů bude věnován metodám ombudsmanské práce, v rámci dalších pěti teoretických seminářů se studenti seznámí s vybranými oblastmi veřejného práva (dle aktuálních případů ochránce a možností pracovníků jeho kanceláře). Možnými tématy jsou stavební právo, soudní průtahy, odškodnění za nezákonné správní rozhodnutí a nesprávný úřední postup, evidence obyvatel, exekuce a státní dohled nad nimi, apod.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen na praktickou aplikaci právních předpisů s ohledem na aktuální témata řešená veřejným ochráncem práv. Cílem kursu je také podpora komplexního a multioborového přístupu, tzn. především zohlednění vzájemného vztahu a provázanosti jednotlivých odvětvových předpisů nejen správního práva při současném respektování právních principů a jejich role při aplikaci práva. Na konci kurzu by měli studenti být schopni posoudit působnost veřejného ochránce práv k řešení jednotlivých kauz. Dále by měli být schopni zorientovat se v kauzách veřejného práva, posoudit, které právní předpisy dopadají na konkrétní kauzu a kterému nebo kterým úřadům (institucím) přísluší zabývat se předkládanou věcí. Měli by být schopni vypracovat zprávu o šetření ochránce jako celistvý dokument zahrnující popis skutkového stavu a následné vyargumentované právní hodnocení postupu úřadů s použitím relevantní judikatury včetně formulování opatření k nápravě.
Zlepšení dovednosti praktické aplikace práva při kontrole (dohledu) nad běžnou a dennodenní praxí správních úřadů a dalších institucí v působnosti veřejného ochránce práv. Podpora způsobilosti rozeznávání podstatných aspektů řešené právní kauzy (předkládané obvykle stěžovatelem - laikem) a schopnosti cílit na strategický výsledek případu.
Předpoklady
Předmět není podmíněn absolvováním jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Pro absolvování předmětu je nutná aktivní účast na seminářích.
Doporučená literatura
  • Nečinnost ve veřejné správě: sborník z mezinárodní konference : Kroměříž, 23. - 24. 6. 2011. Editovali Kadečka, Stanislav; Kliková, Alena, Valachová, Kateřina; Glotzmann, Filip. Praha: Kancelář veřejného ochránce práv a Wolters Kluwer ČR, a. s., 2012. 243 s., dostupný na www.ochrance.cz.
  • Principy dobré správy: sborník příspěvků přednesených na pracovní konferenci : Kongresový sál Kanceláře veřejného ochránce práv, Brno, 22. března 2006. Editovala Hrabcová, Dana. 1. vyd. Brno : Masarykova univerzita pro Kancelář veřejného ochránce práv, 2006. 265 s., dostupný na www.ochrance.cz.
  • Souhrnné zprávy veřejného ochránce práv 2009 -2012 dostupné na www.ochrance.cz.
  • Sládeček, V. (2011). Zákon o Veřejném ochránci práv : komentář. 2. vyd.. C. H. Beck, Praha.
  • Šabatová, A. Ombundsman a lidská práva. 1.vyd. Praha: Linde a. s., 2008. 200 s. ISBN: 978-80-7239-229-2..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Letní