Předmět: Klinika strategické litigace

« Zpět
Název předmětu Klinika strategické litigace
Kód předmětu CPV/NKSL
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 5
Četnost výuky zimní/letní semestr
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Madleňáková Lucia, JUDr. Ph.D.
  • Grochová Martina, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah (témata): 1. Fungování Evropského soudu pro lidská práva (organizační struktura ESLP, rozhodovací formace, právní zastoupení, život stížnosti, samosoudcovská rozhodnutí) 2. Řízení před Evropským soudem pro lidská práva (Rule 39, Rule 47, komunikace stížnosti, IMSI, WECL, observace) 3. Přijatelnost stížnosti a nejčastější chyby stěžovatelů (neúplné stížnosti - obvyklé chyby v podání a jak se jim vyhnout; "pyramida přijatelnosti" - hierarchie kritérií přijatelnosti, kategorie důvodů nepřijatelnosti, procesní pochybení, jurisdikce ESLP, meritorní nepřijatelnost; zjevně neopodstatněné stížnosti - na co se zaměřuje právník ESLP při prvotním čtení stížnosti a jak zajistit, aby stížnost nebyla odmítnuta samosoudcem) 4. Práce s HUDOC a s judikaturou ESLP (jak v HUDOC najít, co hledám; užitečné zdroje pro rešerši judikatury - jak pracovat s factsheets, handbooks atd.; jak efektivně číst rozhodnutí ESLP a jak v nich najít, co potřebuji; jak tvořit argument s odkazem na judikaturu ESLP; rozsah článku; zásah vs porušení práva; pozitivní a negativní závazky podle Úmluvy) 5. Zadání případu - představení reálných případů ke zpracování podkladů za účasti právníků z Fóra pro lidská práva (či jiné neziskové organizace/advokátní kanceláře), rozdělení studentů do týmů 6. Argumentace lidskoprávního případu - jak napsat dobré podání, jak začít, struktura textu, jak strukturovat argument (metoda CRAC), kouzlo stručné argumentace (aneb jak se vejít do limitu stížnosti) 7. Mini moot court (simulace ústního jednání před ESLP) 8. Prezentace dílčích výstupů studentů (skupina 1) - prezentace prvotní zpracované analýzy případu a navržení argumentační linky, diskuze studentů nad vhodností zvoleného řešení, ujasnění finálního uchopení případu 9. Prezentace dílčích výstupů studentů (skupina 2) - prezentace prvotní zpracované analýzy případu a navržení argumentační linky, diskuze studentů nad vhodností zvoleného řešení, ujasnění finálního uchopení případu 10. Strategická litigace lidskoprávních případů I - praktický workshop práce s případem klienta a jeho litigace před ESLP za účasti advokáta specializujícího se na lidskoprávní spory 11. Strategická litigace lidskoprávních případů II - praktický workshop práce s případem klienta a jeho litigace před ESLP za účasti advokáta specializujícího se na lidskoprávní spory 12. Prezentace finálních výstupů a jejich předání zadávající neziskové organizaci - studenti prezentují finální zpracování zadaného případu zástupcům Fóra pro lidská práva (či jiné neziskové organizace) a diskutují nad dalším postupem v případu

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cíle předmětu (anotace): Předmět je určen zejména studentům, kteří by se rádi profilovali v oblasti strategické litigace a dozvěděli se o této disciplíně více nad rámec základů, které jsou vyučovány v rámci povinných předmětů. Struktura předmětu umožňuje studentům proniknout skutečně do hloubky. Studenti se naučí, jak formulovat stížnostní námitky, tak aby měly šanci na úspěch. Předmět bude zaměřen na metody a strategie formulování argumentace. Studenti se seznámí s důležitými zdroji na poli mezinárodních lidských práv, pozornost bude věnována efektivní práci s judikaturou. Metody strategické litigace budou představeny na příkladech přípravy litigování případů před Evropským soudem pro lidská práva. Předmět tedy cílí také na studenty, kteří by chtěli proniknout hlouběji do fungování Evropského soudu pro lidská práva nad rámec povinných předmětů zajišťovaných Katedrou ústavního práva. Studenti se seznámí s vnitřním fungováním ESLP a zejména s pravidly řízení před ESLP. Podoba předmětu umožňuje proniknout do vnitřních postupů ESLP a jeho fungování, pochopení celého "života" stížnosti. Tyto znalosti jsou zásadní pro efektivní argumentaci případu před ESLP. Důraz bude kladen nikoliv na substantivní a procesní znalosti, které by studenti měli získat v jiných předmětech, ale zejména na bližší pochopení toho, jak vést argumentaci, jak již v řízení před národními soudy myslet o krok dopředu, jak zužitkovat znalost "života stížnosti" při jejím zpracování. Předmět bude zaměřen na metody strategické litigace lidskoprávních případů a metody strukturování argumentace v lidskoprávních věcech. Veškeré nabyté znalosti a dovednosti studenti ihned využijí při práci na reálných případech klientů, na kterých budou v průběhu semestru pracovat. Předmět bude sestávat ze seminářů vedených Martinou Grochovou, která studenty seznámí s fungováním ESLP a s pravidly řízení před ním. Tyto semináře budou zaměřeny na praktické využití nabytých znalostí a nácvik navazujících dovedností. Studenti si tedy zkusí vyplnit stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva, naučí se efektivně číst judikaturu ESLP či napíší reakci na observace vlády. Součástí kurzu bude také simulace jednání před ESLP, kdy si studenti vyzkouší ústní lidskoprávní argumentaci. Na tyto semináře budou průběžně navazovat hodiny realizované ve spolupráci s advokáty či neziskovými organizacemi zaměřenými na strategickou litigaci lidskoprávních případů (zejména Fórum pro lidská práva). Studenti si vyzkouší spolupráci na přípravě reálných lidskoprávních případů před ESLP, budou mít příležitost připravit podklady pro podání stížnosti či observací v reálných případech a zapojí se do zpracování případu stěžovatelů v různých fázích řízení před ESLP. Studenti tedy budou v předmětu průběžně získávat teoretické znalosti o řízení před ESLP, nacvičovat dovednosti potřebné pro litigaci lidskoprávních případů před ESLP a tyto dovednosti pak aplikovat při řešení reálných lidskoprávních případů.
V tomto předmětu studenti propojí teoretické znalosti a praktické dovednosti. Zlepší své argumentační dovednosti, osvojí si základy strategické litigace. Porozumí mechanismu řízení před Evropským soudem pro lidská práva. Zdokonalí se v efektivním čtení a porozumění judikatuře a v práci se zdroji.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor portfolia studenta, Závěrečná zpráva

Student zapsaný do předmětu je povinen aktivně se účastnit seminářů, řešit případové studie a vypracovat poklady pro přidělený reálný případ.
Doporučená literatura
  • GERARDS, J. (2019). General Principles of the European Convention on Human Rights. Cambridge University Press, 2019, 266 p.
  • Guberman, R. (2014). Point Made. How to Write Like the Nations's Top Advocates.Second Edition. Oxford University Press.
  • Harris, D., O'Boyle, M., Warbrick, C. (2018). Law of the European Convention on Human Rights. New York: Oxford University Press.
  • KMEC, Jiří, David KOSAŘ, Jan KRATOCHVÍL a Michal BOBEK. (2012). Evropská úmluva o lidských právech: komentář. Praha: C.H. Beck.
  • Meyer, PN. (2014). Storytelling for Lawyers. Oxford University Press.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: -
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 5 Doporučený ročník:5, Doporučený semestr: -
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo (2010) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: -